NITRIANSKE PRAVNO. Výstava krojov v Nitrianskom Pravne je v tých dňoch v netradičných výstavných priestoroch, a to na tamojšom obecnom úrade. Práve preto dostala pomenovanie ´Kroje na radnici´.

Na výstave návštevníci nájdu krojové fragmenty a celky z prelomu 19. a 20. storočia, ale aj verné rekonštrukcie krojových súčiastok. Jej cieľom je poukázať na druhy odevov v pravnianskej doline, ktoré v minulosti jednoznačne identifikovali ľudí, ich príslušnosť k rodnej obci a tiež ich majestát. Autorkou výstavy je Radka Tarabčíková, folkloristka a vedúca Občianskeho združenia Hornonitrie.
„Odievanie je fenomén všetkých čias. Dnes sa vraciame v čase späť, aby sme oku zvedavcov a milovníkov folklóru priblížili ako sa ľudia v regióne Hornonitria odievali pred dvomi storočiami,“ vysvetlila autorka.
V obecnom úrade sa tak aktuálne nachádza oblečenie z obcí Nedožery, Brezany, Poruba, Pravenec, Poluvsie, Lazany, Nitrianske Pravno, Tužina, Kľačno, Malinová a Chvojnica. Výstava dovedna prezentuje 11 krojových celkov a 33 fragmentov ľudového odievania.

Dominuje obrovská fotografia
Dominantou výstavy je podľa autorky veľkoformátová fotografia, ktorá zobrazuje rodinu v ľudovom odeve z Nedožier v druhej polovici 19. storočia. Pre účely výstavy poskytlo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi.
K zaujímavostiam výstavy patria aj slávnostné odevy roľníkov, ktoré využívali len vo sviatok a pri výnimočných životných príležitostiach.
„Základom odevu roľníčky bol konopný rubáč, naň si žena obliekala konopné pracovné alebo ľanové sviatočné oplecko s hodvábnou pravnianskou výšivkou a kabátik. Na modrotlačovú plisovanú sukňu, v neskoršom období štofovú sukňu, prišla zástera z modrotlače či z čierneho perkálu. Žiadna žena nesmela vyjsť na ulicu prostovlasá. Toto privilégium prislúchalo len slobodným dievčatám. Vydaté ženy skrývali svoje vlasy pod vyšívaný čepiec, na ktorom si výšivkou zdobili aj konce stránok, takzvané ťapky,“ opísala Tarabčíková.
Muži mali väčšinou konopnú pracovnú košeľu, ktorú v nedeľu vystriedala ľanová sviatočná košeľa. Na ňu prišiel súkenný kabátik, halienka a dlhá halena zdobená vlnenou výšivkou. Nohavice z bieleho súkna boli jednoducho zdobené šujtášom. Veľkosť klobúka určovala majestát roľníkov a gazdov.
Prezentujú aj obuv
Na výstave nechýba ani obuv, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou odevu. Napriek tomu ženy chodili prevažne bosé. Ak obuv mali, tak v letných to boli krpce, v zime v čižmy, alebo chodili v onuciach. Rovnaké obutie prislúchalo mužom.
„Raritou sú vystavené podkuté krpce, ktoré chlapi nosili v zime na robotu v hore,“ podotkla Tarabčíková.

Honosný odev z Nitrianskeho Pravna
Najhonosnejší odev výstavy má pôvod v Nitrianskom Pravne. Zachytáva meštianske pomery a bohatstvo mestečka, v ktorom sa ťažili vzácne kovy. „Ženy sa odievali do drahých brokátov, mnohokrát z dovozu a vyšitú necovanú sieť na zásterách a opleckách neskôr nahradila výšivka na tyle. Korunu meštianskej ženskej krásy tvoril čepiec zlatohlav, domácimi nazývaný koke s dlhou saténovou stuhou. V tej dobe sa jeho hodnota rovnala dvom kravám. Muži nosili nohavice, kabátik a halenu z tmavšieho modrého súkna, ľanovú košeľu s manžetami a golierom, kožené čižmy a plstený klobúk. Meštiansky odev bohato dopĺňali strieborné filigránové gombíky, spony a ozdoby,“ ozrejmila Tarabčíková.
Výstavu si na pravnianskej radnici môžu záujemcovia pozrieť počas otváracích hodín Obecného úradu v Nitrianskom Pravne do utorka 9. októbra 2018. V prípade záujmu mimo otváracích hodín treba kontaktovať Občianske zduženie Hornonitrie. Vznik výstavy podporil Fond na podporu umenia.