PRUŽINA/POV. BYSTRICA. Ľudia sa tešia bohatej úrode. Nebola taká už niekoľko rokov. Je dostatok všetkého. Dobrý rok začal bohatou úrodou čerešní a rovnako výdatne sa potom urodilo zo všetkého ovocia. Pálenice budú mať veľmi aktívnu sezónu.
Na dedinách majú ľudia tento rok plné roky práce so zberom a spracovaním hojnej úrody ovocia.
Mimoriadne zarodila
Manželia Melicherovci bývajú v Považskej Bystrici, ale v lete trávia väčšinu času v Pružine. Majú na dedine chalupu a pri nej záhradu. Urodilo sa v nej tento naozaj všetkého. Na kríkoch dozrievalo aj krásne hrozno.

Najviac bolo podľa Anny Melicherovej hrušiek. „Z tohto starého stromu, ktorý má hádam už aj sto rokov, sme mali štyri metráky ovocia,“ prezradila Anna s tým, že je veru veľmi dobrá úroda. „Ona rodí vždy dobre, ale teraz bola obsypaná mimoriadne,“ dodala. Tešia sa, že aj dobrej hruškovice tak vypália viac.
Museli podopierať vetvy
Dobrú úrodu potvrdil i Jaroslav Valášek z Pružiny. „Toho roku je ovocia nadmieru. Tri či štyri roky dozadu nebolo nič. Žiadne slivky, a jablká už vôbec nie,“ skonštatoval. Teraz je ho zase toľko, že ľudia nevedia, čo s ním robiť. „Budeme páliť, niečo sušíme a niečo zavárame,“ prezradil ešte s tým, že zarodilo hádam všetko.
„Najviac je však asi jabĺk. Takmer všetky stromy sme museli podopierať, aby sa konáre nepolámali.“
Ľudmila Dolinková prezradila, keď sme ju oslovili, že práve včera striasali hrušky a bolo ich veľa. „Hruška zarodila hojne hádam po piatich rokoch,“ doplnila. Dodala, že väčšinu ovocia vypália.
Veľký záujem
Pálenice čaká rok plný práce. Jozef Šebák z tej v Pružine potvrdil, že záujem o pálenie je mimoriadny. „V zozname už píšeme február,“ konkretizoval.
Verí tomu, že páliť budú určite dlho. Takáto úroda podľa neho nebola minimálne štyri roky. „Môžeme zamestnať aj štyroch páleničiarov. Ľudí, našťastie, máme,“ doplnil Šebák.
Objednávajú na marec
Plné ruky práce majú aj v mestskej pálenici v prímestskej často Orlové v Považskej Bystrici.

Alžbeta Vetešeková hovorí, že ľudia sa začali nahlasovať už v júli. „Ešte mali ovocie na stromoch. Momentálne máme už vyčasované, objednávame na marec,“ dodala Vetešková.
Aj rok 2013 bol silný, ľudia si museli ovocie odkladať. „Pálili sme potom aj v máji,“ hovorí Vetešková.
Odložiť sa dá ovocie vždy, len musí byť dobre uskladnené. „Hermeticky ho treba uzavrieť, aby nebol zabezpečený prístup kyslíka a dať ho do chladu. Keď máte kvas uložený pri teplote pod sedem stupňov Celzia, je zbrzdené kvasenie,“ vysvetlila.
Idú od rána do večera
Jaroslav Veteška sa z dobrej úrody tohto roku teší. „Minulý a predminulý rok bol veľmi zlý, minulý mimoriadne. Pálenie sme mali objednané až vo februári,“ prezrádza s tým, že tento rok im hádam vykompenzuje predošlé veľmi slabé.
Práce majú v Orlovom naozaj veľa. „Ideme každý deň od rána až do večera. Všetkého ovocia je veľa. Začalo to čerešňami a stále to pokračuje ďalej,“ dodáva Veteška.
Mimoriadne dobrý rok na celom Slovensku
Viktor Mikuška, predseda Združenia páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, hovorí, že sezóna v páleniciach je už väčšinou v plnom prúde. „Je obrovské množstvo ovocia, ktoré treba spracovať,“ skonštatoval Mikuška s tým, že ovocia je dokonca nadúroda.
Nadmerne sa tento rok urodilo všetkého. Už roky sa sťažujú ľudia na nedostatočnú úrodu sliviek, ale aj tie teraz väčšinou pekne zarodili. „Deväťdesiat percent páleníc začalo prevádzku v predstihu voči ostatným rokom,“ hovorí Mikuška. Verí, že nápor zvládnu. „Že ich prevádzkujú zodpovední ľudia, ktorí si nedovolia zákazníkov neuspokojiť službou, ktorú zabezpečujú,“ dodáva.
Na pálenie je tento rok výnimočný všade. „Či rozprávam s kolegami z juhu, východu, alebo západu, jednoducho zo všetkých oblastí Slovenska, všetci hovoria to isté. A síce, že do poradovníkov už zapisujú ľudí na marec či apríl.“