KOŠ. Jablká bez postrekov v týchto dňoch zbierajú v Koši neďaleko Prievidze. Tento zaujímavý sad na ekologický pretransformovala rodina, ktorá sa oň aj stará.
Tohtoročnej výbornej úrode sa tešia aj v košovskom ekosade. „Tento rok sme mali úrodu nadmernú, až príliš veľkú. Aj keď to znie ako pozitívum, ale nie je to až tak. Nevieme celú produkciu predať, čiže sme sa zamýšľali nad tým, ako to ďalej spracovať,“ informoval majiteľ sadu Jozef Šnirc.

Pálenka, mušt aj koláče
Počas spracovávania najčastejšie predávajú jablká na kvas, z ktorého si ľudia potom dajú vyrobiť pálenku. „Dosť veľa ľudí chodí ohľadom jabĺk na muštovanie. Ľudia si však chodia ovocie brávať aj na pečenie, napríklad na štrúdle,“ opísal využitie Šnirc.
Najskôr sa otvoria sady pre verejnosť, aby si záujemcovia mohli jablká nazbierať sami.
„To bude trvať mesiac, mesiac a pol. Po príchode dostanú návštevníci ochutnávku, počas ktorej si vyberú jabĺčka, ktoré im najviac chutia. Na základe toho ich nasmerujeme do radu, v ktorom si ich môžu nazbierať, pretože v každom rade je len jedna odroda.
Samozrejme, máme prichystané aj naoberané jablká. Keď toto skončí, tak si jabĺčka oberieme my, do našich pivníc. Všetko ostatné sa oberá a striasa na spracovanie,“ ozrejmil.
Najväčší záujem je o odrodu Rubinola. To je sladká chrumkavá odroda, ktorá vydrží až do marca. Potom je to odroda Topaz, ktorá v správnych skladovacích podmienkach vydrží až do mája.
„Momentálne máme dobrú sladkú odrodu, ktorá sa volá Selena. Tá je momentálne zrelá a veľmi dobre chutí. Tá však nie je vhodná na dlhé skladovanie,“ vysvetlil.

Dostali certifikát biokvality
Zaujímavosťou košovského sadu je to, že jablká pestujú bez chémie. Vďaka tomu získali aj certifikát biokvality.
„Ak chcete mať certifikát o biokvalite, je potrebné mať zmluvu s určitou organizáciou, ktorá sa touto problematikou zaoberá. My máme zmluvu s organizáciou Naturalis.sk, ktorá vykonáva kontrolu biokvality. Majú inšpektora, ktorý príde, keď už jablká sú, teda niekedy v máji, a urobí inšpekciu v sade. Robí rozbor jabĺk, vizuálne ich sleduje, kontroluje účtovníctvo, či sme nenakupovali a nepoužívali prípravky, ktoré nie sú dovolené a podobne.
Na základe toho, ak to všetko dobre dopadne, tak sa na danú sezónu vystaví certifikát biokvality. Vďaka tomu môžeme používať značku BIO,“ priblížil Šnirc.
Na ošetrovanie jabĺk, ktoré si môžeme zakúpiť v obchode, používajú pestovatelia chémiu.
„My žiadnu chémiu používať nemôžeme a ani nechceme. Jabĺčka sú bez postreku. Polovicu sadu máme také, že neboli absolútne postrekované. Druhá polovica je taká, kde sme použili iba jeden bio-postrek na báze síry.
Išlo o zriedený roztok síry, ktorý jemne vydezinfikoval povrch listov, aby sa tam nemnožili hubové choroby. Ale aj tento prípravok musíte mať schválený od organizácie, ktorá rozhoduje o biokvalite,“ opísal.

Nevýhody bio
To, že jablká nestriekajú, sa odzrkadlí na ich výzore. Aj keď kvalitou nezaostávajú, musia ísť na spracovanie a nie na konzum. „Pri chemickom ošetrení môže ísť do predaja približne 90 percent produkcie. U nás je to polovica,“ vyčíslil.
Momentálne v sade ponúkajú šesť druhov jabĺk. Sú to väčšinou odrody, ktoré sa dajú pestovať v biokvalite. „Nie sú to komerčné, ktoré nájdete aj v supermarketoch. Síce sú to možno odrody staršie, ale zároveň chuťovo vyvážené.
Záujemcovia majú na výber zo sladkých chrumkavých, sladkých šťavnatých, sladkokyslých chrumkavých, sladkokyslých šťavnatých,“ dodal Jozef Šnirc.