Duatlon je šport, ktorý sa skladá z dvoch športových disciplín – vytrvalostný beh a cyklistika. Spadá tiež pod triatlonovú úniu. Prievidžanka Petra Fašungová je majsterkou sveta a Európy do 23 rokov. Medzi ženami získala na svetovom šampionáte piate miesto a na majstrovstvách Európy bronzovú medailu. Na svojom konte má i množstvo bežeckých úspechov.
Aký je váš najväčší duatlonový úspech?
– Jednoznačne piate miesto na majstrovstvách sveta žien. Vážim si to najmä preto, že konkurencia bola obrovská. Ten pocit, keď som išla do cieľa, bol úžasný. Vážim si však tiež tretie miesto na majstrovstvách Európy či prvé na svete v kategórii do 23 rokov.
A čo najhorší športový zážitok?
Petra Fašungová (27)
Je naša najúspešnejšia duatlonistka. Medzi jej najväčšie úspechy patria 5. miesto na majstrovstvách sveta v duatlone v kategórii elite ženy, 3. miesto na majstrovstvách Európy (elite ženy) a 3. miesto na majstrovstvách Francúzska. Bola tiež prvá na majstrovstvách sveta aj majstrovstvách Európy v duatlone, v kategórii do 23 rokov. Na svojom konte má množstvo titulov z majstrovstiev Slovenska vo vytrvalostných atletických disciplínach. Momentálne pôsobí ako marketingová a športová manažérka v známom športovom centre v Prievidzi.
– Majstrovstvá sveta v Madride v roku 2015. To boli jediné preteky, ktoré som vzdala. Som síce húževnatá, vždy som preteky dokončila aj keď pocity únavy boli neznesiteľné, ale tieto boli niečím výnimočné. Od začiatku mi to nešlo. Od prvých metrov som sa trápila a tá fyzická bolesť v spojitosti so psychickou, pretože to boli majstrovstvá sveta, sa nedali viac uniesť. Musela som sa pokoriť samej sebe a odstúpiť. V behu som síce bola v prvej skupine, ale išla som s obrovským trápením, čo je v duatlone problém, nakoľko preteky sa po prvom behu ešte len začínajú. S trénerom Marekom Vojníkom sme vtedy vyhodnotili, že môj problém bol s nedostatočným príjmom kalórii. Moje telo nemalo dostatočné zásoby glykogénu – energie vo svaloch. Vtedy som po viacerých stránkach nebola tak vyrovnaný človek ako dnes.
Problém s príjmom kalórii? Môžete prezradiť o tom niečo viac...
– V našej rodine sme sa vždy stravovali normálne, žiadne vegetariánstvo ani nič také. Jedli sme klasickú stravu od halušiek cez vyprážaný rezeň. Vždy som sa hýbala, takže som nikdy nemala problém s postavou. Začínala som s futbalom, no ako 16-ročnej sa mi zranilo koleno. S futbalom som preto musela prestať a počas samotnej rehabilitácie po operácii kolena som trochu pribrala. Zle som sa cítila, preto som začala cvičiť a neskôr behávať. Keď som do toho pridala „zdravú“ tzv. delenú stravu, brutálne som išla na váhe dole. Mne sa to až príliš zapáčilo a začala som menej a menej jesť. A to nebolo správne. Veľa som behávala a chudla až príliš. Ako čas plynul a priority sa menili, tak som sa menila aj po duchovnej stránke. A práve táto premena mi pomáha byť iným človekom s inými hodnotami, či už sa jedná o môj pohľad a nároky na seba samú, alebo iných.

Kde nastal problém?
– Odmietala som fakt, že pri športe je dôležité správne a hlavne vyvážené stravovanie v ponímaní príjem a hlavne výdaj. A nielen samotný tréning. V ženskom športe tu ide o častý syndróm nazývaný RED-s – Relative Energy Deficiency in Sport, čo v preklade znamená relatívna energetická nedostatočnosť v športe. Trpí ním minimálne každá druhá vytrvalostne alebo esteticky orientovaná športovkyňa. A nielen profesionálna. Sú nato robené štatistiky a tie čísla sú naozaj strašné.