LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Veliteľský bunker Hornonitrianskej brigády Vtáčnik, ktorá v týchto horách sídlila, zrekonštruovali. Pod patronát si ho vzali členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (ZO SZPB) v Lehote pod Vtáčnikom.

Opravený bunker pri rôznych príležitostiach sprístupňujú verejnosti.
Nedávno do života uviedli aj obnovený pomník padlých partizánov.
Ten pôvodne postavili bývali partizáni a členovia ZO SZPB. Po čase však pri ňom vyrástol lyžiarsky vlek. Neskôr vybudovali nový pamätník v priestoroch amfiteátra na Sekaninách a prvý ostal zabudnutý. Postupne ho dokonca zdemolovali.
Nadšenci sa rozhodli pozostatky pôvodného pamätníka obnoviť a preniesť ho na vhodné miesto.
„Vytvorili sme nový pamätník neďaleko bunkra. Je podobný ako ten pôvodný, aj keď v zmenšenej verzii. Dali sme k nemu aj vence,“ opísal predseda ZO SZPB Anton Turčan.
Obnovený pamätník verejnosti slávnostne predstavili na tohtoročných oslavách výročia Slovenského národného povstania (SNP).

Postupné rekonštrukcie
Pri tejto príležitosti tradične otvorili aj partizánsky veliteľský bunker Hornonitrianskej brigády Vtáčnik. Privítali v ňom takmer tristo ľudí.
Na to, aby bol bunker v takej podobe, ako je teraz, vynaložili členovia SZPB veľa síl.
„Pôvodnú zemľanku účastníci odboja, ktorí boli v šesťdesiatych rokoch v Lehote, zrekonštruovali.
Vybetónovali ju, obložili drevom a pílenicami,“ spomenul. Ďalšou obnovou prešiel v rokoch 2002 až 2003. V posledných rokoch interiér bunkra vlhol, pretože doň cez strechu presakovali povrchové vody. To znehodnocovalo nielen drevené obloženie bunkra, ale aj jeho vzácne exponáty.
„Preto sme v minulom roku zrekonštruovali strechu bunkra a tento rok sme vymenili drevené obloženie,“ povedal Turčan.
Od začiatku júna do prvých augustových dní uskutočnili na bunkri celkovo dvanásť brigád a členovia organizácie a jej sympatizanti odpracovali viac ako 400 hodín brigádnických hodín. Investície do tejto obnovy boli vo výške 700 eur. Vyčlenila ich obec zo svojho rozpočtu.
Bunker v sebe skrýva aj mnoho zaujímavostí. K exponátom patria zbrane, pechotné a protitankové míny, granáty, plynové masky, ešusy, prilby, bodáky, nábojnice.
„K najzaujímavejším patrí samopal Špagin z Ruska. Máme tam aj makety vojakov, partizána aj nemeckého vojaka,“ priblížil.

Pracujú na poľnej nemocnici
Výnimočné sú aj pozostatky poľnej nemocnice, ktorá je vzdialená asi tristo metrov od bunkra.
Tú členovia SZPB v súčasnosti rekonštruujú.
„Po prevrate prebiehala v lese ťažba dreva a aj pre iné veci sa stavba poškodila. Bola situovaná v skale a zemi. Koreňový systém stromov, ktoré sú v jej tesnej blízkosti, povytláčali steny. Narušilo to strechu aj obvodový múr. Teraz to nanovo murujeme. Ukladáme kamene na hlinu tak, ako to bolo kedysi,“ opísal Turčan.
Práce na obnove nemocnice by chceli dokončiť v budúcom roku a verejnosti ju plánujú sprístupniť verejnosti počas budúcoročných osláv výročia SNP.
Zrekonštruovanú nemocnicu nebudú uzatvárať, pretože v nej nebude veľa exponátov. Predseda ZO SZPB tam plánuje nechať napríklad poľné lôžka.
Odlišná situácia je v prípade bunkra. Ten je pod zámkom, pretože sa v ňom nachádza viacero zaujímavých kúskov z histórie.
„V prípade záujmu ale nie je problém. Na návšteve a prehliadke bunkra sa vieme dohodnúť.
Okrem výročí SNP ho sprístupňujeme žiakom zo škôl, klubom dôchodcov a komukoľvek, kto o to prejaví záujem,“ dodal Anton Turčan.