LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Návštevníkov, ktorí si prišli do areálu amfiteátra na Sekaninách v Lehote pod Vtáčnikom pripomenúť 74. výročie SNP, vítala piesňami Dychová hudba Maguranka z Kanianky.
Po ich takmer hodinovom koncerte nasledoval pietny akt kladenia vencov k pamätníku padlých priamo v amfiteátri.

Nezabúdajme
O dôstojnosť sa postarali vojaci z Vojenského útvaru Zemianske Kostoľany.
„Heslo nad javiskom amfiteátra 'Oslavovať slobodu znamená nezabúdať', pripomína, aby sme nezabúdali na tých, ktorí položili svoje životy v bojoch za oslobodenie, aby sme my, pokračujúca generácia, mohli žiť slobodne a v mieri,“ vysvetlila Katarína Cipovová z Obecného úradu v Lehote pod Vtáčnikom.
Ukázali bunkre
Súčasťou podujatia býva aj sprístupnenie partizánskeho bunkra. O to sa postarali členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (ZO SZPB) pod vedením jej predsedu Antona Turčana.
Pre návštevníkov pripravili prehliadku bunkra a historických dokumentov, fotografií, exponátov zbraní a výstroja z obdobia II. svetovej vojny.
„V tomto roku vybudovali členovia ZO SZPB a ďalší nadšenci nový pamätník pri turistickej chate Smrečina. Je to vlastne napodobenina starého pamätníka, ktorý bol voľakedy na lyžiarskom vleku na Sekaninách.
Zároveň odbojári rekonštruujú aj pôvodnú partizánsku nemocnicu.
Pre vyše 300 návštevníkov si pripravili aj milé prekvapenie – „slovenský hamburger“(chlieb s masťou a cibuľou) a pre deti aj cukríky,“ opísala Cipovová.
Spomenuli si na rodákov
Starosta Lehoty pod Vtáčnikom Ján Cipov v príhovore spomínal na rodákov.
„Schádzame sa každoročne na Sekaninách, v priestoroch, kde pôsobila proti hitlerovským fašistickým vojskám Hornonitrianska partizánska brigáda Vtáčnik. Priami účastníci odboja z našej a ďalších obcí sa stali obeťami fašistického zajatia a odvlečení do koncentračných táborov,“ povedal starosta Lehoty pod Vtáčnikom Ján Cipov.
Zároveň sa sklonil nad obeťami padlých z Lehoty pod Vtáčnikom Jánom Cipovom, Ľudovítom Obertom, Rudolfom Kiabom, Štefanom Chrebetom, Štefanom Ďurinom, Jánom Duckým, Valentom Hlatkým, Jánom Mitašom, Mikulášom Hajsterom, pánom Sáričkom, pánom Stupkom, Jozefom Turčanom, Jozefom Šimom a Jozefom Zaťkom.
Ďalšia časť programu patrila hudbe. Najskôr vystúpila žilinská rocková kapela AYA a po nich terchovská kapela ARZÉN.
Osláv 74. výročia SNP sa zúčastnilo vyše 1300 občanov.
„Pokiaľ si aspoň zopár detí a mladých ľudí, ktorí tam boli, uvedomili, čo to bolo Slovenské národné povstanie, čo to je vojna, tak podujatie splnilo očakávanie.
Odkaz mladej generácii znie: Oslavovať slobodu znamená nezabúdať,“ dodala Cipovová.