V Prievidzi Výbor neodrodených Slovákov severnej župy Nitrianskej vydával letáky Čo je pravda, ktoré pre ich obsah i popularitu dal nitriansky župan rozšíriť po celej župe.
Od konca roku 1919 vychádzal miestny časopis Náš kraj až do roku 1944.
V redakcii pôsobil škôldozorca Jozef Sivák, neskorší minister školstva a národnej osvety. V meste viedol aj kurzy slovenčiny a slovenského pravopisu, veď dovtedy sa vyučovalo v maďarčine.
Ani na piaristickom gymnáziu nemali slovenských učiteľov, tak sa v roku 1919 poštátnilo.
Horná Nitra získala dvoch slovenských kňazov
V regióne ožívala činnosť spolkov. Vznikali telocvičné jednoty, ako miestne organizácie Orla, Sokola a mnohé iné, i nemecké.
Venovali sa telovýchovnej aj kultúrnej činnosti, napríklad ochotníckemu divadlu či zriaďovaniu knižníc. Zakladali sa besedy, okresné odbočky Matice slovenskej, osvetové, zdravotné, čitateľské, vzdelávacie i hudobné spolky.
V Nitrianskom Pravne a v Handlovej pribúdali nemecké organizácie.
Budovali sa dobrovoľné hasičské zbory.
V roku 1920 získala horná Nitra dvoch aktívnych slovenských kňazov, ktorí prispeli k jej povzneseniu.
Do Prievidze prišiel farár Anton Miššuth a do Bojníc prepošt Karol Anton Medvecký, ktorý sa podieľal na zostavení Deklarácie slovenského národa 30. októbra 1918. Zoskupil nadšencov, s ktorými vytvorili Muzeálny krúžok Severnej Nitry, základ múzea.
Nezamestnanosť v rokoch 1921 – 1923 vyvolávala nespokojnosť. Idey čechoslovakizmu provokovali v čase, keď český kapitál zaberal slovenskú industriu, zatvárali sa výrobne, a aj to málo slovenského priemyslu sa presúvalo do Čiech.
Česi obsadili úradnícke či učiteľské posty.
Prievidžania sa vrátili k podomovému obchodu. Ľudia odchádzali na roboty, sťahovali sa za prácou. Šírili sa epidémie.
Chrenovčania sa dokonca zľakli fámy, že Česi budú rúcať kostoly na Slovensku. Vyslali deputáciu do Handlovej a na ochranu zriadili občianske gardy.
S konjunktúrou v rokoch 1924 – 1929 nastal rozvoj. Od roku 1923 sa región elektrifikoval, prvé Nitrianske Pravno. Prievidza získala verejné osvetlenie, kanalizáciu, nový vodovod. Stavali sa súkromné domy i sídla pre verejné inštitúcie.
Objavujú sa prvé autá, medzi nimi taxík, sanitka, a tiež autobus.
V Okresnom zdravotnom ústave z roku 1929 sa ordinovalo aj bezplatne.
Dva slovenské a jeden nemecký kultúrny dom vyrástli v najväčšej obci regiónu Handlovej.
Nová železničná trať
V roku 1931 sa odovzdala železničná trať Handlová – Horná Štubňa s najdlhším tunelom v republike. Úspechy regiónu počas existencie ČSR v šestnástich tematických oblastiach predstavila v roku 1931 Výstava hornej Nitry v Prievidzi.
SÚŤAŽ
Do konca prázdnin každý týždeň vyjde článok, v ktorom bude ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku. Príspevky uverejníme aj na webových stránkach periodika www.myhornanitra.sme.sk a múzea www.muzeumpd.sk.
Súťaže sa môže zúčastniť každý záujemca, podmienkou bude správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní na adresu redakcie spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny.
Súťaž prebehne v deviatich kolách. Každý týždeň bude v článku ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku.
Mená výhercov uverejnení periodikum My Hornonitrianske noviny dve čísla po kole s otázkou.
Autor: JAROSLAVA KUPČOKOVÁ