PREVIDZA. Európska únia (EÚ) by mala vytvoriť samostatný fond, ktorý bude slúžiť na podporu a rozvoj európskych uhoľných regiónov v transformácii. Zhodli sa na tom na stretnutí v Prievidzi zástupcovia hornej Nitry a Západného Macedónska v Grécku.

Západné Macedónsko je rovnako ako horná Nitra jedným zo štyroch pilotných regiónov, ktoré sú zapojené v projekte Európskej komisie (EK) Platformy pre uhoľné regióny v transformácii.
Zástupcovia regiónov sa podľa Kataríny Macháčkovej, primátorky Prievidze a podpredsedníčky Združenia miest a obcí hornej Nitry, stretli, aby si vymenili skúsenosti a povedali, čo plánujú v rámci svojho prerodu robiť. Najbližšie rokovanie majú mať na jeseň v Grécku, kam chcú pozvať aj zástupcov ďalších uhoľných regiónov v rámci platformy EK.
„Chceme vyvinúť spoločnú aktivitu práve vo vzťahu k Európskej únii, aby vytvorila samostatný fond, ktorý bude slúžiť na podporu a rozvoj týchto regiónov,“ ozrejmila Macháčková.
Regióny očakávajú podľa nej nielen poskytnutie financií, dôležité je, kto ich bude rozdeľovať a na čo majú byť použité.

„Naše regióny majú podobné problémy a vďaka tomu si môžeme vymieňať skúsenosti a názory, povedať si, v čom sú najväčšie úskalia. Tri hlavné oblasti, v ktorých môžeme spolupracovať, sú riešenie budúceho vykurovania po ukončení činnosti elektrární, obnova území zasiahnutých banskou činnosťou a vzájomná spolupráca regiónov, ktoré majú uhlie a plánujú svoju budúcnosť,“ skonštatoval primátor mesta Eordaia Savvas Zamanidis.
Spoločným postupom môžu regióny podľa neho vytvoriť tlak, aby boli v EÚ vyčlenené špeciálne zdroje na transformáciu uhoľných regiónov, aby sa podarilo financovať projekty, ktoré budú riešiť dôsledky útlmu banskej činnosti, environmentálne projekty, projekty na riešenie nezamestnanosti a kvality života obyvateľov.
Aj Západné Macedónsko, podobne ako horná Nitra pripravuje v súčasnosti svoj akčný plán. Zámery, ktoré majú napomôcť k prerodu hornej Nitry po útlme ťažby uhlia, predstavia verejnosti tento rok v septembri. Je ich vyše 80 v hodnote viac ako miliarda eur. Akčný plán bude založený na troch pilieroch, ekonomickom, sociálnom a environmentálnom. Po jeho prerokovaní a pripomienkovaní na jeseň by sa ním koncom tohto roka mala zaoberať vláda SR, ktorá ho má i schváliť.