Menová odluka sa začala 25. februára 1919 kolkovaním rakúsko-uhorských bankoviek a skončila sa 12. marca 1919. Polovica bankoviek predložených na kolkovanie sa zadržiavala ako nútená štátna pôžička s jednopercentným úročením.
Za výmenu sa platilo jedno percento hodnoty bankoviek. Z okolkovaných rakúsko--uhorských bankoviek sa stali československé štátovky.
Valutová pôžička
Zákon č. 187 z 10. apríla 1919 uzákonil novú menovú jednotku korunu československú (Kč) delenú na 100 halierov, napriek úvahám zmene názvu. Návrhy na pomenovanie novej meny boli sokol či frank a haliere mali nahradiť stotiny, káňatá (čes. káně – myšiak lesný) alebo brká.
Na podporu novej meny bola vypísaná štvorpercentná valutová pôžička. Po likvidácii Rakúsko-uhorskej banky z nej pripadlo Československu 12,4 tony zlata, ktoré obohatilo československý menový poklad.
Prvé československé formálne správne platidlo – stokorunová štátovka – vyšla 7. júla 1919. Otvárala emisiu, ktorú 26. februára 1920 uzavrela desaťkorunáčka.
Do júna 1920 sa urýchlene vylúčili z obehu kolkované rakúsko-uhorské bankovky, lebo československé bankové kolky sa falšovali, čo spôsobovalo poruchy v peňažnom obehu. V novej republike pokračovali problémy v zásobovaní a tým aj lístkový systém, no už s nápismi aj v slovenčine.
Prvá emisia štátoviek neochránila relatívne stabilnú československú menu pred falšovaním, uľahčeným nízkou technickou úrovňou tlače. Štátovky sa stiahli z obehu a nahradili novými. V druhej emisii štátoviek prvá vyšla stokorunáčka 10. novembra 1920, po nej päťtisíckorunáčka, päť, päťdesiat a pätstokorunáčka.
Razilo sa v Kremnici
Z prvej emisie ostala platná tisíckorunáčka vytlačená v USA, ktorá odolávala falšovaniu. Československé mince sa razili v Kremnici, no až od roku 1921.
V decembri 1918 maďarské úrady totiž rozmontovali a v 50 vagónoch odviezli z kremnickej mincovne celé strojové zariadenie a zásoby kovov do Budapešti. Od júna 1921 do konca roka vyrobili v mincovni dvadsaťhalierniky a päťdesiathalierniky zo zliatiny medi a niklu. Roku 1923, po vydaní päťhaliernikov, desaťhaliernikov a korún, bola sústava drobných mincí v Československu dobudovaná. V roku 1925 pribudol päťkorunák.
V roku 1926 sa utvorila Národná banka československá. Stabilizácia hospodárstva umožnila odňať menovú politiku štátnym orgánom a zveriť ju do rúk nezávislej emisnej banky.
SÚŤAŽ
Do konca prázdnin každý týždeň vyjde článok, v ktorom bude ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku. Príspevky uverejníme aj na webových stránkach periodika www.myhornanitra.sme.sk a múzea www.muzeumpd.sk. Súťaže sa môže zúčastniť každý záujemca, podmienkou bude správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní na adresu redakcie spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny.
Súťaž prebehne v deviatich kolách. Každý týždeň bude v článku ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku.
Mená výhercov uverejnení periodikum My Hornonitrianske noviny dve čísla po kole s otázkou.