HANDLOVÁ. Desiaty august 2009 sa do dejín Handlovej zapísal čiernym písmom. V tamojšej bani sa vtedy stala tragédia, pri ktorej zahynulo dvadsať baníkov a banských záchranárov.
Handlovčania si túto udalosť pripomenú aj tento rok.

Smutná spomienka
Pamätný deň si v Handlovej pripomenú po ôsmykrát ako Deň bielych ruží v piatok 10. augusta 2018.
Krátko po tragédii si zosnulých baníkov Handlovčania spontánne začali uctievať pri Pamätníku baníkov na Ul. 29. augusta v Handlovej. Preto sa tento pomník stal miestom piety a spomienky. Pamätník je prístupný z hlavnej cesty v Handlovej a je možné pristavenie aj pre motorizovanú verejnosť.
„Handlová sa stáva nositeľkou myšlienky tohto pamätného dňa, ktorý je výnimočným v kolorite spoločenského života, odlišným od ostatných pamätných dní Slovenskej republiky v meste. Handlová je spätá s priemyselnou ťažbou uhlia od roku 1909 a na jej území sa nachádza najstaršia hnedouhoľná baňa na Slovensku,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Toto nešťastie si v Handlovej každoročne pripomína množstvo ľudí.
Biele ruže sú nádejou
Symbolom Dňa obetí banských nešťastí Slovenskej republiky sa v Handlovej stali biele ruže.
„Biela ako farba nevinnosti, zelené lístky – farba nádeje, že sa takáto tragédia už nikdy nestane.
Pamätník baníkom na Ul. 29. augusta v Handlovej bude preto jeden deň v roku ovenčený bielymi ružami,“ vysvetlila Paulínyová.
V prvé výročie tragédie na pietnom mieste samospráva mesta osadila pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril Handlovčan, akademický maliar Rudolf Cigánik.
„Deň obetí banských nešťastí sme si po prvýkrát pripomenuli v histórii Slovenska v roku 2011. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území,“ vymenovala hovorkyňa.

Tradičný program
Banícke mesto počas pamätného dňa pripravilo už tradičný program Dňa bielych ruží.
Na jeho začiatku sa o 9:30 rozozvučia na päť minút zvony na Kostole sv. Kataríny.
Tým sa symbolizuje posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. august 2009.
„Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku bielu ružu. Večer o osemnástej hodine sa bude konať stretnutie pri pamätníku,“ dodala Paulínyová.
PAMÄTNÝ DEŇ
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojom rokovaní 26. októbra 2010 schválili návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov, na vyhlásenie pamätného dňa – 10. august Deň obetí banských nešťastí. Návrh podporilo z prítomných 136 poslancov 129, pričom siedmi sa zdržali a jeden poslanec nehlasoval. Žiadny z poslancov tento pamätný deň nespochybnil a nezahlasoval proti. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011. Predkladaný návrh zákona podporili a iniciovali najmä Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré zastrešuje štrnásť stavovských združení, Slovenská banská komora, Slovenská banská spoločnosť, Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banské mestá Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava, Veľký Krtíš. (JP)