PRIEVIDZA. V širšom centre Prievidze vyrastá v tomto období včelia záhrada. Projektom chce Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) v Prievidzi oživiť tradíciu včelárstva na hornej Nitre.

"Cieľom projektu Včely v meste Prievidza je naučiť ľudí zdravému životnému štýlu, aby životné prostredie bolo čisté, bez chémie, rôznorodé, kvety, aby boli pestré, a aby ľudia vedeli, že chémia nielen včielkam, ale aj nám ľuďom škodí," povedal Marek Měrka zo ZO SZOPK v Prievidzi.
Ochranári v rámci projektu podľa neho pripravujú na pozemku na Duklianskej ulici včeliu záhradu. "Bude osadený troma kusmi včelínov, budú tu záhony, kde budú medonosné kvetiny a kry, záhradný domček, ktorý bude slúžiť na odkladanie včelárskych potrieb a včelárskych pracovných pomôcok, tiež tu vznikne špirála z tehál, kde bude jazierko na napájanie včielok a v ňom budú zasadené aj kvetiny," priblížil.
Včelia záhrada bude verejnosti prístupná v prvom rade so sprevodom členov ZO SZOPK v Prievidzi. "Záujemcov tu budú čakať ešte prednášky, tak praktické, ako aj teoretické, ktoré by sa mali odohrávať v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Prednášky budú bývať pod dohľadom profesionálnych včelárov," ozrejmil ďalej Měrka.
S myšlienkou vybudovania včelej záhrady prišla členka ZO SZOPK Jana Hvojniková, tú podľa jej slov inšpirovali podobné projekty vo veľkých svetových mestách, ale i v tých menších na Slovensku.

"Som veľmi rád, že sa objavila táto iniciatíva, ktorá prišla viac-menej z mimovčelárskeho prostredia, čo je, bezpochybne, dôkazom toho, že aj nevčelárska verejnosť sa začína zaujímať o túto problematiku. Chce tak pomôcť v problémoch, ktoré majú nielen včely a včelári, ale všeobecne, ktoré má naša príroda, ako je úbytok opeľovačov, motýľov, včiel, ôs, bez ktorých je život v našich zemepisných šírkach len veľmi ťažko predstaviteľný," skonštatoval Peter Balák, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Prievidzi.
V posledných rokoch sú podobné projekty časté, ide však podľa neho skôr o veľkomestá ako Bratislava, Paríž, Praha, v menších mestách ide skôr o ojedinelý projekt, preto si o to viac váži ľudí, ktorí sa na to dali.
Zámer podporila finančne i samospráva Prievidze, bol totiž jedným z tých, ktoré uspeli vo verejnom hlasovaní v rámci projektu participatívneho rozpočtu.
"Prievidza bola známa včelárstvom, med od Prievidze z hornej Nitry bol dokonca jeden z najkvalitnejších na svete. Bohužiaľ, táto tradícia upadá. Nielen kvôli prírode a ekológii je nutné, aby sa to vrátilo späť na hornú Nitru," dodal Měrka.