PODOLIE. Keď Pavlínu Potočnú o pol druhej ráno zobudilo zvonenie telefónu a z neho ju údajný doktor Sojka presviedčal o tom, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu, spozornela. Syna totiž nemá.
Doktor Sojka si to teda rozmyslel – bol to jej vnuk. Hoci najprv neznámemu hlasu neverila, nakoniec ju prebdená noc vyšla na 1250 eur.

Menia spôsob
Podvody na senioroch, žiaľ, vôbec nie sú výnimočné. Len v Trenčianskom kraji ich bolo do septembra minulého roka 23, rok predtým 29 a predvlani 24.
Kým v minulosti sa podvodníci vydávali za podomových predavačov či kontrolórov energií, teraz často využívajú naliehavé telefonáty, pri technologicky zdatnejších podvody cez internet. Spoliehajú sa na dobrosrdečnosť a naivitu seniorov, nátlak a hlavne city.
„Povedal mi, že vnuk nedodržal rýchlosť, vrazil do maďarskej rodiny a zranil im dieťa. Nerozumeli jeden druhému, tak doktor prekladal a dohodli sa na troch tisícoch eur bez polície,“ líči Potočná.

To však platilo, len ak rodina dostane zálohu, ktorú mala poskytnúť práve ona. Bolo jej ľúto vnuka aj zraneného dieťaťa, tak súhlasila, že si ich môže prísť otec rodiny vyzdvihnúť.
„Peniaze som nachystala na stôl a čakala. Ešte som si ho aj pozvala dnu,“ spomína. Že niečo nie je v poriadku si všimla, keď neznámy muž s šiltovkou na hlave dorazil k nej domov.
„Došlo mi, čo sa deje, keď si peniaze zobral a ani ich neprepočítal. A utiekol preč.“
Vnukovi zavolala až potom, najprv však nebral. Na štvrtýkrát zdvihol a ubezpečil starú mamu, že mu nič nie je a zavolal políciu.
Prípad vyšetrujú
Dva mesiace po tom prípad stále vyšetrujú. Novomestskí vyšetrovatelia začali podľa slov krajského policajného hovorcu Pavla Kudličku trestné stíhanie vo veci podvodu.

Odborník na prevenciu kriminality Miroslav Schlesinger radí v prípade naliehavých telefonátov, ktoré sa týkajú rodinných príslušníkov, zavolať niekomu v rodine a overiť si to.
„Na neznáme čísla nie je nutné volať naspäť.“
Ďalší spôsob, akým sa podvodníci snažia obrať dôchodcov o peniaze, sú zmluvy alebo dokumenty, ktoré treba rýchlo podpísať a často nemajú dostatok času si ich prečítať.
Tretia cesta je priamo vstup do domu alebo bytu pod vymyslenou zámienkou.
„Bez preverenia totožnosti si toho človeka nevpúšťajte dnu,“ uzavrel Schlesinger.
Autor: Vanda Šujanová