Zákony, prijaté vplyvom revolučného hnutia uhorským snemom, boli v meste nadšene prijaté, hlavne zrušenie poddanstva.
Z panských hôr ľudia brali drevo, magistrát prestal vyplácať povinné dávky a na snahy domínia zaviesť poriadok odvetil s posmechom.
Cez Prievidzu prechádzal 10. mája 1848 Jozef Miloslav Hurban a rozdával tu leták Slováci, bratia. S agitáciou síce neuspel, no mešťania naviedli na falošnú stopu úrady, ktoré chceli Hurbana zat-knúť.

Orientácia na Viedeň
Slováci perzekvovaní Maďarmi sa preorientovali na Viedeň, kde pod vedením Štúra, Hurbana a Hodžu sa organizovali výpravy proti mobilizujúcej maďarskej vláde. Na hornej Nitre revolúcia nachádzala odozvu najmä v okolí Oslian a Diviak, ale Forgáč úspešne agitoval a 19. októbra bolo v okrese naverbovaných 800 gardistov. Pri strete s vládnym vojskom na konci mesiaca však gardisti ušli.
Všeobecnú nespokojnosť rozpútalo nedodržiavanie zákonov o zrušení poddanstva a jeho neúplnosť i nedostatok stravy pre vojnu.
Domobrana sa búrila, odporovalo sa mobilizácii, čo podnietilo súdne represálie. Začiatkom decembra začala ofenzíva proti Maďarom, ale Prievidžanov opäť zmobilizovali do maďarského vojska. Major Simonfi a kapitán Forgáč viedli 200 ozbrojených strelcov a 500 gardistov Nitrianskej gardy, ktorá zaujala postavenie v Prievidzi.
Mali zabrániť prechodu vládneho vojska cez Fačkov, ktoré však manévrom odlákalo maďarských ozbrojencov a bez boja získalo 9. januára 1849 Nitrianske Pravno a ďalší deň Prievidzu.
Gardisti sa boja zľakli a poschovávali, len manželkám prikázali pohostiť a uctiť Vrbovčanov z dobrovoľníckeho oddielu, ktorých rodiny predtým nedobrovoľne hostili ich. Bojničania sa pod tlakom Pálfiovcov so zbraňou vybrali proti hurbanistom, no keď ich začuli spievať slovenskú pieseň, vrátili sa.
Napokon si Prievidžania vypočuli verené prejavy dobrovoľníkov, i s názormi súhlasili, ale neprešli do ich radov. Napriek tomu boli vojaci spokojní s prijatím v Prievidzi a večer v meste vládla príjemná nálada. V piaristickom kláštore ubytovali a na náklady mesta prestravovali takmer 500 vojakov, medzi nimi Štúra, Hurbana a Hodžu. Na druhý deň vojsko postupovalo ďalej.
Až do septembra 1849 sa v regióne striedavo usádzali maďarskí vojaci, stále regrutujúci do svojich radov a cisárske vojská s oddielmi slovenských dobrovoľníkov.

Súťažte s nami
Do konca prázdnin každý týždeň vyjde článok, v ktorom bude ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku. Príspevky sa uverejnia aj na webových stránkach periodika www.myhornanitra.sme.sk a múzea www.muzeumpd.sk.
Súťaže sa môže zúčastniť každý záujemca, podmienkou bude správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní na adresu redakcie spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny.
Súťaž prebehne v deviatich kolách. Každý týždeň bude v článku ukrytá odpoveď na pripojenú súťažnú otázku. Mená výhercov uverejnení periodikum My Hornonitrianske noviny dve čísla po kole s otázkou.
Autor: JAROSLAVA KUPČOKOVÁ