BOJNICE. V Národnej Zoo v Bojniciach môžu návštevníci obdivovať niekoľko nových druhov zvierat. Ako informovala hovorkyňa zoologickej záhrady Simona Kubičková, kolekciu malých druhov cicavcov rozšírili o zaujímavý druh - dikobrazovca afrického.

Prišli z Česka
Dva samce, ktoré priviezli z českej Zoo Jihlava, obývajú vonkajší výbeh spolu s guerézami pláštikovými v pavilóne opíc. V európskych zoologických záhradách je tento druh chovaný vzácne, momentálne v dvadsiatich zoologických záhradách.
Dikobrazovcovi vyrastajú ostne iba v zadnej časti tela, takže pripomína viac potkana ako dikobraza. Zaujímavý je jeho dlhý šupinatý chvost zakončený bielou štetkou, ktorou v prípade ohrozenia dokáže vydávať šuštivý zvuk, čo pripomína štrkáča.
Dikobrazovce na rozdiel od pravých dikobrazov obývajú lesnaté oblasti, najmä tropické vlhké lesy a dažďové pralesy, dokonca aj horské oblasti v nadmorskej výške nad dvetisíc metrov.
Aktívne sú najmä skoro ráno a v noci, dokážu veľmi dobre liezť po stromoch. Ich potravu tvoria listy, kvety, plody, korienky a príležitostne aj poľnohospodárske plodiny, hlavne kukurica. Mäso dikobrazovca je v Afrike považované za lahôdku, domorodci ho preto s obľubou lovia.
Pribudli aj operence
Bojnická Zoo získala aj viacero nových druhov vtákov. „Mnohé z nich majú návštevníci možnosť vidieť v rámci Slovenska iba v našej zoo,“ konštatovala Kubičková.
V kolekcii zastupujú rozmanitú druhovú diverzitu z rôznych oblastí Afriky, Európy, Juhovýchodnej Ázie, z ostrova Papua Nová Guinea a Južnej Ameriky. Pre tri druhy je v európskych zoo vedená plemenná kniha – drozd hnedochrbtý, takatra a volavka obrovská.

Narodili sa mláďatá
Ďalšími prírastkami sú tohtoročné mláďatá, napríklad mláďa vzácnej zebry Hartmannovej, ktoré sa narodilo kobyle Mandare. Je to v poradí už pätnáste mláďa tohto druhu zebry narodené u nás a prvé po novom žrebcovi Lobitovi, ktorého sme doviezli v roku 2016 z belgickej Zoo Planckendael.
Po prvýkrát v histórií má Zoo v Bojniciach mláďa dikdika Kirkovho, jednej z najmenších antilop na svete. Samička Lira sa narodila ešte 1. mája, no rodičia ju dlho skrývali. V týchto dňoch už pravidelne chodí do výbehu.
Jedno mláďa majú aj kariamy červenozobé, ktoré sú vzdialenými príbuznými žeriavov. Tieto juhoamerické vtáky svojím spôsobom života pripomínajú dravce, ich potravu tvorí akákoľvek korisť, ktorú dokážu uloviť, najmä rôzne hlodavce a plazy.
Po dvoch rokoch sa v bojnickej zoologickej záhrade opäť vyliahla korytnačka hviezdicová.