BOJNICE. Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach v polovici júna pripravil dve novinky, ktorými chce zlepšiť povedomie o zariadení.

Schránka pre podnety
Prvou novinkou je zavedenie schránky na podnety pre riaditeľa NsP.
„Od zamestnancov sa dozvedám o problémoch, ale chcem vedieť, ako nemocnicu vnímajú i pacienti. Ako riaditeľ nemocnice chcem byť otvorený komunikácii s pacientom a návštevníkom nemocnice, a preto som urobil rozhodnutie zriadiť schránku pre podnety,“ informoval riaditeľ NsP Prievidza Martin Hudec.
Od schránky si sľubuje, že od pacientov sa dozvie, čo ich trápi, čo by privítali a čo by vedenie nemocnice mohlo spraviť pre ich spokojnosť.
Schránka sa nachádza pri vchode do zariadenia oproti vrátnici, vedľa bankomatu. Funguje od 18. júna.

Zastaraná novinka
Niektorí ľudia si myslia, že ide o zastaraný systém. Riaditeľ nemocnice s týmto tvrdením nesúhlasí. „Funguje to v mestách, na okresných úradoch, prečo by to nemohlo fungovať v našej nemocnici, ktorú navštevujú rôzne vekové kategórie a nie každý používa internet. Vychádzam v ústrety všetkým, ktorí majú snahu pomôcť nemocnici,“ vysvetlil Hudec.
Zastaranosť vyvracia aj analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. „Pýtanie sa pacientov a ostatnej verejnosti na ich názor a spokojnosť s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou a službami nemocnice, vrátane ostatného diania okolo nej nie je určite zastaranou metódou. Práve naopak, vo svete je názor verejnosti braný vážne a patrí štandardne medzi rešpektované indikátory kvality poskytovateľov,“ vysvetlil Zachar.

Schránka pre podnety je podľa neho veľmi vhodný spôsob, pri ktorom za málo peňazí získavajú manažmenty nemocníc spätnú väzbu od verejnosti, ktorá ich môže inšpirovať a poukázať na oblasti, kde treba najviac tlačiť do zlepšenia.
Analytik taktiež podotkol, že podobné aktivity sú štandardom mnohých slovenských nemocní. Patria k ním aj dotazníky spokojnosti pacientov, horúce linky a rozvíjajú sa kiosky, kde budú môcť pacienti online vyjadrovať svoje názory.
Okrem schránky je riaditeľ nemocnice otvorený komunikácii aj prostredníctvom elektronickej formy.
Odpovedať chce na všetky relevantné podnety, na ktoré sa bude môcť odpovedať. „Pokiaľ pôjde napríklad o anonym, na ten nie je možné dať spätnú väzbu,“ ozrejmil Hudec.
Nemocnica v poslednom období zaktivizovala aj aktivitu na jej účte na sociálnej sieti facebook.
Otvorí dvere
Už počas nástupu do funkcie Martin Hudec avizoval, že plánuje pravidelné dni otvorených dverí na svojej kancelárii. Prvý takýto deň bude už tento pondelok.
„Som otvorený názorom, nápadom, a preto som sa rozhodol mať deň otvorených dverí. Zamestnancom som k dispozícii vždy, keď som v práci, avšak často som pracovne zaneprázdnený a vyťažený, preto budú mať pacienti možnosť vždy v prvý pondelok v mesiaci od štrnástej do šestnástej hodiny prísť za mnou,“ povedal riaditeľ Hudec.

Netreba zaspať na vavrínoch
Analytik INEKO kroky nového riaditeľa považuje za príspevok k väčšej otvorenosti nemocnice voči verejnosti. Pripomenul však, že v nich treba pokračovať aj ďalej.
„Tieto kroky nemôžu zostať osamotené a izolované od iných. Majú tvoriť doplnok a prepojenie k ďalším potrebným ozdravným opatreniam. Ak to tak nebude, efekt bude len čisto marketingový, formalistický a zanedbateľný,“ dodal Dušan Zachar.