NOVÁKY. Radnica upravuje záznamy z mestských zastupiteľstiev a verejných stretnutí tak, aby niektoré informácie nezazneli.
Upozorňujú na to obyvatelia aj niektorí poslanci, mesto hovorí o práve na súkromie.
Ľudské práva trestne stíhaného
Obyvateľ mesta Marián Šimka opakovane na rokovaniach poslancov hovoril o trestnom stíhaní prednostu mestského úradu.

Mesto záznamy upravilo a pri pasážach o trestnom stíhaní vyplo zvuk. Stíšené časti záznamu neskôr doplnilo vyhlásenie primátora Daniela Daniša.
Vysvetľuje v ňom, že vyhovel žiadosti obyvateľa mesta Milana O. o nezverejňovanie pasáží záznamu mestského zastupiteľstva, ktoré sa týkajú jeho súkromného a rodinného života.
V liste sa odvoláva na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv i Ústavu Slovenskej republiky.
Citoval pasáže o práve na súkromie, ľudskej dôstojnosti, cti a dobrej povesti.
„Došlo k zásahu do môjho súkromného života, ktorý nemá žiadnu spojitosť s výkonom môjho povolania ako prednostu Mestského úradu Nováky,“ napísal Milan O.
Prípad posúdi ombudsmanka
Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej ide o stret dvoch základných práv – práva na informácie a práva na ochranu súkromia.
„Vo všeobecnosti sú tieto práva rovnocenné, ani jedno nemá automaticky prednosť pred druhým. To, ktoré z týchto práv v prípade ich konfliktu preváži, sa vždy posudzuje v závislosti od okolností konkrétneho prípadu,“ povedala Patakyová. V súčasnosti verejná ochrankyňa práv podľa jej slov nemá všetky potrebné informácie pre zaujatie stanoviska, prípad však preskúma.
Zostrihali aj verejné stretnutie
Na neštandardný postup mesta upozorňujú aj niektorí poslanci. Jozef Lovecký na mestskom zastupiteľstve navrhol, aby stretnutie natočili na kameru a zverejnili v plnom znení.

Za tento návrh hlasovali všetci poslanci. Z uznesenia aj zo zápisnice však slovné spojenie „v plnom znení“ vypadlo. Časť vystúpení mesto vystrihlo.
„Vnímam to ako problém. Všetci poslanci za môj návrh zdvihli ruku a vedenie mesta si to zas urobilo podľa seba,“ povedal poslanec Lovecký.
Konanie mesta označila za cenzúru aj poslankyňa Dana Horná. „Vedenie mesta účelovo zostriháva vysielanie z mestských zastupiteľstiev, aby občania nemali pravdivé informácie o ich činnosti,“ povedala.
Priestor na vyjadrenie sme ponúkli aj primátorovi mesta Danielovi Danišovi a prednostovi Milanovi Oršulovi. Na naše otázky neodpovedali.
Prednosta musí mať kredit
Pozícia prednostu mestského úradu je podľa Martina Kollárika z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI jednou z najvýznamnejších v samospráve a vyžaduje zvýšené požiadavky na profesionalitu aj osobný kredit človeka, ktorý ju zastáva. „Fyzické napadnutie a následné trestné stíhanie je z môjho pohľadu výrazným prečinením voči týmto požiadavkám, a preto verejnosť má právo touto informáciou disponovať,“ myslí si Martin Kollárik.
NAJVYŠŠÍ ÚRADNÍK MUSÍ STRPIEŤ KRITIKU
Podľa Michala Piška z mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko prednosta mestského úradu je najvyšším úradníkom mesta plateným z verejných zdrojov, vrátane miestnych daní. „Musí preto strpieť verejnú kritiku od obyvateľov mesta, aj keď mu je nepríjemná. Ak je pravda, že prednosta je zároveň trestne stíhaný pre také závažné skutky ako je zločin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva, verejnosť má na takéto informácie právo,” povedal Piško.
Ak tieto informácie zazneli na rokovaní mestského zastupiteľstva, nemali sa podľa jeho slov stať predmetom cenzúry. Ak ich prednosta alebo primátor považovali za nepravdivé alebo poškodzujúce dobré meno kritizovaného úradníka, mali na ne reagovať vo verejnej diskusii.
„Zvolený postup považujeme za nebezpečný precedens. Znamená to, že primátor bude z videozáznamov z rokovaní zastupiteľstiev vystrihovať aj ďalšie kritické vyjadrenia obyvateľov mesta alebo poslancov, ak sa jemu alebo úradníkom mesta nebudú pozdávať?“