PODHRADIE. Hrad Sivý Kameň je národnou kultúrnou aj prírodnou pamiatkou a nachádza sa na andezitovej homoli, ktorá dominuje obci Podhradie. Prístup je jednoduchý. Obecnou cestou sa dostanete až do areálu hradu, kde je parkovisko.
Sivý Kameň je celoročne voľne prístupná ruina. To znamená, že vstupné sa neplatí a nemá otváracie hodiny.

Zachovali sa ruiny
Archeologička Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Dominika Andreánska uviedla, že hrad je v súčasnosti ruinou s minimálnym množstvom zachovaných nadzemných architektúr. Viaceré z nich sú v havarijnom stave.
„Od roku 2013 je hrad predmetom pamiatkovej obnovy, s ktorou začala obec Podhradie v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi. Od roku 2015 ju obnovuje občianske združenie ÚHOĽ. Opravy financujú z prostriedkov Ministerstva kultúry SR, o ktoré sa každoročne uchádzajú prostredníctvom projektov,“ povedala Andreánska, ktorá je zároveň predsedníčka občianskeho združenia ÚHOĽ. Toto združenie sa na základe nájomnej zmluvy o hrad stará. Správcu hrad nemá.
Pracujú aj teraz
Na hrade sa pracuje aj v týchto dňoch. „Je potrebné domurovať pôdorys obrannej veže, ku ktorej bude v budúcnosti viesť schodisko, čím na tomto mieste vznikne atraktívna vyhliadka. V letných mesiacoch je naplánovaný archeologický výskum takzvaného hospodárskeho objektu, ktorý je známy skôr pod označením ´pivnica´. Vzhľadom na prebiehajúce práce žiadame návštevníkov o zvýšenú opatrnosť,“ vysvetlila archeologička.
Do obnovy hradu sa môžu zapojiť aj dobrovoľníci. „Odborné murárske práce uskutočňuje partia odborníkov, ktorí majú skúsenosti s obnovou ďalších hradov, archeologický výskum rovnako,“ povedala.
Na hrade sa momentálne nekonajú žiadne kultúrne ani spoločenské akcie. Sivý kameň je atraktívny najmä pre turistov. Jeho okolie poskytuje možnosť príjemnej prechádzky a rovnako aj zaujímavého výhľadu. „Nie je vylúčené, že sanované zvyšky hradných architektúr poskytnú priestor napríklad na zapájanie sa do celoslovenských hradárskych akcií,“ načrtla Andreánska.

Chodbou až do Bojníc
Tak ako väčšina hradov a zámkov na Slovensku, aj Sivý Kameň má svoje legendy.
„V podhradskej obci sa traduje povesť o tajnej chodbe do Bojnického zámku,“ ozrejmila.
Tajná úniková cesta mala viesť zo studne Bojnického zámku cez kláštor piaristov v Prievidzi. Táto chodba údajne išla až na hrad Sivý Kameň, na Temešskú skalu či na Vyšehrad na rozhraní hornej Nitry a Turca.
Odborníci sa však zamýšľajú nad tým, že ani s dnešnými technológiami by sme nedokázali podkopať koryto rieky Nitry, ktoré tvoria nestabilné naplaveniny a piesky.
Druhá povesť hovorí o skale v Podhradí. „Janček bol veliteľom vyslúžilcov a dezertérov, čo rabovali kraj. Ako skúsený vojak si so svojou skupinou trúfol aj na Sivý Kameň. Osadenstvo hrad ubránilo a zajali zopár útočníkov. Hradný pán ich prikázal popraviť, no jeho dcéru – krásnu Ulišu – tesne pred vykonaním rozsudku zaujal jeden z odsúdencov. Žiadala milosť pre Jančeka.
Spoznala v ňom totiž chlapca, ktorý jej v detstve zachránil život pred tureckými vojakmi. Hradný pán mu napokon milosť udelil. Mladí milenci prežili vášnivú noc, no ráno už bol Janček preč.
Uliša skočila na rýchleho tátoša a cválala za svojím milým. Videla ho na vysokej skale. Keď ju utečenec zbadal, z obavy, aby nespadla zo skaly, rozhodol sa ísť jej naproti. Pritom zabudol, že sám je nad priepasťou a zrútil sa.
Uliša mu ostala verná až do smrti. Nikdy sa nevydala a skalu nazvala Jančekovou,“ priblížila príbeh stránka trencinregion.sk.

Jeden rod
Od stredoveku až do jeho zániku hrad Sivý Kameň vlastnil jeden šľachtický rod.
„Boli to Majténiovci, vetva rodu Diviackych, ktorí svoj pôvod odvodzujú od pôvodnej veľkomoravskej šľachty, rodu Hont-Poznanovcov, teda veľmi starý rod.
Vzhľadom na to sa v dobových prameňoch nevyskytuje jeho bližší opis, ani opis prebiehajúcich stavebných aktivít a podobne, je dostupných veľmi málo informácií, a teda sme odkázaní na ďalší výskum v teréne,“ dodala Dominika Andreánska.
SIVÝ KAMEŇ
Hrad pochádza zo 14. storočia a prešiel mnohými turbulentnými obdobiami. Zažil plienenie, obliehanie Turkov, podpísali sa na ňom protihabsburské povstania. Nakoniec svoju pôvodnú funkciu stratil, keď sa jeho majitelia presťahovali do pohodlných kúrií v Novákoch. (MK)