NOVÁKY. Policajti Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) preverujú podozrenia z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu.
Tie sa týkajú podania žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP) na projekt Rozšírenie kapacít Materskej školy (MŠ) Nováky.
"Vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nie je možné poskytnúť k veci bližšie informácie," uviedol Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Financie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na rozšírenie kapacít MŠ žiadalo ešte vlani v júli mesto Nováky. Vybudovaním prístavby a ďalšími stavebnými úpravami chcelo zabezpečiť v MŠ, ktorú v súčasnosti navštevuje okolo 109 detí, ďalších 36 miest.
Súčasťou projektu mali byť aj aktivity zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti budovy, úprava vonkajšieho areálu a obstaranie potrebného materiálno-technického vybavenia.
Prednosta Mestského úradu v Novákoch Milan Oršula na otázky ohľadom preverovania podozrení reagoval, že k tejto veci nevie poskytnúť žiadne informácie, pretože NAKA s mestom v tejto veci nekomunikuje, ani ho na súčinnosť nevyzvala.
Mestu nechválili žiadosť
Na realizáciu investície žiadala novácka samospráva NFP vo výške 483.181,20 eura, celkové oprávnené výdavky projektu odhadla na 508.611,79 eura.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako riadiaci orgán pre IROP žiadosť o NFP mestu neschválilo, a to začiatkom mája tohto roka.
"Mesto nesplnilo podmienky poskytnutia príspevku, podmienku, že žiadateľ má schválený program rozvoja a príslušnú územnoplánovaciu dokumentáciu v súlade s ustanovením zákona o podpore regionálneho rozvoja, ozrejmil Michal Feik z rezortu pôdohospodárstva.

V rozpore s ustanoveniami zákona o podpore regionálneho rozvoja mal byť vtedy platný Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) mesta Nováky.
Upozornila na to Okresná prokuratúra v Prievidzi, ktorá v tejto súvislosti podala protest a mestu ho doručila v januári tohto roka.
"Protest podala voči uzneseniu mestského zastupiteľstva z júla 2015, ktorým vzalo na vedomie informáciu o stave aktualizácie PHSR pre roky 2015-2020 a schválilo predĺženie platnosti PHSR na roky 2008-2013 až do doby schválenia aktualizovaného dokumentu. Takýto postup nebol v súlade s vybranými ustanoveniami zákona o podpore regionálneho rozvoja," vysvetlil zastupujúci hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Vlastimil Krokvička.
Prvé z ustanovení zákona o podpore regionálneho rozvoja, na ktoré odkázal, hovorí o tom, že program rozvoja obce má pozostávať z analytickej, strategickej, programovej, realizačnej a finančnej časti.
Druhé sa týka prechodného ustanovenia účinného od 1. januára 2015, v rámci ktorého boli obce povinné svoje programy rozvoja, schválené pred 1. januárom 2015, dať do súladu s ustanoveniami zákona do 31. decembra 2015.
"Vo veci PHSR má mesto úplne jasné stanovisko a to, že malo a má platný rozvojový dokument," zdôraznil Oršula.
Novácki mestskí poslanci na svojom rokovaní začiatkom apríla protestu prokurátora vyhoveli, zároveň vtedy schválili nový PHSR, platný na roky 2018 až 2024.
Vyplýva to z uznesení zverejnených na oficiálnej stránke mesta.