HORNÁ NITRA. Mestá v našom regióne od začiatku mája informujú, že na ich území prebieha deratizácia. Opatrením chcú eliminovať škodce, prevažne potkany.
Tie sú všeobecne prenášačom rôznych chorôb, napríklad besnoty, zápalu mozgových blán a podobne.

Kto ju nariaďuje?
Hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová informovala, že deratizáciu všeobecne vykonáva správca, respektíve majiteľ nehnuteľností v zmysle platnej legislatívy.
„Deratizáciu momentálne nenariaďuje nikto, podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia ju môže odporučiť regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) alebo ju aj priamo nariadiť v prípade epidémie, výnimočného stavu,“ vysvetlil Tomáš Krnáč zo spoločnosti Todex Real, ktorá deratizáciu vykonáva vo viacerých obciach na hornej Nitre.
Obce a mestá ťahajú za kratší koniec. Môžu vyzvať na celoplošnú súčinnosť pri výkone DDD služieb (deratizácia, de-zinsekcia a dezinfekcia).
To, ako ich výzvu dotknuté subjekty vezmú do úvahy, je otázne. Podľa deratizéra by ideálnym stavom bolo, keby sa spojili všetky subjekty a deratizáciu vykonali spoločne. Troma hlavnými skupinami sú v tomto prípade vodári, elektrikári a plynári. Práve oni majú zariadenia inštalované v podzemí, teda v prirodzenom prostredí hlodavcov.
„Je na každom podnikateľskom subjekte, ako zodpovedne sa postaví k danej problematike,“ povedal.
Spoločnosť Todex vykonáva deratizáciu pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť Veolia. „Na základe zadania objednávateľa robíme deratizáciu celoplošne a systematicky v rámci ich majetku,“ uviedol Krnáč. Išlo o obce Kanianka, Pravenec, Lehota pod Vtáčnikom, Opatovce nad Nitrou, Kocúrany a mestá Prievidza, Bojnice, Nováky a Handlová.

Mestá v dvoch termínoch
„Mesto Handlová vykonáva deratizáciu a dezinsekciu prostredníctvom Mestského bytového podniku, s. r. o. (MsBP), ktorý má v správe bytové a nebytové priestory mesta,“ povedala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. V domoch, ktoré má MsBP v správe, robí deratizáciu dvakrát ročne, na jar a na jeseň, za približne 18-tisíc eur.
Jarnú preventívnu deratizáciu verejných priestranstiev, kanalizácie a objektov v správe mesta počas apríla a mája vykonali prostredníctvom dodávateľskej firmy aj Bojnice.
„V záujme dosiahnutia čo najefektívnejšieho výsledku žiadame o spoluprácu a vyzývame majiteľov, správcov a užívateľov nehnuteľností, aby si v tomto termíne tiež vykonali preventívnu deratizáciu objektov a pozemkov vo vlastníctve, čo výrazne prispeje k zlepšeniu celkového deratizačného efektu. Súčasťou deratizácie objektov sú aj domové kanalizačné šachty a prípojky,“ informovalo kúpeľné mesto na svojej webovej stránke.
Okresné mesto deratizuje dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Do tejto činnosti investuje približne päťtisíc eur.
„Deratizáciu vykonáva firma oprávnená na uvedenú činnosť a vybraná na základe verejného obstarania služby. Deratizuje na základe monitoringu, skúseností z predchádzajúcich období a v lokalitách nahlásených obyvateľmi mesta v zmysle príslušných právnych predpisov,“ povedala referentka pre životné prostredie MsÚ Prievidza Beata Drozdová.

Dodržujú postupy
Výkon deratizácie, dezinsekcie a dezinfekcie je podľa odborníka najúčinnejší v jarnom a jesennom období, preto by sa mala robiť minimálne dvakrát za rok. Spoločnosť pre vodárov robí deratizáciu systematicky.
„Krok za krokom prejdeme celú kanalizačnú sieť a kladieme nástrahy. Samozrejme, pred začatím naša spoločnosť upovedomí miestny RÚVZ, mesto alebo danú obec o začatí výkonu DDD služieb,“ vysvetlil Krnáč.
Handlovský mestský bytový podnik deratizuje formou uloženia násad v bezpečnostných téglikoch prostredníctvom spoločnosti oprávnenej vykonávať deratizáciu.
Pozor na deti a maznáčikov
Deratizácia môže podľa odborníka čiastočne ohroziť ľudí alebo domáce zvieratá. Pred výkonom preto robia opatrenia, ako oznámenie na príslušný RUVZ, mesto, obec alebo upovedomenie samolepiacimi oznámeniami. Mestá vo väčšine prípadov dávajú vedieť prostredníctvom rozhlasu, vývesnej tabule alebo internetu. Pre istotu by ľudia mali spozornieť v okolí odpadových šácht a kanalizačných rozvodov.
„Aj keď výkon prác sa zužuje na interiér kanalizačných rozvodov, hlodavce môžu otravu rozniesť. Na to slúži takzvaný priebežný monitoring, pri ktorom kontrolujeme takzvaný požer otravy hlodavcov a výskyt vynosenej otravy,“ vysvetlil Krnáč. Dodal, že je veľa aspektov vplývajúcich na premnoženie hlodavcov. Medzi ne patrí teplá zima aj dostatok potravy.
„Je známe, že osveta pre ľudí je veľmi slabá, a preto kanalizáciu využívajú ako odpadkový kôš. To má za dôsledok dostatok potravy pre škodce,“ uzavrel Krnáč.