HORNÁ NITRA. Hasiči pre náš región zrušili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Urobili tak po necelých desiatich dňoch od jeho vyhlásenia.
„Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi (OR HaZZ PD) prehodnotilo situáciu v územnom obvode okresu Prievidza a z dôvodu zníženia výskytu požiarov na lesných a trávnatých pozemkoch ruší dňom 16. 5. 2018 o 8:00 hodine vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru," uviedol riaditeľ OR HaZZ PD Stanislav Kmeť.

Ide o opatrenie
Hasiči vydali výstrahu na základe platnej legislatívy.
„Dôvodom na vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je najmä suché a teplé počasie trvajúce najmenej päť po sebe nasledujúcich dní, alebo zvýšený výskyt požiarov lesa alebo trávnatých porastov v priebehu troch po sebe nasledujúcich dní. Tento čas nastáva aj vtedy, ak požiarne nebezpečenstvo v lesoch dosiahlo vysoký stupeň,“ informoval hovorca hasičov Marián Petrík.

Hrozia pokuty
V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. V rámci nich platia určité zákazy a príkazy.
Ľudia nesmú na lesných pozemkoch zakladať a udržiavať ohne, používať otvorený oheň, fajčiť alebo odhadzovať horiace či tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.
Tým, ktorí nedodržia zásady protipožiarnej bezpečnosti, môžu hasiči uložiť pokarhanie alebo pokutu do 331 eur.
Vlastníkom, správcom, alebo užívateľom lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom nariaďuje legislatíva určité príkazy.
Medzi nimi je aj zabezpečovať v lesoch hliadkovaciu činnosť a umiestniť potrebné množstvo protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov.
Taktiež musia udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah.
Potrebné je aj to, aby každý pracovný stroj používaný pri spracovaní dreva a zvyškov po ťažbe, bol vybavený aspoň jedným prenosným hasiacim prístrojom vhodného druhu s hmotnosťou náplne hasiacej látky najmenej päť kilogramov.
Hasiči môžu fyzickým a právnickým osobám za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi uložiť pokutu do 16 596 eur.
„Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v čase vyhláseného nebezpečenstva vzniku požiarov vykonávajú priebežný monitoring územného obvodu, pre ktorý bol tento čas vyhlásený,“ povedal hovorca.

Najviac bolo požiarov
V apríli urobili hasiči v Trenčianskom kraji celkom 286 výjazdov.
„Z tohto počtu bolo najviac výjazdov (120), k požiarom. Nasledovalo 72 zásahov pri dopravných nehodách, 71 výjazdov k technickým zásahom a sedem ekologických zásahov,“ povedal hovorca Petrík.
Okrem toho hasiči v priebehu uplynulého mesiaca urobili trinásť požiarno--previerkových cvičení a tri výjazdy k udalostiam, pri ktorých napokon zasahovať nemuseli.
„Priame škody v dôsledku udalostí boli 158-tisíc eur. Uchránené hodnoty predstavovali v sledovanom období hodnotu viac ako 3,57 milióna eur,“ uzavrel hovorca hasičov Marián Petrík.