HANDLOVÁ. Psie toalety vyvolali v baníckom meste polemiku o ich potrebe a funkčnosti. Minul sa tak hlavný cieľ projektu – urobiť niečo pre psičkárov. Po predložení petície sa primátor Handlovej Rudolf Podoba rozhodol zmluvu zrušiť.
Názor ľudí vypočuli
„Petícia požadovala odstúpenia od zmluvy s prevádzkovateľom psích toaliet. Ihneď po inštalácii týchto zariadení sa medzi občanmi v meste strhla diskusia. Najskôr to boli klasické krčmové reči. Neskôr ľudia začali premýšľať, či je pridaná hodnota naozaj taká, akú by sme si predstavovali. Vtedy som sa rozhodol, že skúsime v Handlovej prejaviť to, že existuje nejaká občianska spoločnosť,“ povedal predseda petičného výboru Michal Galbavý.

Podľa neho v petícii išlo o vyjadrenie názoru, či je to hospodárne alebo nehospodárne a či ide o dobrý alebo zlý projekt.
„Musím povedať, že ja som to nikdy neriešil. Lebo vždy nájdem zástancov aj odporcov a to by bol zbytočný konflikt. Tu išlo len o to, či je to finančne výnosné,“ povedal Galbavý.
Podľa jeho slov sa mu podarilo to, v čo dúfal. „Išlo o to, že ľudia dokázali prejaviť svoj názor. Kritikov je veľmi veľa, ale nikto neurobí ten krok, že sa postaví za svoj názor a ide za ľuďmi, aby získal podporu. Dúfam, že občianska spoločnosť v Handlovej a na celom Slovensku sa zobudí.“
Petíciu podpísalo viac ako tisíc ľudí.
Členovia petičného výboru spravili prvú kontrolu, kde zostalo tisíc podľa nich platných podpisov.
„Mestský úrad urobil hlbšiu kontrolu, kde nebrali za plnú adresu, keď sa napísala skratka HA. Pre všetkých v meste je úplne normálne, že táto skratka znamená Handlová. Tieto hlasy boli teda neplané,“ povedal Galbavý.
Situáciu riešili
Vedenie baníckeho mesta po preskúmaní všetkých aspektov dalo psím záchodom stopku. „Mesto postupovalo v zmysle zákona o petičnom práve. Primátor Rudolf Podoba vyhovel požiadavke obyvateľov, pričom uviedol, že mesto dodržalo všetky zákonné postupy pri zavádzaní pilotného projektu. Výpovedná lehota je tri mesiace,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Primátor na poslednom mestskom zastupiteľstve povedal, že pred týmto krokom celú situáciu skúmali. Absolvovali viacero konzultácií s mestskou políciou, kynologickými klubmi v meste, spoločnosťou poskytujúcou službu psích WC aj s odborníkmi z veterinárnej fakulty.
Okrem toho urobili na internete anketu: Psie toalety. Áno alebo nie? Spočiatku mohol zahlasovať ktokoľvek kliknutím na jednu z možností. Tým sa dali výsledky ovplyvniť, pretože ľudia mohli hlasovať viackrát. Kompetentní na to zareagovali a hlasovanie pozastavili. „Anketa bude nastavená tak, aby mohli hlasovať iba registrovaní návštevníci. Bude tak objektívna,“ informovala pred časom Paulínyová.
Pomôcť môže vzdelávanie ľudí
Predseda petičného výboru sa zamyslel aj nad tým, ako riešiť situáciu so psími výkalmi aj do budúcnosti. „Je tu niekoľko možností, ktoré sme predkladali. Najskôr je to edukácia ľudí. Ako sme si všimli, najväčší problém psích toaliet nebol v tom, či je to dobré riešenie, či feromóny fungujú alebo nie, ale to, že máme problém s takýmto odpadom.“

Aj jeho ako psičkára hnevá, že stúpa do exkrementov. „Prvoradá je edukácia ľudí a snaha psičkárov, aby boli ohľaduplní voči iným psičkárom a ostatným ľuďom. Hneď, ako si to uvedomíme, môžeme pristúpiť k ďalším krokom,“ povedal Galbavý.
Pomôcť by podľa neho mohli obyčajné odpadové nádoby s vreckami na strategických miestach. „Keď idem so psom po svojej trase, nemám tam jedinú nádobu, kde by som exkrementy mohol odložiť. Ja osobne by som privítal aj výbehy pre psov,“ priblížil.
Riešenie celej situácie vidí v diskusii mesta, psičkárov a mestskej polície.
Hovoriť by mali aj o tom, kde najčastejšie ľudia chodia a ktoré sú najfrekventovanejšie trasy.
PSIE TOALETY
Dvadsať ekologických toaliet pre psy inštalovali v Handlovej v polovici novembra minulého roka. Zámerom mesta bolo spraviť niečo pre majiteľov psov, ktorí za svojich miláčikov platia dane. Samospráva takto ročne vyberie približne 26-tisíc eur. Poplatok za toalety bol 3990 eur za štvrťrok, čo je spolu 15 960 eur ročne. Za túto sumu poskytovateľ služby osadil toalety. Taktiež ich prevádzkoval a udržiaval, napríklad vývozom tuhých exkrementov raz za týždeň. V prípade poškodenia toalety ju bezplatne opravil, čo sa prejavilo aj pri podpálení dvoch toaliet. Zariadenia odstránia do troch mesiacov od vypovedania zmluvy.