CHRENOVEC-BRUSNO. Na tamojšom futbalovom ihrisku sa predviedli mladí hasiči z celého okresu. Územná organizácia dobrovoľnej požiarnej ochrany SR v Prievidzi (ÚzO DPO) v spolupráci s Dobrovoľnými hasičskými zbormi (DHZ) Chrenovec-Brusno, Lipník a Ráztočno zorganizovala okresné kolo hry Plameň 2018.

Sedemdesiat mladých hasičov
Zúčastnilo sa jej sedem družstiev. Každé tvorilo desať detí, dokopy pretekalo sedemdesiat žiakov. Dozeralo na nich päťdesiat rozhodcov, pretože ich organizátori duplovali.
„Na pretek prišli tímy z obcí Bystričany, Horná Ves, Nitrianske Rudno s dvoma družstvami, Kanianka, Lehota pod Vtáčnikom a Koš. Súťažili v medzinárodných disciplínach štafeta na štyristo metrov a požiarny útok s prekážkami. Tieto sa hodnotia na postupové kolo, ktoré bude 16.6. v Bystričanoch. Okrem toho sa konal aj pretek jednotlivcov,“ informoval Juraj Barta, ÚzO DPO SR Prievidza. Popri týchto kategóriách deti súťažili aj v požiarnom útoku vodou o pohár starostu obce Chrenovec-Brusno.
Súťaž pre mladých dobrovoľných hasičov Plameň funguje už viac ako štyridsať rokov. „Prvé krajské kolo hry Plameň sa odohralo v Nitrianskom Rudne v polovici sedemdesiatych rokov. Len Bystričany a Lehota pod Vtáčnikom sú pravidelnými účastníkmi tejto súťaže od jej vzniku,“ spomenul Barta.

Záujem neprestáva
Podľa neho mladí ľudia majú stále záujem o hasičský šport. „Stále viacej sa nám zapájajú hasičské družstvá v kategórii dorastencov. Ide to tak, ako by to malo ísť,“ načrtol Barta.
Nádejní dobrovoľní hasiči sa v prípade záujmu môžu prihlásiť v konkrétnom hasičskom zbore, v ktorom chcú fungovať. Žiaci fungujú v rámci krúžkov, ktoré sú na školách alebo v rámci hasičských zboroch, kde ich učia starší hasiči.
„Vediem branno-strelocko-hasičský krúžok. Je tam pätnásť detí, ktoré už inklinujú k hasičskému športu. Súťažiť ešte nemôžu, ale prišli sa pozrieť, aby videli, ako to funguje. Na budúci rok prídu pretekať aj oni. Mladých treba vychovať odmalička, aby v dospelosti prevzali hasičské remeslo,“ vysvetlil Tibor Čičmanec, starosta Chrenovca-Brusna a člen miestneho DHZ.
Pri dobrovoľnom hasičstve je podľa neho dôležitá podpora obce. „Aby dobrovoľní hasiči mohli pri zásahu fungovať, musia byť vybavení ako profesionáli. Musia mať profesionálne topánky, oblek, prilbu, rukavice. Nemôžu ísť len v obyčajných montérkach. Preto sú každoročne zo strany obce vyčleňované peniaze. Tie každoročne dostávame aj z ministerstva,“ uviedol Čičmanec.
DHZ v Chrenovci-Brusne obnovili pred tromi rokmi. „Predtým to stagnovalo. Podarilo sa nám však dať dokopy dobrú partiu. Máme dvadsaťštyri dobrovoľníkov. Sú tam chlapci aj dievčatá,“ ozrejmil starosta.
Okrem súťažiacich detí si mohli diváci prezrieť aj rôzne život zachraňujúce masky, ktoré priviezla zrenovovaná staručká Ávia. „Ľudia mohli vidieť výstroj dobrovoľnej jednotky krízovej ochrany, ktorá by zasahovala pri mimoriadnych situáciách. Ide najmä o živelné pohromy a povodne. V prípade Chrenovca-Brusna to sú povodne. Keby sa niečo stalo, mali by sme na starosti odčerpávanie vody a stavanie zábran z vriec naplnených pieskom,“ informoval Michal Patoč, predseda Občianskeho združenia Klub priateľov civilnej ochrany Prievidza
Všetko, čo vystavovali, majú v používaní ich jednotky dobrovoľnej civilnej ochrany. Ide napríklad aj o protichemické obranné prostriedky.

Zásahy majú
Dobrovoľné hasičské zbory nevznikajú len na predvádzanie na súťažiach. Domáci hasiči pred niekoľkými týždňami zasahovali pri požiari nad Chrenovcom. „Boli sme tam s dvomi hasičmi, nepotrebovali sme ani techniku. Zasahovali sme aj nad Brusnom, kde vypaľovali trávu. Tiež išlo o menší požiar. Ale aj také ohne môžu bez povšimnutia prerásť do väčších rozmerov,“ opísal Čičmanec.
Starosta pri zásahoch spomenul aj povodne z roku 2010, ktoré zasiahli hornú Nitru. Vtedy v obci ešte DHZ nefungoval. „Odvtedy sú každý rok väčšie dažde, ktoré zaplavujú pivnice. Vtedy zoberieme čerpadlo a ideme občanom pomôcť,“ uzavrel Tibor Čičmanec.