PRIEVIDZA. Mesto Prievidza má záujem riešiť nové centrálne zásobovanie mesta teplom. Produkt, z ktorého by sa malo teplo vyrábať, ešte určený nemá. Alternatívy chce riešiť s nezávislými expertmi.
Realizáciu centrálneho zásobovania teplom ako i ďalšie projektové zámery sa majú podľa radnice stať súčasťou Akčného plánu hornej Nitry, ktorý má vláda v závere roka schváliť ako svoju stratégiu a reaguje na plánovaný útlm ťažby hnedého uhlia v regióne.

"Aj na základe informácií, ktorými v súčasnosti disponujeme, otázka centrálneho zásobovania teplom je jednou z kľúčových pri transformácii. Samospráva v súčasnosti pripravuje energetickú koncepciu mesta, ktorú je povinná raz za päť rokov aktualizovať a pri tejto príležitosti diskutujeme aj so Slovenskými elektrárňami (SE), ktoré tiež analyzujú rôzne možnosti.
Nie je v súčasnosti známy konkrétny rok, kedy príde k útlmu, ale sú pomerne otvorené vyjadrenia elektrární, že už hľadajú riešenia toho, ako by vedeli dodávať teplo do mesta Prievidza," uviedol vedúci kancelárie primátorky mesta Alojz Vlčko.
Samospráva v rámci zámeru podľa neho požaduje, aby sa rôzne alternatívy odborne prehodnotili, využila sa technická pomoc, ktorú štátu ponúka Európska komisia a vybralo sa najlepšie environmentálne a ekonomické riešenie pre Prievidzu.
"Ak by tu bola možnosť, aby mesto získalo európske fondy, máme záujem vybudovať zdroj tepla vo vlastníctve mesta, pretože pre obyvateľov by to malo veľké výhody, aj v podobe kontroly volených zástupcov," doplnil s tým, že mesto naďalej počíta aj s infraštruktúrou Prievidzského tepelného hospodárstva, kde je väčšinovým akcionárom.
Biomasa z drevnej štiepky
Jednou z diskutovaných alternatív je spolupráca Hornonitrianskych baní Prievidza a SE v podobe výroby tepla z biomasy - drevnej štiepky a komunálneho odpadu s využitím areálu Elektrárne Nováky.

"Pri výbere palivovej základe však treba zohľadniť skutočnosť, že Európska únia (EÚ) vyžaduje výrazné zvýšenie podielu recyklácie komunálneho odpadu. EÚ tiež upozornila, že miera využívania biomasy na Slovensku je veľmi vysoká, tiež tu boli kampane ohľadom nášho postoja k lesom. Tento zámer však počíta s využitím revitalizovaných plôch na výsadbu rýchlorastúcich drevín, ktoré sa majú využívať na produkciu drevnej štiepky," upozornil Vlčko.
Druhý priemyselný park
Ďalším zámerom samosprávy je vybudovanie priemyselného parku Prievidza - Západ II. v blízkosti toho súčasného, a to na dvoch veľkých pozemkoch vo vlastníctve mesta. Tieto sú však v súčasnosti vedené ako orná pôda, radnica potrebuje ešte vyriešiť aj jeho dopravné napojenie.
Samospráva má záujem i riešiť sociálnu a zdravotnú otázku, a to prostredníctvom vybudovania nového zariadenia sociálnych služieb s 120 miestami v areáli bývalej škôlky na ulici Š. Závodníka. Opiera sa pritom aj o štatistiky o chorobách z povolania v súvislosti s ťažbou uhlia.
Spoločným zámerom so Združením miest a obcí hornej Nitry je realizácia spoločného podniku komunálnych služieb. Práce by zabezpečovali Technické služby mesta Prievidza, ktoré by takto zamestnali ďalších 275 ľudí.
Projektové zámery majú mať väčší dopad na riešenie sociálnych, ekonomických či environmentálnych otázok. Všetky zámery od samospráv, občianskych združení či podnikateľov do pondelka zbiera Trenčiansky samosprávny kraj.
Tieto by mala rozdeliť do prioritných oblastí pracovná skupina na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR, pričom sa z nich vyberie sedem až desať, ktoré dostanú prioritu a budú sa konzultovať s Európskou komisiou.
Na základe jej spätnej väzby ich zahrnie skupina do akčného plánu, ktorého návrh predloží v novembri na rokovanie vlády SR. Informáciu o projektových zámeroch mesta vzali na vedomie na svojom rokovaní v pondelok prievidzskí mestskí poslanci.