Poskytovateľov služieb krízovej intervencie trápi financovanie. Písali list ministrovi

Poskytovatelia služieb krízovej intervencie majú problém s financovaním. Ministerstvo pripomína, že udržanie týchto služieb je najmä v pôsobnosti samospráv.

Budova handlovského Jazmínu.Budova handlovského Jazmínu. (Zdroj: MAK)

HANDLOVÁ. Poskytovatelia služieb krízovej intervencie upozornili na jeden z problémov, s ktorým sa denne stretávajú. Ide o financovanie zariadení.

Pripomenúť sa snažili aj otvoreným listom ministrovi.

Prečítajte si tiež: Handlová má novú hlavnú kontrolórku Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napísali list

Súčasná mesačná dotácia na jedného klienta v zariadení podľa poskytovateľov nestačí na pokrytie prevádzky. Otvoreným listom sa s týmto problémom obrátili na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD).

„Pri príprave novely zákona o sociálnych službách sme neustále pripomínali hlboké podfinancovanie tejto skupiny služieb. Sľúbili nám, že v roku 2018 sa ministerstvo pozrie aj na financovanie tejto oblasti. Rešpektovali sme argument, že nateraz to musí zostať tak, pretože je dôležitejšie zabezpečiť pomoc seniorom v pobytových zariadeniach,“ napísala v otvorenom liste Viera Mrázová, riaditeľka neziskovej organizácie Jazmin.

SkryťVypnúť reklamu

Táto organizácia poskytuje v Handlovej všeobecne prospešné služby v zariadeniach sociálnych služieb. Tými sú napríklad Útulok pre rodiny Dorka a Útulok – humanitné centrum.

Podľa Viery Mrázovej služby krízovej intervencie aj po novele stále zostali na periférii záujmu ministerstva i spoločnosti.

Pripomína, že mesačný príspevok na osobu a mesiac v útulku je v súčasnosti o 16 eur nižší ako v roku 1998 a mzdy sú vyššie o 381 eur.

O liste na ministerstve vedia

Zabezpečiť tieto služby majú obce a vyššie územné celky. V reakcii na otvorený list to uviedol hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michal Stuška.

Podľa neho samosprávy majú najlepšiu možnosť reagovať na potreby svojich obyvateľov vo všetkých oblastiach sociálnych služieb, aj vzhľadom na to, že ich úrady priamo posudzujú odkázanosť svojich žiadateľov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ich finančnú udržateľnosť zabezpečujú nielen rozpočty obcí a vyšších územných celkov, ale systémom podpory spolufinancovania aj štátny rozpočet,“ informoval Stuška.

Štát spolufinancuje nocľahárne sumou 120 eur na jedno miesto v zariadení na mesiac.

„Rovnako štát spolufinancuje poskytovanie sociálnych služieb v ďalších zariadeniach krízovej intervencie prevádzkovaných v pôsobnosti obcí, ktorými sú útulky, domovy na pol ceste a zariadenia núdzového bývania. Po poslednej novele zákona o sociálnych službách sme od 1. 1. zvýšili príspevky na 150 eur /mesiac/miesto aj pre útulky, čím sú aktuálne všetky kapacity podporované rovnakou mierou,“ povedal.

Prečítajte si tiež: V okolí Bojníc sa pohybuje medvedia rodina. Videli ju aj pri ihrisku Čítajte 

Nevystačia si

Mrázová sa v liste pýtala ministra, či si myslí, že zo 150 eur na klienta za mesiac sa dá zvládnuť prevádzka zariadenia pri dodržaní všetkých povinností. Ako príklad uviedla personálne a priestorové štandardy či ochranu osobných údajov.

SkryťVypnúť reklamu

„Z čoho máme oceniť obetavú prácu našich zamestnancov, z čoho máme zaplatiť príplatky za nočné zmeny a za prácu vo sviatok?“ pýta sa Mrázová.

Ministerstvo argumentuje aj tým, že zo štátneho rozpočtu poskytlo finančný príspevok na spolufinancovanie sociálnej služby v zariadeniach krízovej intervencie pre rok 2018 vo výške takmer tri milióny eur na 86 zariadení.

V roku 2015 to bol príspevok takmer 2, 6 milióna eur na 80 zariadení. Z porovnania vyplýva, že oproti roku 2015 v súčasnosti ministerstvo navýšilo príspevok o takmer 400-tisíc, zvýšil sa aj počet zariadení.

„Rezort práce sa snaží financie prerozdeľovať spravodlivo a nemyslíme si, že služby krízovej intervencie ako také by boli na okraji záujmu,“ povedal Stuška.

Podľa neho pomáhajú aj prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu. Ide o dva projekty. Prvým je Národný projekt Podpora vybraných sociálnych služieb krízovej intervencie na komunitnej úrovni a druhým Národný projekt Terénna sociálna práca v obciach.

Ministerstvo zo svojho rozpočtu v rámci dotácii prispieva aj na rekonštrukciu a stavebné úpravy zariadení sociálnych služieb. „Pre organizácie zamerané na ľudí bez domova sme v rokoch 2015 – 2017 takto poskytli spolu viac ako 263-ti-síc eur,“ povedal Stuška.

Prečítajte si tiež: Druhú časť monobloku NsP v Bojniciach dokončia začiatkom mája Čítajte 

Žiadajú navýšenie

Z otvoreného listu poskytovateľov vyplýva, že prácu nerobia pre peniaze. „Povedali sme si, že budeme naďalej za týchto ťažkých podmienok zachraňovať životy a pomáhať ľuďom v núdzi bojovať o zdravie a podporovať našich klientov, ohrozené ženy a rodiny,“ napísala Mrázová.

Ministra žiada o riešenie podľa nej katastrofálnej finančnej situácie v službách krízovej intervencie. „Žiadame len nevyhnutné minimum na prežitie, a to zvýšenie príspevku vo výške 0,45 násobku minimálnej mzdy , čo je suma 216 eur na klienta/mesiac,“ uzavrela Viera Mrázová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  3. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  7. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  1. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  2. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  3. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  4. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  6. Precvičte si mozog s Tréningom pamäti. Predplatné sa oplatí
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  8. Hrady, zámky a zoologické záhrady. 100 tipov na výlety v Česku
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 25 347
  2. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 13 037
  3. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 8 020
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 380
  5. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou 7 050
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 4 849
  7. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 4 708
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 139
  1. Vladimír Bojničan: V čom tu dnes máme problém, alebo kde je pes zakopaný
  2. Ivan Mlynár: Odbožštený homo kleptomanicus Robert Fico a 47.
  3. Elena Antalová: Zázrak menom gulag, včera prisľúbený článok, odkladám na niekedy, prepáčte
  4. Michal Pavlík: Sú riešením predčasné voľby?
  5. Branko Štefanatný: Každú stredu po celý rok jeden článok
  6. Miroslav Pollák: Ak neutralitu, tak na plochej Zemi
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVII.
  8. Vladimír Krátky: „ Slovensko stále odoberá väčšinu plynu z Ruska . “
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 188 847
  2. Ivan Mlynár: Ako smerácke ku..y ( myslím kurzy ), odhalili korupciu rodiny Šimečkovcov a poslanca KDH Františka Majerského. 11 675
  3. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 7 437
  4. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 6 887
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 5 695
  6. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 5 538
  7. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 338
  8. Milan Polician: Quiet quitting v ekonomike: keď firmy odchádzajú potichu 3 708
  1. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  3. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  4. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  5. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
  6. Tupou Ceruzou: Čo vie žena urobiť
  7. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka?
  8. Marcel Rebro: Začalo ďalších 7 dní bez vojny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Slovensko sa v týchto týždňoch stalo futbalovým srdcom Európy.


75 ROKOV FUTBALU V ZEMIANSKYCH KOSTOĽANOCH

Futbal spája generácie – príďte osláviť jubileum TJ Slovan Zemianske Kostoľany.


Miloš Hubinský zbiera a suší aj keď "nerastú"

Radí, aby sa ľudia nevzdávali, aj keď nerastú.


8
Dychová skúška

Rozdávali pokuty aj pobyty v cele.


  1. Vladimír Bojničan: V čom tu dnes máme problém, alebo kde je pes zakopaný
  2. Ivan Mlynár: Odbožštený homo kleptomanicus Robert Fico a 47.
  3. Elena Antalová: Zázrak menom gulag, včera prisľúbený článok, odkladám na niekedy, prepáčte
  4. Michal Pavlík: Sú riešením predčasné voľby?
  5. Branko Štefanatný: Každú stredu po celý rok jeden článok
  6. Miroslav Pollák: Ak neutralitu, tak na plochej Zemi
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVII.
  8. Vladimír Krátky: „ Slovensko stále odoberá väčšinu plynu z Ruska . “
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 188 847
  2. Ivan Mlynár: Ako smerácke ku..y ( myslím kurzy ), odhalili korupciu rodiny Šimečkovcov a poslanca KDH Františka Majerského. 11 675
  3. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 7 437
  4. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 6 887
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 5 695
  6. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 5 538
  7. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 338
  8. Milan Polician: Quiet quitting v ekonomike: keď firmy odchádzajú potichu 3 708
  1. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  3. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  4. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  5. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
  6. Tupou Ceruzou: Čo vie žena urobiť
  7. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka?
  8. Marcel Rebro: Začalo ďalších 7 dní bez vojny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu