Volejbalisti Prievidze životný zápas zvládli. Po prvýkrát v histórii sú majstrami Slovenska

Mali nôž na krku, pretože nevyužili dva mečbaly. Kohúti však veľmi dôležitý súboj vyhrali a tešia sa z prvého titulu.

Noví majstri Slovenska.Noví majstri Slovenska. (Zdroj: Ivan Mriška)

PRIEVIDZA. Duel sprevádzala fantastická divácka kulisa, ktorá hnala domácich za každým dôležitým bodom. Prievidžania nakoniec vyhrali 3:1 na sety a 4:3 na zápasy.

"Spadol mi obrovský kameň zo srdca. Je to pre nás niečo výnimočné. Som strašne šťastný, že sme to pred touto fantastickou kulisou dokázali," povedal po zápase tréner Prievidze Richard Nemec, ktorý sa ako kouč teší z prvého majstrovského primátu v kariére.

"Siedmy zápas bol lotériou a Nitra tiež ukázala svoju silu. Naši chlapci však dali do hry veľké srdce, vyhrali sme a dnes určite spať nebudeme," dodal Nemec, ktorý zvolil zaujímavú taktiku, keď miestami posielal na palubovku manažéra klubu Andreja Patúca, ktorý už hráčsku profesionálnu kariéru ukončil a na ihrisku sa v tejto sezóne neobjavoval.

"Nastúpil som len ako morálna podpora, chcel som pri chlapcoch stáť v tejto neľahkej chvíli. Som šťastný, že sme to zvládli, pretože to vyzeralo tak, že pre niektorých členov vedenia bude musieť prísť z Bojníc sanitka," pousmial sa Patúc, manažér VK Prievidza a v minulej sezóne jeden z najlepších hráčov extraligy.

"Vďaka titulu budeme môcť volejbal v regióne posunúť opäť vyššie. Hlavne konečne poriadne rozbehnúť mládež a zanechať výsledkovú stopu vo vrcholovom volejbale," dodal Patúc.

Fantastický výkon podal v zápase brazílsky legionár Marcilio José Braga Da Silva.

Prečítajte si tiež: Šampanské striekalo všade. Pozrite si FOTO z majstrovských osláv Prievidze Čítajte

„Je to neskutočný moment v mojom živote a kariére. Na toto nikdy nezabudnem. Za úspech ďakujem aj svojej partnerke, s ktorou sme v Prievidzi veľmi šťastní,“ povedal Da Silva.

Prievidžania vyhrali prvý set zápasu pomerne jasne, no v druhom im už pomohlo aj šťastie v koncovke. Potom sa na čas prievidzský stroj zastavil a hostia z Nitry skorigovali stav na 2:1. V úvode štvrtého setu sa kohúti trápili, prehrávali 0:4, no potom začali hrať fantastický volejbal a pred naplnenou halou stav otočili na 25:16.

„Chvála bohu sme to zvládli. Po dvoch ľahkých prehrách som chlapcom prísnejšie dohovoril a dokázali sme to. Ďakujem všetkým za dnešný fantastický výkon. A samozrejme nesmiem zabudnúť na fanúšikov, ktorí vytvorili neskutočnú atmosféru,“ krátko po skončení finálovej série povedal Peter Štepánek, jeden z hlavných predstaviteľov klubu. Na jeho slová potom nadviazala ďalšia klubová persóna, Juraj Tasch: „Bolo to napínavé, ale myslím, že titul je v správnych rukách. Za celú sezónu sme si ho zaslúžili.“

EXTRALIGA

7. zápas finále play off extraligy volejbalistov:

VK Prievidza - VKP Bystrina SPU Nitra 3:1 (19, 24, -13, 16)

109 minút, rozhodovali: Mokrý a Porvazník

/konečný výsledok série 4:3, Prievidza získala titul/

Prievidza: Kubš 11, Ludha 10, Toobal 5, Laane 12, Roosewelt 6, Marcilio 21, libero Ľ. Nemec (A. Patúc 0, Javorčík 1, Kudra 0, Jančura 0). Tréner: R. Nemec.

Nitra: Guzmán 10, Mačuha 4, Horník 11, Menner 12, Kašper 10, Zaťko 0, libero Ochodnický (Porubský 4, Kostoláni 3, Malina 1, Rehák 4, Wawrzynczyk 1). Tréner: M. Kardoš.

Hostia sa v úvode dostali do trojbodového náskoku, domáci ich však nepustili do výraznejšieho trháku a prvýkrát v rozhodujúcom stretnutí viedli 6:5. Stav 9:9 bol posledný remízový v úvodnom sete, za prispenia Laaneho, ktorý sa prezentoval troma bodmi za sebou, sa domáci odpútali na rozdiel šiestich (15:9), ba aj siedmich bodov (17:10). Nitrania nezabalili set, ale zvrátiť ho už nedokázali, Prievidžania zužitkovali zásluhou Kubša tretí setbal a dejstvo si pripísali za 27 minút pomerom 25:19.

Domáci vstúpili do druhého setu suverénne a po neúspešnom útoku hosťujúceho Reháka viedli už 6:0. Hostia prvýkrát zabodovali až za tohto nepriaznivého stavu, no nenadviazali dlhšou šnúrou a prehrávali aj 2:9. Manko sa im potom predsa podarilo nielen znížiť, ale aj zmazať na 10:10. Prievidza prerušila sériu protivníka vďaka Kubšovi a od tohto momentu sa mužstvá striedali v bodovaní častejšie. O viac bodov viedla opäť Prievidza (17:14 či 19:16), Nitra sa však aj tentoraz vrátila do hry na 19:19. Domácim pomohli chybná nahrávka hosťujúceho Guzmana a eso Marcilia (22:20), za stavu 22:22 vybojovali peknú výmenu a dopracovali sa k setbalu (24:23). Ten ešte nepremenili, ale druhý už zásluhou Laaneho áno a vyrovnanejší 31-minútový set dotiahli do úspešného konca 26:24.

Prievidžanom chýbal k majstrovským oslavám už len jediný set, no Nitra na rozdiel od predchádzajúceho zachytila začiatok dejstva. Hostia sa najprv držali mierne v popredí a potom viedli aj o osem bodov, Porubský ich v tejto fáze potiahol dvoma esami za sebou. Nitrania postupne zvýšili náskok na deväť, desať až jedenásť bodov (24:13). Nepremrhali hneď prvú setbalovú príležitosť na predĺženie duelu a po 23 minútach získali set 25:13.

Nitrania si fazónu z tretieho dejstva preniesli aj do úvodu ďalšieho, ich súper zabodoval, až keď zaostával 0:4. Hostia prišli o neveľký náskok, keď sa domáci dotiahli na 8:8. Prievidza však potom prebrala iniciatívu a prepracovala sa do vedenia. Od stavu 15:9 už vzhliadala majstrovskú koncovku a naďalej za ňou smerovala (17:9 či 19:11). Nitra ešte zvládla náročnú výmenu a priblížila sa na šesť bodov, ale to bolo z jej strany všetko. Domáci si pripísali 28-minútový set pomerom 25:16 a v hale mohli vypuknúť majstrovské oslavy.