HORNÁ NITRA. V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, obcou Koš a mestom Prievidza dochádzalo od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokradí vhodných pre rôzne druhy vtákov.

V tejto lokalite zaznamenali ornitológovia výskyt až 187 druhov. „Košské mokrade sú vzácnym príkladom toho, ako môže banská činnosť pozitívne vplývať na rozvoj biodiverzity v environmentálne zaťaženej krajine. Ide v súčasnosti o sústavu dvanástich plôch. Obľúbené sú predovšetkým brodivcami, bahniakmi a vybranými spevavcami,“ vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ornitológovia v týchto mokradiach pripravili exkurziu pre verejnosť pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý si pripomíname 22. apríla. „Tento rok sme sa rozhodli o deň skôr, teda v sobotu 21. apríla, zorganizovať pre verejnosť exkurziu. Pri Košských mokradiach predstavíme od 9:00 do 12:00 aj metódy odchytu vtáctva a krúžkovanie ako spôsob monitoringu, ľudia teda uvidia vtáctvo zblízka.
Venovať sa budeme tiež rozoznávaniu druhov podľa spevu, reč bude o fenoméne vtáčej migrácie. Povieme si, ako postupovať pri náleze poraneného jedinca, aj ako správne vtáctvu pomáhať,“ informoval Slobodník. Okrem mokradí ponúka obec Koš aj ďalšie zaujímavosti. Priamo v obci sú dve bocianie hniezda, pričom jedno je obrích rozmerov – váži viac ako tonu. Je aktívne minimálne od roku 2001, v rokoch 2005, 2007 a 2015 tu bolo odchovaných až 5 mláďat. Populárnou prírodnou zaujímavosťou je lipa, ktorej vek sa odhaduje zhruba na 500 rokov.