Medzi návrhmi bola aj prekládka železnice, rieky a výstavba plynovodu – tieto opatrenia mali Hornonitrianskym baniam Prievidza umožniť otvorenie nového ťažobného poľa, voči ktorému sa zdvihla vlna odporu zo strany ochranárov, ale aj kúpeľov Bojnice.
„Toto rozhodnutie poslancov považujeme za správne. Ďalšia ťažba uhlia na hornej Nitre nie je vo verejnom záujme. Na nekvalitné uhlie z týchto baní neexistuje na trhu reálny dopyt. Bane žijú len na základe dotácií.
Preto je nezmyselné rozširovať ťažobné kapacity, navyše, v dobe, keď je ideálny čas začať s útlmom baníctva,“ povedal poslanec strany Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.
Podľa jeho slov okres Prievidza má okrem toho obrovský potenciál pre príchod nových investorov.
„Neodháňajme ich tým, že tu zabetónujeme baníctvo ako jedinú príležitosť.“
Navyše, zástupcovia baní vo svojom príhovore neuviedli, pre koho by malo byť toto uhlie určené. Slovenské elektrárne ako 95 % odberateľ ich dotovanej produkcie sa v minulosti už viackrát vyjadrili, že technologická životnosť uhoľnej elektrárne Nováky končí v roku 2021, a nie je v ich záujme vo výrobe elektriny z domáceho uhlia pokračovať.
Poslanec trenčianskej župy za SaS Miroslav Žiak poukázal na to, že ak na otvárku
12. ťažobného poľa neexistuje rozumný ekonomický dôvod, potom je otázkou, akému účelu by mali zmeny v územnom pláne slúžiť.
„Pokiaľ zastupiteľstvo schváli v územnom pláne zmeny za účelom otvárky ťažobného poľa, ktoré nikdy nebude otvorené, bude to mať jediný výsledok – zablokovanie územia na akýkoľvek ďalší rozvoj spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza. Toto sú ideálne podmienky na korupciu,“ poznamenal M. Žiak.