TRENČÍN. Krajskí poslanci na aprílovom zasadnutí diskutovali najmä o zmenách a doplnkoch územného plánu kraja. S ním súvisela aj petícia ochranárov.
Tí žiadajú poslancov, aby odmietli preložku železnice a koryta rieky Nitra, ktorá súvisí s ďalšou ťažbou uhlia na hornej Nitre. Tieto body rozdelili poslancov na dva tábory.

Petícia proti preložke
Zmena územného plánu zahŕňala aj preložku rieky Nitra a železničnej trate v úseku Nováky – Koš. Súvisí s dvanástym ťažobným úsekom lignitu, ktorý je v súčasnosti v posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Ochranári s preložkami nesúhlasia, čo vyjadrili aj v petícii. Poslanci o nej rokovali spolu so zmenami územného plánu. K stanovisku ochranárov sa priklonil klub nezávislých poslancov i pravicový klub. Taktiež žiadali vyňatie oboch bodov z územného plánu.
Predseda kraja Jaroslav Baška ich upozorňoval, že nerozhodujú o ďalšej ťažbe uhlia, ale o územnom pláne. „Rozšírenie ťažby je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Ak bude schválený nulový variant, preložky sa robiť nebudú, ak iný variant, nebudeme musieť robiť ďalšiu zmenu územného plánu, ak tam už budú zahrnuté,“ vysvetľoval poslancom.

Nevyhoveli, prijali, aj neprijali
Štvorhodinová diskusia však nepriniesla kompromis, petícii zastupiteľstvo nevyhovelo. To sa potom odrazilo aj na ďalšom hlasovaní. Na prijatie tretej zmeny územného plánu bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov. Túto kvótu sa podarilo získať, takže zmena schválili.
So zmenou územného plánu súvisí i všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa schvaľuje záväzná časť územného plánu. Na schválenie nariadenia bolo treba 29 hlasov, za bolo iba 21. Vznikla v podstate patová situácia, pretože zmenu územného plánu prijali a je účinná v smernej a grafickej časti, avšak v tej najdôležitejšej záväznej nie.
Iné ich nezaujímalo?
Nezáujem poslancov o ďalšie zmeny v územnom pláne prekladateľa Dušana Drobného prekvapil.
„V trojke je okolo 350 zmien rôzneho významu. Najhlavnejšie sú cyklotrasy od hraníc Trnavského kraja až po Žilinský a cez hornú Nitru smerom na Moravu. Ďalej sú to úpravy rýchlostných ciest v našom kraji, ochranné pásma letísk, vodných zdrojov, chránených území a ďalšie dôležité zmeny. Štyri hodiny diskutovali o nepodstatnej zmene, ktorá nemá na nič vplyv, ale o zásadných zmenách nie,“ povedal.

Diskusia nebola zbytočná
Poslanec Juraj Smatana hovorí, že diskusia o vyňatí dvoch sporných bodov nebola zbytočná.
„V prvom rade sa ukázali skutočné politické kontúry jednotlivých skupín, ďalej či bude pokračovať bezprecedentné dotovanie škodlivého a zanikajúceho ťažobného priemyslu lignitu na hornej Nitre. Celkový záujem pravicovej koalície a časti nezávislých bol územný plán schváliť okrem týchto dvoch bodov,“ povedal s tým, že keď Smer odmietol nepodporovať lobistický projekt, zhatil prijatie územného plánu.
„Chceli sme len odstrániť nezmysel s prekládkou rieky a železnice. V tejto podobe je to pre nás neprijateľné. Skomplikoval sa tým vlastne život starostom a primátorom, ktorí potrebujú platný územný plán napríklad na eurofondy,“ doplnil.
Richard Takáč, poslanec za Smer, si, naopak, myslí, že oba body musia zostať.
„Ak by sme niečo teraz z doplnku k územnému plánu vytiahli, možno by sme vytvorili na Slovensku precedens. Na to upozorňoval aj predkladateľ Dušan Drobný,“ vysvetlil svoje stanovisko.