HORNÁ NITRA. Odpadky v prírode aj na verejných priestranstvách nie sú len nepríjemné na pohľad. Predstavujú najmä možnú hrozbu pre pôdu a vodu. „Môže dôjsť k úniku nebezpečných chemických látok do ovzdušia. Ide aj o riziko šírenia rezistentných druhov baktérií z lokalít s nelegálne uloženým odpadom. Zároveň voľne uložený odpad priťahuje škodcov a znižuje turistickú atraktivitu lokalít,“ načrtla Michaela Pšenáková, hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia.
Niektoré nelegálne skládky ľudia zakladajú úmyselne. Iné vzniknú postupne, napríklad častým odhadzovaním plastových fliaš.
Plošné evidencie čiernych skládok Ministerstvo životného prostredia nevedie. „Nie je možné jednoznačne určiť, aký objem voľne pohodeného odpadu sa v prírode vyskytuje,“ informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák. Problém znečisťovania životného prostredia je podľa neho dlhodobý, nejde teda o žiadnu novinku. Čierne skládky musia zo zákona likvidovať samosprávy. „Tie sa, žiaľ, s ich odstraňovaním dlhodobo trápia,“ ozrejmil Ferenčák.

Neporiadok riešia svojpomocne
Väčšina miest a obcí nelegálne skládky a odpad na verejných priestranstvách odstraňuje s pomocou aktivačných pracovníkov a mestských firiem. Samosprávy sa musia starať aj o plochy mimo intravilánu obce. V