BOJNICE. Do procesu oddlžovania nemocníc rezortu zdravotníctva sa zapojila i Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. Spolu s ňou i nemocnica v Myjave a Považskej Bystrici, ktoré rovnako patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Potvrdil Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

Bojnické zdravotnícke zariadenie patrí medzi najzadlženejšie všeobecné nemocnice na Slovensku. K 31. decembru 2017 boli jeho záväzky po lehote splatnosti vo výške 23 641 128,63 eura, z toho najvyšší záväzok tvorí ten voči Sociálnej poisťovni.
„Dôvodom, prečo sa nemocnice zapájajú do procesu oddlžovania, sú záväzky po lehote splatnosti. Ide najmä o záväzky voči Sociálnej poisťovni, ktoré vznikajú z toho dôvodu, že výnosy zo zdravotných poisťovní nepokrývajú ani ekonomicky oprávnené náklady, teda ceny za ukončené hospitalizácie a výkony zdravotnej starostlivosti sú dlhodobo podhodnotené,“ uviedol Plánek.
Práve finančná náročnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa neho príčinou nepriaznivej ekonomickej situácie nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, preto je v záujme kraja, aby sa nemocnice do procesu oddlžovania zapojili.

„TSK si od oddlžovania sľubuje úhradu záväzkov nemocníc, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a od manažmentov nemocníc očakáva reálne kroky na zlepšenie ekonomickej situácie nemocníc, aby sa minimalizovala tvorba nových dlhov. Kraj zároveň očakáva, že zavedením DRG systému sa platby zo strany zdravotných poisťovní zrovnoprávnia a navýšia, čo bude mať priaznivý dopad aj na ekonomickú situáciu nemocníc,“ doplnil.
Zníženie dlhu by malo podľa krajskej samosprávy riešiť i manažérske riadenie trojice jej zdravotníckych zariadení. Manažérsku zmluvu naďalej obstaráva.
Na oddlžovanie štátnych i neštátnych nemocníc sa použije najviac 585 miliónov eur zo štátnych aktív. Peniaze uvoľní ministerstvo financií až na základe žiadosti zo strany rezortu zdravotníctva, a to po uskutočnení prvej fázy procesu. Štát naplánoval tri etapy oddlžovania, v rámci ktorého musia zdravotnícke zariadenia pristupovať k zmluve, ktorá im zadefinuje i povinnosti.
Dodávatelia zdravotníckeho materiálu, ktorým nemocnice dlžia financie, koncepciu odmietli a označili ju za diskriminačnú. Upozornili, že vláda nezohľadnila žiadne ich pripomienky a obrátili sa na Ústavný súd SR. Rezort zdravotníctva považuje koncepciu oddlžovania za správnu a korektnú, založenú na princípoch rovnakého prístupu a zaobchádzania pre všetkých, dobrovoľnosti a transparentnosti. Podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej ju mal pripravovať s ministerstvom financií a konzultoval aj s dodávateľmi.