NOVÁKY. Celý život zasvätil vodnému pólu. Michal Gogola bol dlhoročným brankárom reprezentácie, pod piatimi kruhmi sa predstavil na hrách v Sydney 2000.
Na klubovej úrovni pôsobil v CD Larraina Pamplona (Španielsko), CN Tourcoing (Francúzsko), CSM Oradea (Rumunsko) a KPŠ Akademik Košice-Staré Mesto.
Kariéru ukončil v rodných Novákoch, kde momentálne pôsobí ako manažér miestneho klubu KVP Nováky.

Zákon o športe je nedokonalý
Vodné pólo na Slovensku nepatrí medzi najpopulárnejšie kolektívne športy, no ako jedno z mála má reálnu šancu prebojovať sa na olympijské hry do Pekingu 2020.
Manažér najúspešnejšieho slovenského klubu KVP Nováky sa však nestotožňuje s tým, že po odklepnutí nového zákona o športe tečie do vodného póla zo štátu menej peňazí, ako to bolo predtým.
„Zákon o športe je nedokonalý, vôbec problémy nevyriešil. Priniesol len viacej papierov, kontrol a športovci išli do úzadia. Prevláda administratíva, na ktorú sa museli vo viacerých federáciách dokonca prijímať noví zamestnanci, teda peniaze nejdú tam, kam by mali – na športovú prípravu. Malé zväzy doslova živoria a majú veľký problém zabezpečiť športovú prípravu pre svojich členov,“ uviedol dlhoročný reprezentant Michal Gogola.
Podľa bývalého olympionika tvorili zákon ľudia, ktorí v živote nešportovali.
„Od začiatku bol hlavne zo strany klubov kritizovaný, niekoľkokrát ho potom novelizovali. A stále je nanič, podariť sa mu môže len to, že zlikviduje malé zväzy a federácie,“ dodal.


Vláda nevytvára vhodné podmienky
Športové organizácie a jednotlivci môžu na Slovensku podľa Gogolu prežiť len vďaka sponzorom a samosprávam. Vláda podľa neho podnikateľom nevytvára vhodné podmienky na podporu športu.
„Napríklad v Maďarsku si firma, ktorá podporuje šport, môže výrazne znížiť odvody na daniach. Na Slovensku sa každý pred sponzoringom vykrúca, pretože vie, že to zaplatí zo svojho. Keď zasponzoruje na základe zmluvy o reklame, nám klubom vzniká povinnosť zdaniť vyše dvadsať percent. Horko-ťažko sa teda podarí manažérom zohnať peniaze pre nádejných slovenských reprezentantov a hneď sa musí časť odovzdať štátu,“ povedal bývalý vodný pólista, ktorý hrával vo Francúzsku, Španielsku či Rumunsku.
Smutné podľa Gogolu je, že napriek tomu, že vláda športovcom peniaze nedá v potrebnej výške, jej hlavní predstavitelia si na ich popularite robia reklamu.
„Je to veľmi zdĺhavý proces, kým štát každý rok uvoľní prostriedky na národné zväzy. A potom vznikajú situácie, ako teraz s Kuzminovou, že biatlonová federácia nemá ani dvetisíc eur na vyplatenie hotela,“ ďalej povedal.
Slovenská anomália
Podľa bývalého legionára vládne u nás športová anomália, ktorá nikde vo svete neexistuje.
„Keď sa našim športovcom nedarí, potopíme ich a médiá im naložia. V zahraničí práve keď sa nedarí, ľudia športovcov podržia a podporia. Ale u nás je všetko naopak,“ tvrdí a s dôrazom pokračuje: „Šport na Slovensku je len okrajovou oblasťou. Môžeme sa zakrývať nejakým zákonom o športe, ale tu nefunguje zdravotníctvo, školstvo. A nie ešte šport.“

Za reprezentantov platia rodičia
Michal Gogola
Je dlhoročnou jednotkou slovenskej vodnopólovej reprezentácie. Prevažnú väčšinu kariéry strávil v zahraničí, kariéru ukončil v rodných Novákoch. Pod piatimi kruhmi štartoval na olympiáde v Sydney 2000. Momentálne je manažérom miestneho KVP Nováky.
Rok narodenia: 1980
Post: brankár
Odchovanec: NCHZ Nováky
Predchádzajúce pôsobiská: CD Larraina Pamplona (Španielsko), CN Tourcoing (Francúzsko), KPŠ Akademik Košice-Staré Mesto, CSM Oradea (Rumunsko), KVP Nováky.
Trápi ho tiež, že jednotlivé finančné prostriedky od štátu musia byť v každom zväze percentuálne rozdelené do jednotlivých sektorov, a teda nemôže zväz s peniazmi hospodáriť sám.
„Je smutné, že na tom, aby mohli deti reprezentovať Slovensko, sa musia finančne podieľať rodičia.
Slovenský šport má mnoho problémov, ktoré treba začať riešiť. Futbal a hokej sa zaškatuľkovali a podpora ostatných športov je nízka.
Ako pozitívny človek verím, že je čas, aby sa konečne niečo zmenilo,“ uzavrel dlhoročný reprezentant Slovenska Michal Gogola.