SLOVENSKO. Veľkonočné sviatky sú spojené aj so šibačkou, ktorá symbolicky znamenala odovzdávanie sily, zdravia a sviežosti prostredníctvom mladého prútika. Dotyku s čerstvou zeleňou (prúty, zelené vetvičky) sa pripisovala schopnosť prinavrátiť životnú silu a zabezpečiť zdravie.
Pleteniu korbáčov sa venujú na Slovensku ľudoví majstri. Jedným z nich je i Jozef Koliš, ktorý žije v Prievidzi. Pred Veľkou nocou upletie aj štyristo korbáčov, vyrába ich aj na objednávku, záleží na tom, akú veľkosť chce zákazník. „Robím viac techník, pletiem z ôsmich, deviatich, dvanástich či šestnástich prútov,“ prezradil ľudový majster.
Prievidza s výzdobou
Sviatkom sa prispôsobilo aj naše okresné mesto. Jarnú výzdobu nájdete najmä v centre. „Tam sme osadili dva pyramídové kvetináče. Jeden je tradičný krušpánový, ktorý je dozdobený v spolupráci so základnými školami, novinkou je pyramídový kvetináč vysadený brečtanom a živými jarnými kvetmi, ako sú sirôtky, primuly,“ uviedla Silvia Masariková z Technických služieb mesta Prievidza.
Ďalšou novinkou vo výzdobe je i javorová alej na Námestí slobody, ktorá je dekorovaná veľkonočnými vajíčkami a ručne vyrobenými ozdobami. Na výrobe ozdôb sa takisto podieľali žiaci základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prievidza. „Hlavným pútačom výzdoby je rovnako ako pred rokom veľkonočný košík s kraslicami a korbáčom umiestnený na Námestí slobody,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Oblievačka ako sa patrí
V Trenčianskej Teplej v okrese Trenčín na Veľkonočný pondelok prišla vyoblievať miestne
dievčatá už tretia generácia kúpačov. Chlapci sa spolu s druhou generáciou, ktorá ich zacvičovala, presúvali za nežnejšími polovičkami na koči ťahanom dvoma koňmi.
„Robíme to asi sedem, osem rokov. V podstate, chalani, ktorí sme začínali, už pomaly končíme tento rok a už chodia takí 18-,19-roční, ja som najstarší. Som za nich zodpovedný, treba ich aj naučiť, zaučiť, aby to išlo do ďalších generácií, aby v tom chalani vedeli pokračovať,“ povedal Lukáš Moško.
V Trenčianskej Teplej chlapci dievčatá podľa neho najmä oblievajú, ale i šibú, tancuje sa tam i pije, čo je dôležité, lebo je zima.

„Vždy sa stretneme na fare, tam ozdobíme koč so stužkami, ráno ideme na omšu všetci. Dohodneme sa na pesničkách, ktoré sa budú spievať, všetci si zaobstarajú vedrá, korbáče. Máme rozpis domov, do ktorých pôjdeme. Ideme podľa rozpisu po celej dedine a ak sa pritrafí nejaká okoloidúca, tak oblejeme aj tú,“ priblížil.
Šibačka i polievačka chlapcov z Trenčianskej Teplej i niečo stojí, skladajú sa totiž na kočiša i kone. Každý tak prispeje desať až pätnásť eur. Na Veľkonočný pondelok vyšibú i oblejú dievčatá a ženy z dvadsiatich či tridsiatich domov.
Pondelňajšia oblievačka sa nepozdávala Nikole Kadlecovej, je totiž podľa nej veľká zima. „Sviatky pre mňa znamenajú chrípku, von som musela ísť, čo mi iné zostávalo,“ podotkla.
Jej mama Silvia jej však oponovala, dievčatá sa podľa nej na veľkonočnú oblievačku tešia,
aj keď sú z nej najskôr vystresované, nakoniec si ju užijú. „Veľkonočné sviatky sú predsa plné radosti, veselosti,“ dodala.
Zábava na hrade
Sviatky si užili aj deti na hrade Beckov. Tešili sa z hľadania schovaných veľkonočných vajíčok. Okrem toho sa na hradnom nádvorí prezentovali remeselníci. Návštevníci mohli vidieť aj zvieracích poslov jari.