PRIEVIDZA. Odmena, ktorú za vypátranie vraha investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vyhlásil bývalý premiér Róbert Fico, paradoxne komplikuje vyšetrovanie.
Priznanie za milión
K skutku sa prihlasujú ľudia, ktorých lákajú peniaze. Podľa informácii týždenníka Plus sedem dní tak mal urobiť aj muž z Prievidze.
Ešte tretieho marca večer zavolal na políciu, predstavil sa a priznal sa k vražde. Pracovníkovi operačného strediska sa podnet zdal podozrivý, no na adresu volajúceho vyslal hliadku.

„Pán bol úplne opitý. Nielen pod vplyvom alkoholu, ale asi aj nejakých rodinných problémov sa rozhodol situáciu riešiť týmto zvláštnym spôsobom,“ tvrdil policajný zdroj týždenníka Plus sedem dní.
Polícia sa k udalosti nevyjadruje.
„Môžeme povedať len toľko, že takýto prípad sme zaznamenali, ale keďže súvisí s dvojnásobnou vraždou, ktorou sa zaoberá Národná kriminálna agentúra, všetky informácie sme odstúpili tam,“ vysvetlila hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne Elena Antalová.
„Na základe pokynu dozorujúceho prokurátora nemožno zo strany polície poskytovať informácie k prípadu dvojnásobnej vraždy ani k čiastkovým informáciám z vyšetrovania prípadov s tým súvisiacich. V súčasnosti sa preto polícia nebude k žiadnym otázkam vyjadrovať,“ informovala Národná kriminálna agentúra týždenník Plus sedem dní.

Paradox odmeny
Ponúknutie vysokej odmeny za vypátranie vraha nemusí byť vždy najšťastnejším krokom.
„Takáto ponuka vždy pritiahne pozornosť ľudí, ktorí si myslia žeby mohli ľahko prísť k peniazom. Majú pocit, že im ich polícia alebo vláda dá,“ pre myhornanitra.sme.sk sa vyjadril Andor Šándor, súkromný poradca v oblasti bezpečnosti.

Predpokladá, že ponúknutím odmeny sa polícii paradoxne skomplikovala situácia, pretože sa môže prihlásiť veľa ľudí. „Potom musia všetky oznamy preverovať, aby sa nestalo, že niekto poskytne relevantnú informáciu a polícia sa jej nevenovala,“ ozrejmil Šándor.
Podotkol, že ponúknutia odmeny na dopadnutie ľudí fungujú. Ako príklad uviedol Američanov v Iraku, ktorí mali zostavené karty zločincov.
Rovnako aj CIA má zverejnené zoznamy ľudí, po ktorých pátrajú a ponúkajú odmenu za ich nájdenie. Myslí si, že na preverovanie podnetov musí byť vytvorená skupina ľudí, ktorí prípad poznajú aby mohli posúdiť, či informácie, s ktorými dotyčný príde, sú relevantné. Podobné situácie, ako s mužom z Prievidze, sa podľa neho dali očakávať.
„Navyše, to čo urobil Fico, že hotovosť naukladal na stôl, sa normálne nerobí. Tým ešte viacej vzbudil chuť ľudí si na ne siahnuť. Je otázne, či si v dobe vyhlásenia odmeny kompetentní uvedomili, že sa k tomu rôzni hlupáci a dobrodruhovia budú chcieť prihlásiť,“ uzavrel Šándor.