KOŠ. Nehoda v prevádzke Hornonitrianskych baní Prievidza spôsobila trom baníkom ľahké pracovné úrazy a úhyn približne dvadsiatich kilogramov štuky. Podľa hovorkyne Hornonitrianskych baní Prievidza Adriany Sivákovej nešlo o mimoriadnu udalosť.
„Žiadny zamestnanec neutrpel vážne zranenie, nebola ohrozená prevádzka ani životy a zdravie baníkov. Pracoviská fungovali a fungujú v obvyklom pracovnom režime,“ povedala.
Čím vypĺňajú šachty je obchodné tajomstvo
Problém podľa nej nastal počas likvidácie bývalej vetracej šachty v obci Koš. Pri zasypávaní telesa šachty schváleným spevňovacím materiálom došlo k poškodeniu jedného z potrubí, ktoré boli v zasypávanej vetracej jame. To podľa Sivákovej spôsobilo vniknutie vody a čiastočne aj používaného materiálu do banskej chodby.

Opustené banské diela baníci podľa Sivákovej vypĺňajú drveným betónom a schváleným spevňovacím materiálom. „Hornonitrianske bane Prievidza na to nevyužívajú žiadny odpad, ale certifikovanú výplňovú tesniacu hmotu. Všetky práce zabezpečujú v súlade s povolením Obvodného banského úradu v Prievidzi,“ doplnila hovorkyňa.
Na otázku, aké obchodné názvy a chemické zloženie majú materiály, ktorý používajú na vyplnenie opustených banských diel však Siváková neodpovedala. Čím presne baníci šachty vypĺňajú neprezradil ani Obvodný banský úrad Prievidza, ktorý likvidáciu banského diela povolil.
„Projekt likvidácie môže poskytnúť len spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, nakoľko tento je predmetom obchodného tajomstva,“ napísal predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohumil Néč. Banský úrad nehodu ani nevyšetruje. Nehoda totiž nebola uvedená ako mimoriadna udalosť.
Inšpektorát životného prostredia Banská Bystrica nehodu rieši ako mimoriadne zhoršenie vôd podľa vodného zákona. Aké chemické látky však spôsobili zhoršenie kvality vody zatiaľ nezistili.
„Bližšie informácie neposkytujeme, nakoľko mimoriadne zhoršenie vôd je v štádiu riešenia,“ informovala Ľudmila Rybárová, vedúca Odboru inšpekcie odpadových vôd.
Hovorkyňa Hornonitrianskych baní však zdôraznila, že hodnoty vypúšťaných banských vôd, ktoré vtekajú do vodných tokov, konkrétne do rieky Nitra, neboli ani raz prekročené.
Ryby lapali po vzduchu
Poruchu v podzemí podľa hovorkyne operatívne odstránili vo štvrtok 8. marca, nasledujúci deň však mala vplyv na zvýšenie hodnoty pH banských vôd, ktoré z podzemia vyčerpali na povrch. Tam napáchala škody.
„Voda, ktorú bane odčerpávali, sa korytom starého Ťakova dostala do banského prepadliska, ktoré je v súčasnosti rybárskym revírom,“ ozrejmil hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Prievidza Zdenko Čavojčin. Po prvotnej obhliadke revíru predpokladali veľké škody. Keď situácia nastala, ryby podľa neho lapali po atmosférickom vzduchu. Druhá obhliadka už skončila lepšie. „Na ichtyofaune pravdepodobne nebudeme poškodení až tak, ako sme si mysleli,“ povedal hospodár.
Rozsah škôd ešte nepoznajú

V deň udalosti na vtoku do revíru namerali pH dvanásť, na výtoku hodnotu pH osem.
„Šťuka znesie približne deväť stupňov pH. Pravdepodobne ryby cítili, že je niečo zle a stiahli sa do nižšej časti revíru, kde bola voda lepšia,“ vysvetlil Čavojčin. Celkový rozsah škôd ešte nie je známy. Ryby zasiahnuté zásaditou vodou by mohli vyplávať na hladinu, keď voda bude mať teplotu desať až pätnásť stupňov. Rybári to odhadli približne o mesiac.
Na obhliadke sledovali aj to, akým spôsobom situácia postihla ostatné živočíchy. „Vo vode sme hľadali aj drobné živočíchy. Larvy vážky, podenky, pošvatky či dafnie prežili,“ potešil sa hospodár. Ryby síce udalosť prežili, ale ostáva otázne, či budú vhodné na konzumáciu. Revír je momentálne zriadený ako chyť a pusť. To znamená, že rybári tam môžu loviť, ale rybu si nesmú privlastniť. Ako podotkol hospodár, pred koncom tohto obmedzenia dajú spraviť analýzu kvality mäsa. Potom sa rozhodnú, aké pravidlá privlastňovania rýb vydajú.
Rybári s rizikom súhlasili
Adriana Siváková zdôraznila, že rybník vznikol na banskom prepadlisku, ktoré vzniklo práve v dôsledku banskej činnosti.
„Vyšli sme v ústrety požiadavke Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Prievidza na dočasné vytvorenie rybárskeho revíru. Nakoľko hlavným zdrojom vody v mokradi sú banské vody, zástupcovia rybárskeho zväzu boli vopred upozornení na možné zníženie kvality alebo množstva čerpanej banskej vody, ktorá môže mať vplyv na rybiu osádku a jej chov v tejto lokalite. Tieto skutočnosti bez výhrad akceptovali, aj s rizikom možného zrušenia rybárskeho revíru,“ doplnila Siváková.
Rybári revír zakladali s vedomím, že môže dôjsť k nehode. „Skôr sme však predpokladali, že dôjde k prievalu a voda sa stratí do podzemia,“ uzavrel Čavojčin.