HANDLOVÁ. Ekologické toalety pre psov inštalovali v baníckom meste v novembri minulého roka. Krátko po ich zavedení sa našli prví kritici. Ľudia v meste sa rozdelili na podporovateľov nápadu a jeho zarytých odporcov.
Vlna nevôle
Prví kritici projektu sa prejavili na sociálnych sieťach. Ich nespokojnosť prešla do petície Za okamžité vypovedanie zmluvy o osadení a prevádzkovaní psích toaliet v meste Handlová. Na mestský úrad v Handlovej ju petičný výbor odovzdal v uplynulom týždni. Podarilo sa im vyzbierať tisíc podpisov. „V zmysle platnej legislatívy by našu požiadavku malo prerokovať mestské zastupiteľstvo,“ informovala členka petičného výboru Silvia Gruberová.
S otázkami ohľadom psích toaliet vystúpili niektorí občania aj na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Handlová nevôľu zaregistrovala a spustila anketu: Psie toalety. Áno alebo nie? Spočiatku mohol zahlasovať ktokoľvek kliknutím na jednu z možností. Tým sa dali výsledky ovplyvniť, pretože ľudia mohli hlasovať viackrát. Kompetentní na to zareagovali a hlasovanie pozastavili. „Anketu nastavíme tak, aby mohli hlasovať iba registrovaní návštevníci. Bude objektívna,“ vysvetlila hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová. Anketa potrvá mesiac, ukončia ju 19. apríla.

Fungovanie záchodov
„Stanica priťahuje psy a aktívne podporuje ich vylučovanie vďaka špeciálnej zložke s obsahom psích feromónov, ktorá sa postupne uvoľňuje do okolia stanice,“ uvádza dodávateľ služby vo svojich propagačných materiáloch.
Handlovský veterinár Tomáš Hegedüs vidí v psích toaletách miesto na preznačkovávanie teritória „Nie je to efektívne pre všetkých psov. Je to pre dominantných samcov. Myslím si, že fena tam nikdy nepôjde,“ povedal. Ako ďalej uviedol, pes vykoná potrebu tam, kde to na neho príde. Nebýva to však na jednom mieste.
„Feromóny účinkujú na rozmožovací pud psov a nie na vylučovací pud,“ ozrejmil Marek Mečiar z Mestského kynologického klubu Handlová. Prízvukoval však, že všetko, čo sa robí pre psíčkarov, je na niečo dobré. „Či to majú byť toalety, alebo len nádoby na exkrementy, je už rozhodnutím mesta,“ doplnil.
Nejednotní psíčkari
Dva tábory utvorili aj majitelia štvornohých miláčikov, pre ktorých Handlová službu zriadila.
„Je to najhorší výmysel v Handlovej, aký môže byť. Myslím si, že by stačili len koše s lopatkou a vrecúškami,“ povedala majiteľka dvoch psíkov Zuzana. „Môj psík obciká obrubník ale do toalety vôbec nejde. Bol by som radšej, keby oplotili nejaké územie, kde by mohli byť psy na voľno,“ vyjadril sa psíčkar Tomáš. Na druhej strane sú zástancovia, ktorí kvitujú to, že majú k dispozícii všetky potrebné veci. „Aspoň nemusím míňať množstvo vrecúšok. Nájdem ich priamo na mieste,“ pochvaľovala si Alena.

Prvé čísla
Spoločnosť, od ktorej si mesto službu prenajíma, vyviezla od polovice novembra 2017 do polovice februára 2018 zo všetkých psích záchodov v Handlovej spolu tisícštyristo kilogramov odpadu. Na staniciach doplnili viac ako 25-tisíc rukavíc. Informovala hovorkyňa Handlovej. Spoločnosť podľa nej každý štvrtok vymieňa vrecká, dopĺňa rukavice a čistí okolie toaliet. Predchodcov psích toaliet, nádoby na exkrementy, vynášali aktivační pracovníci podľa potreby. Robia tak aj teraz. Štatistku výnosov z predtým namontovaných košov však mesto nerobilo. „Koše budú osadené dovtedy, kým pilotný projekt bude v skúšobnej dobe,“ uzavrela Paulínyová.
Psie WC
Dvadsať ekologických toaliet pre psov inštalovali v Handlovej v polovici novembra minulého roka. Zámerom mesta bolo spraviť niečo pre majiteľov psov, ktorí za svojich miláčikov platia dane. Samospráva takto ročne vyberie približne 26-tisíc eur. Mesto za toalety zaplatí 3990 € za štvrťrok, čo je spolu 15 960 eur ročne. Za túto sumu poskytovateľ služby osadil toalety a bude ich prevádzkovať a udržiavať, napríklad vývozom tuhých exkrementov raz za týždeň. V prípade poškodenia toalety ju bezplatne opraví.