PRIEVIDZA. Lekári z bojnickej nemocnice potvrdili vo februári dva nové prípady tuberkulózy u bezdomovcov. Okrem nich sú v ambulantnom sledovaní štyria ľudia, ktorí boli v kontakte s infikovanými.

Prvý bezdomovec, u ktorého lekári našli tuberkulózu, prišiel do nemocnice v apríli minulého roka. Pacienta transportovali na liečenie do zdravotníckeho zariadenia vo Vyšných Hágoch, kde ochoreniu podľahol.
Ďalšieho bezdomovca ošetrili v Bojniciach v septembri. Na základe výsledkov testov zistili, že má rozsiahlu kavernóznu tuberkulózu, čiže bakteriologicky veľmi závažnú chorobu. Rovnako bol prevezený do zariadenia vo Vyšných Hágoch. Po prepustení sa mal podrobiť ambulantnej liečbe v Bojniciach. Tam už však neprišiel.
Pomáhala polícia
Začiatkom januára oznámila polícia na Úrade verejného zdravotníctva v Bojniciach, že v priestoroch opustených budov v priemyselnej oblasti Prievidze sa trvalo zdržiavajú siedmi bezdomovci. „Koncom januára rýchla zdravotná pomoc zasahovala v tomto priestore s podozrením na akútnu komplikáciu pacienta s ochorením na tuberkulózu,“ informovala regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.
Išlo o bezdomovca, ktorého hospitalizovali v septembri vo Vyšných Hágoch. Tentokrát nastúpil na povinnú liečbu a lekári ho neprepustia, kým neprestane vylučoval infekčné bacily. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva nás požiadal o eskortu bezprístrešnej osoby z Prievidze do zdravotníckeho zariadenia vo Vyšných Hágoch. Dôvodom bolo, aby pacient pri prevoze neušiel a následne nešíril ochorenie,“ informoval policajný hovorca Pavol Kudlička.
Jeho piatich priateľov, s ktorými bol v neustálom kontakte, predviedli pracovníci RÚVZ v spolupráci s políciou na vyšetrenie do bojnickej nemocnice. Jeden človek prišiel dodatočne, pretože sa s predmetnou skupinou stýkal.
Po prvotnom vyšetrení okamžite previezli dvoch ľudí do Vyšných Hágov. U prvých dvoch pacientov zachytených minulý rok sa potvrdilo, že išlo o multirezistentnú tuberkulózu, informoval primár Oddelenia pľúcnych chorôb bojnickej nemocnice Jozef Kubík. Multirezistentná tuberkulóza znamená, že tuberkulózne bacily, ktorými sa človek nakazil, sú odolné voči niekoľkým antituberkulotikám, ktorými sa zvyčajne pacienti liečia. „Musel sa zvoliť špeciálny liečebný režim s inou zostavou liekov,“ ozrejmil primár.
Ostatné štyri osoby sú pod zdravotným dohľadom. Sú pravidelne vyšetrované a podrobujú sa kontrolám na základe pokynov primára pľúcneho oddelenia. „Podrobná diagnostika osôb je momentálne v štádiu klinického a laboratórneho vyšetrovania,“ vysvetlila Tornócziová.
Prípadov môže byť viac
„Je ťažké povedať, či sa v našom regióne tuberkulóza môže začať šíriť epidemiologicky,“ uviedol Kubík. Pripustil však, že môžu prísť ďalší ľudia postihnutí touto chorobu. „Bezdomovci sú ľudia, ktorí sa nedajú úplne odkontrolovať,“ doplnil primár.
Prievidžania sa o svoje zdravie obávať nemusia. „V úzkych skupinách ľudí, kde sa zdržiava chorý človek, je pravdepodobnosť nakazenia vysoká. Pokiaľ sa človek pohybuje napríklad v nákupnom centre, tak možnosť tam je, ale už menšia,“ objasnila Tornócziová.
V minulosti v bojnickej nemocnici zaznamenávali približne päť prípadov potvrdenej tuberkulózy ročne. Neboli to len bezdomovci. Išlo napríklad aj o starších ľudí, ktorí prekonali ochorenie v detstve a v dospelosti sa im choroba vrátila. „Okrem toho sme mávali aj tuberkulózu, ktorú sme neverifikovali, teda testami sme nepotvrdili prítomnosť bacilov,“ informoval Kubík. Ochorenie ale lekári videli napríklad na röntgenových snímkach alebo pomocou iných vyšetrení. „Išlo o nezávažné prípady, ktoré sme liečili ambulantne,“ povedal. Dokopy išlo ročne o približne sedem až osem prípadov, ktoré zachytili v bojnickej nemocnici. Za posledné roky tam na tuberkulózu neumrel žiadny pacient.
Nenápadné príznaky
Človek, ktorý ochorie na tuberkulózu, o tom spočiatku nemusí vedieť. Príznaky sú veľmi nenápadné. Ide napríklad o bežný kašeľ, potenie sa v noci či čiastočné chudnutie. Až pri pretrvávajúcom kašli si ľudia môžu uvedomiť závažné ochorenie. To je následne spojené aj s vykašliavaním krvi alebo hnisavých hlienov.
Chorobu lekári zisťujú komplexným diagnostickým procesom. Jeho základom sú klinické príznaky, röntgenový nález, dôkaz tuberkulóznych baktérií, dnes aj špecializovaných laboratórnych testov. Dlhodobo sa používa test kožnej reakcie na látku tuberkulín. „Najdôležitejší je dôkaz prítomnosti baktérií. Keď sú baktérie vo vykašľaných hlienoch pacienta pozitívne, vieme, že ide o závažný prípad,“ vysvetlil primár.
Pri závažných formách ochorenia je pacient povinne hospitalizovaný dovtedy, kým neprestane vylučovať infekčné bacily. Následne sa lieči ambulantne. „Iba pri nezávažných formách je možné okamžité nasadenie ambulantnej formy liečby. Liečba tuberkulózy celkovo trvá minimálne pol roka,“ uzavrel Kubík.