KOŠ. Pri likvidácii bývalej vetracej šachty v Koši došlo v piatok k poškodeniu jedného
z potrubí. Technickú poruchu, v súvislosti ktorej sa ľahko zranili traja zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), už odstránili. Informovala hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.
Porušené potrubie
„Pri vykonávaní prác došlo k technickej poruche, poškodeniu jedného z potrubí, ktoré boli v jame, čo spôsobilo vniknutie vody a čiastočne aj používaného materiálu do podzemných banských diel,“ opísala Siváková.
Vzhľadom na vlastnosti výplňového materiálu a nedostatočný čas na jeho stabilizovanie v uzatvorenom priestore bane podľa nej zaznamenali dočasné krátkodobé zvýšenie zásaditosti banskej vody.
„Vplyvom zvýšeného pH v banskej vode došlo u troch zamestnancov, ktorí montovali čerpaciu techniku, k ľahkým pracovným úrazom, a to k poleptaniu kože,“ ozrejmila.
Siváková ďalej zdôraznila, že nešlo o mimoriadnu udalosť, pri ktorej neboli ohrození zamestnanci ani prevádzka v podzemí, udalosť si tiež nevyžiadala zásah banských záchranných zborov.
„Išlo o technickú poruchu na potrubí, ktorá je už v súčasnosti odstránená,“ povedala.
Súčasťou likvidácie bývalej vetracej šachty je vyplnenie telesa šachty drveným betónom a schváleným spevňovacím materiálom. HBP na to nevyužívajú žiadny odpad, ale certifikovanú výplňovú tesniacu hmotu. Všetky práce zabezpečujú v súlade s povolením Obvodného banského úradu v Prievidzi, doplnila hovorkyňa HBP.

Otrávený rybník
„Tento havarijný stav mal vplyv aj na banské vody, ktoré sme z podzemia vyčerpali na povrch. Intenzívne monitorujeme hodnoty vody vypúšťanej do povrchových tokov a vzniknutú situáciu aktuálne riešime,“ priblížila Siváková.
Problémy zaznamenali rybári zatiaľ len na revíry Ťakov potok. „Voda, ktorú bane odčerpávali, sa korytom starého Ťakova dostala do banského prepadliska, ktoré je v súčasnosti rybárskym revírom,“ ozrejmil hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Prievidza Zdenko Čavojčin.
Rozsah škôd odhadnúť nevedel. Jazero je ešte z časti zamrznuté. „Uvidíme, či ryby prežili. Šťuky majú tendenciu ujsť zo zlého prostredia. Ak ryby uhynuli, na hladine sa objavia až neskôr, keď sa začnú rozkladať,“ spresnil Čavojčin.
Zatiaľ našli pri prítoku desať uhynutých šťúk, a približne stovka ich lapala po dychu. Šťuky a zubáče do revíru nasadili pred tromi rokmi.
„Na vtoku do jazera sme namerali pH dvanásť, na výtoku sme zaznamenali hodnotu pH osem,“ vyčíslil hospodár. Na mieste boli prítomní zástupcovia MsO SRZ Prievidza, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Inšpekcie životného prostredia, polície a HBP.
„O situáciu sa zaujímala aj organizácia Greenpeace. Predpokladáme. Že situáciu budú riešiť aj ochrancovia prírody, pretože revír je domovom aj vzácneho vtáctva,“ uzavrel Zdenko Čavojčin.