CHRENOVEC-BRUSNO. Železničný nadchod v tesnej blízkosti základnej školy v Chrenovci – Brusne rekonštruovali v rámci revitalizácie v roku 2015. Koncom minulého roka ho obec reklamovala.

„Reklamovali sme len náter. Keď nadchod firma natierala, pršalo. Mali to aj zakryté, ale teraz, po necelých dvoch rokoch, sa začala odlupovať farba,“ vysvetlil problém starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec.
Problém si všimli aj občania. „Chodí sa mi lepšie, než predtým, no schody sa mi zdajú odfláknuté. Tie nátery sa už odlupujú a vidno aj hrdzu,“ posťažovala sa Mária, ktorá nadchod denne využíva.
Obec bola s reklamáciou úspešná a firma, ktorá robila rekonštrukciu, príde nadchod na jar bezplatne znovu natrieť. Ako doplnil starosta, problém nemá žiadny vplyv na funkčnosť schodov, ide len o estetickú záležitosť.
Havarijný stav
Pred obnovou samospráva na schodoch vyhlásila havarijný stav. „Most bol veľmi nevyhovujúci, pretože základná nosná konštrukcia bola prehrdzavená. Výplne boli betónové, kovové a zaliate asfaltom. Medzi asfaltom a konštrukciou sa vždy zachytávala voda,“ opísal situáciu pred rekonštrukciou starosta.
Stará výplň sa postupne rozpadávala a bola nebezpečná. Okrem toho sa na schodoch šmýkalo, keď bolo popršané. S údržbou mali problémy aj v zime, pretože na konštrukcii sa tvoril ľad. Denne tam museli chodiť aktivační pracovníci a schody čistiť.
Závažnosť situácie si kompetentní uvedomovali. Tibor Čičmanec na ňu upozorňoval ešte v roku 2010 ako poslanec obecného zastupiteľstva. Havarijný stav nadchodu bol témou takmer každého rokovania zastupiteľstva.
„Iniciatíva zišla z obecného zastupiteľstva, pretože schody boli v havarijnom stave. Chodia tade aj naše deti. My sme sa priamo do toho neangažovali, pretože je to plne v kompetencii obce,“ ozrejmil úlohu školy v rekonštrukcii jej riaditeľ Marián Šorl.
Nadchod je pre nich dôležitý, pretože je bezpečným spôsobom, ako sa deti z časti Chrenovec môžu dostať do školy. „Deti sú upozorňované, že z chrenovskej časti majú používať pre bezpečnosť nadchod,“ doplnil Šorl

Chýbali prostriedky
Na opravu nadchodu obec dlho nemala peniaze. „Dával som žiadosť na Ministerstvo dopravy a výstavby, o peniaze som sa uchádzal aj na železniciach. Prostriedky nám neposkytli, pretože nadchod je vo vlastníctve obce,“ povedal Čičmanec.
Peniaze na rekonštrukciu schodov sa našli až počas revitalizácie obce. Po rekonštrukcii zostala iba hlavná nosná konštrukcia. Tú spevnili hrubými platňami. Stupne sa vymenili, namiesto výplne s asfaltovým povrchom použili rošty.
„Niektorí ľudia majú problém, pretože vidia cez rošty koľajnice. Tvrdia, že sa im točí hlava. Tieto rošty sú však bezpečné. Voda a sneh cez ne prepadnú. Spravili sme to pre bezpečnosť,“ vysvetlil opatrenie starosta.
Možno pribudne zastávka
Obnovu schodov v obci chceli kompetentní urobiť rôznymi spôsobmi. Jednou z alternatív bolo vybudovanie železničnej zastávky, ktorá by sa mala nachádzať v blízkosti nadchodu.
„Sme najväčšia obec v Handlovskej doline a vlak tu nestojí. Zastávka síce má názov Chrenovec, ale nachádza sa pri Lipníku,“ načrtol problém starosta. Prostriedky na vybudovanie zastávky žiadala obec od slovenských železníc aj od štátu. Ani jedna zo strán podľa starostu na to peniaze neuvoľní. Od ministra dopravy však obec dostala súhlas na vybudovanie zastávky, ak ju zrealizuje svojpomocne.
Do budúcna by samospráva mohla získať dotáciu od Miestnej akčnej skupiny Žiar, ktorá by mala uvoľniť peniaze aj na vybudovanie zastávok.