HANDLOVÁ. Po spustení pilotného projektu polopodzemných kontajnerov sa v baníckom meste stretávali s umiestňovaním odpadu aj mimo nádob. Najviac odpadu sa takto nazbieralo v decembri minulého roka, situácia sa opakovala v menšej miere aj v prvých dvoch mesiacoch roku 2018.
Pilotný projekt
Ako povedala hovorkyňa mesta Handlová Jana Paulínyová, ide o pilotný projekt. „Jeho zavádzaním do praxe vznikajú aj nové skutočnosti, ktoré napríklad v iných mestách riešiť nemuseli. Vďaka tomuto systému sme zistili, že na sídlisku Mostná sa separuje iba desať percent odpadu,“ ozrejmila Paulínyová.

Vo vreciach, ktoré boli v čase vzniknutej situácie mimo nádob, sa nachádzal aj odpad, ktorý bol vhodný na separovanie. Išlo o množstvo plastových fliaš, papiera i kovových obalov. Nepreplnené nádoby určené na jednotlivé druhy separovaného odpadu boli hneď vedľa neporiadku.
„Polozapustené a plnozapustené kontajnery sú riešením pre husto osídlené oblasti, kde je veľká koncentrácia odpadu, ale až vtedy, keď sú občania skutočne naučení odpad triediť,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti ENVI-PAK Katarína Kretter. Podľa jej ďalších slov je v množstve vytriedeného odpadu na obyvateľa Handlová o niečo lepšia ako je priemer Slovenska.
Napriek tomu spomenula nízku efektivitu využívania nádob na separovanie odpadu. V praxi to znamená, že ľudia nezmenšujú obsah vytriedeného odpadu pred jeho vhodením do kontajneru. Zmenšenie obsahu môžu dosiahnuť napríklad odstránením prebytočného vzduchu z plastových fliaš a plechoviek ich stlačením.
Ako ďalšie dôvody, prečo k preplneniu polopodzemných kontajnerov došlo, uviedla Handlová zvýšený objem odpadu počas vianočných sviatkov, čistenie garáží, pivničných priestorov, zrušenie zaužívaných stojísk na odpad a ich nahradenie na inom ako obvyklom mieste.
V neposlednom rade mesto upozornilo na to, že obyvatelia nevyužili kapacitu nádob. Stávalo sa, že ľudia na sídlisku vhadzovali odpad na jednu kopu a nevyužívali celý priestor kontajnerov. Tie sa potom zdali preplnenejšie, ako v skutočnosti boli. Voľná kapacita bola ešte po bokoch a v zadnej časti nádoby.

Upravujú vývoz
Od začiatku pilotného projektu sa kompetentní snažia čo najlepšie nastaviť to, kedy a ako často musia odpad zo sídliska odvážať. V tomto by malo byť nápomocné monitorovacie zariadenie umiestnené v polopodzemných kontajneroch, ktoré signalizuje ich naplnenie. „Systém je možné nastaviť podľa miestnych podmienok. Aktuálne sa tiež nachádza v stave zavádzania a nastavenia vhodných parametrov,“ priblížila Paulínyová.
Staré kontajnery samospráva vyvážala z Mostnej ulice dvakrát do týždňa. Pred spustením projektu očakávala úsporu finančných prostriedkov potrebných na vývoz odpadu. Pre výraznejšie zníženie nákladov na vývoz by bolo potrebné zavedenie polopodzemného zberu aj v iných lokalitách v meste. „Predpokladáme, že ak systém bude plne funkčný a obyvatelia si naň zvyknú, reálne by mohlo dôjsť k zníženiu odvozov do päťdesiat percent,“ načrtla Paulínyová.
Pilotný projekt zatiaľ samospráva hodnotí kladne. „Vidíme v ňom prísľub pre budúcnosť. Je to projekt, ktorý je zameraný na krajšie, ekologickejšie životné prostredie, primáša aj bonus v podobe vzniku nových parkovacích miest. Takýto systém by mesto chcelo zaviesť aj v ďalších lokalitách Morovnianska cesta a Okružná ulica,“ vysvetlila hovorkyňa Handlovej.
Nepopulárny krok
Triedenie odpadu má výrazný vplyv na poplatky za vývoz komunálneho odpadu. „Zvýšenie poplatkov za skládkovanie nie je populárny krok, ale na Slovensku je veľmi potrebný. Až keď sa občania pozrú na náklady nakladania s odpadom cez optiku peňazí, pochopia, že čím viac odpadu sa im podarí správne vytriediť, tým menej ich skončí na skládke a oni napriek zvýšeným cenám nebudú za odvoz zmesového komunálneho odpadu platiť viac,“ ozrejmila Katarína Kretter.
Poplatok za smeti Handlová zvyšovať nechce. „Veríme, že obyvatelia Handlovej prispejú svojim postojom k zvýšeniu podielu separácie na území mesta Handlová. V takomto prípade môžeme predpokladať, že poplatok ostane na rovnakej úrovni,“ uzavrela Paulínyová.