PRIEVIDZA. Parlament odmietol návrh novely zákona o energetike z dielne poslancov opozičnej SaS. Podporu ťažby domáceho uhlia nezrušil.
Zatvárame elektráreň, nie bane
Návrh do pléna predložili po tom, čo Európska komisia vytvorila platformu na premenu regiónov, v ktorých sa ťaží uhlie. Preto navrhovali dotácie na ťažbu uhlia ukončiť v roku 2023. Ich zrušenie by podľa poslanca Karola Galeka (SaS) veľmi výrazne pomohlo aj domácim zamestnávateľom, pretože aj oni prispievajú na podporu ťažby uhlia. V cenách elektriny je podľa poslanca veľa politických zásahov, rozhodnutí a nepriamych daní, ktoré s cenou elektriny nemajú nič spoločného.

Podľa jeho straníckej kolegyne Anny Zemanovej je pri ťažbe uhlia naďalej v ohrození zdravie obyvateľov na hornej Nitre, pretože stále je v hre zámer Hornonitrianskych baní Prievidza spustiť ťažbu uhlia v 12. ťažobnom poli.
Novelou zákona chceli zabrániť aj prekračovaniu limitov znečistenia, ako sa údajne stalo pri skúšobnej prevádzke v roku 2016, kedy bol spustený tretí blok elektrárne v Novákoch. Za dva mesiace prevádzky podľa Karola Galeka, vyprodukovali dvakrát toľko siričitanov ako košické oceliarne za celý rok. „Boli by sme radi, keby bolo nadradené zdravie baníkov nad zisky baní,“ povedal Galek. „My dnes nejdeme zatvárať bane, my dnes ideme ukončovať činnosť Elektrárne v Novákoch,“ vysvetlil. Elektráreň totiž podľa neho nebude schopná fungovať bez 98 miliónov eur, ktorými sa na ich prevádzku skladá každý odberateľ elektriny. „Ak bude mať tento krok za následok zatvorenie Hornonitrianskych baní, mali by sme na to byť naozaj relevantne pripravení,“ dodal.
Žiak: Macháčkovej nejde o región
Návrh novely zákona v parlamente neprešiel. Zo 138 prítomných sa 81 poslancov hlasovania zdržalo. Medzi nimi aj primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Podľa poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja Miroslava Žiaka (SaS) Macháčková ukázala, že jej neide o riešenie problému.
„Pani primátorka sa v regióne prezentuje ako bojovníčka za hornú Nitru. Vypisuje petície, organizuje okrúhle stoly, ktoré reálne nič neriešia. Načo to robí, keď potom k tejto téme v národnej rade ani nevystúpi? Nielenže sa zdržala hlasovania, ale ani nevystúpila v rozprave, aby presvedčila plénum, že tento problém hornej Nitry treba vyriešiť,“ povedal Žiak.
Z jeho pohľadu sú Macháčkovej kroky iba marketingový ťah pred voľbami. Keby chcela problém skutočne riešiť, vystúpila by podľa neho v národnej rade. „Macháčková je druhé volebné obdobie primátorka, tri volebné obdobia bola krajská poslankyňa, je v Národnej rade a jediné čo robí, sú petície?“ narážal Žiak na petíciu za okamžité vybudovanie obchvatu Prievidze, ktorú minulý týždeň primátorka odovzdala na úrade vlády.
Návrh nebol komplexný
Hlasovania sa Macháčková podľa vlastných slov zdržala, lebo zákon by len obmedzil povinnosť využívať hnedé uhlie na výrobu elektriny, no obyvatelia hornej Nitry by nedostali odpovede na otázky o ich budúcnosti. „Takejto zásadnej zmene musí predchádzať predloženie veľmi konkrétnych návrhov riešení transformácie hospodárstva regiónu,“ vysvetlila s tým, že návrh riešenia SaS nepovažuje za komplexný.

„Analýza, či navrhovaných šesť rokov by stačilo, žiaľ neexistuje. Z diskusií o budúcnosti, ktoré vedieme, je zrejmé, že v iných krajinách bol takýto proces dlhodobý,“ doplnila primátorka.
Pre zodpovedné rozhodnutie podľa Macháčkovej nestačí zmeniť energetickú legislatívu, ale treba vyriešiť aj praktické súvislosti života ľudí, ktorých sa to priamo týka.
„Diskutujeme o sociálnom rozmere a zamestnanosti, o otázkach životného prostredia, revitalizácii krajiny či o naštartovaní rozvoja regiónu do budúcna. So Združením miest a obcí hornej Nitry sme predstavili iniciatívu prípravy Akčného plánu. Chceme pripraviť zoznam projektov a definovať ich priority,“ vysvetlila Macháčová.
Zdržanie sa hlasovania preto považuje za prejav záujmu o ľudí v regióne, ktorí podľa nej potrebujú najskôr vedieť, ako bude o nich postarané a či im štát ponúkne možnosti, aby si dokázali zabezpečiť živobytie v regióne. „Ak tieto otázky zodpovieme, potom môžeme samostatne vyriešiť, ako zmeniť dotačnú schému. Na to nemusíme túto možnosť zo zákona úplne vypustiť,“ uzavrela Macháčková.