TRENČÍN. Poslanci krajského parlamentu v Trenčíne schválili hlavnému kontrolórovi Trenčianskej župy Richardovi Horváthovi jednorazovú odmenu vo výške viac ako 9 500 eur.
Výšku odmeny za prácu za minulý rok navrhol predložil poslanec a predseda finančnej komisie pri Zastupiteľstve Jozef Habánik.
Habánik je zároveň aj rektorom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, do krajského zastupiteľstva ho pritom zvolili až minulý rok v novembri.

„Výška odmeny je v súlade so zákonom. Plat určuje zákon, návrh, ktorý vyšiel z rokovania finančnej komisie a odôvodnený bol celou činnosťou kontrolóra za rok 2017. Vykonal 71 kontrol, 28 z nich bolo komplexných. Hlavný kontrolór identifikoval 454 nedostatkov v oblasti narábania s finančnými prostriedkami, zdôvodnil Habánik.
Horváth sa podľa neho zúčastnil na všetkých rokovaniach zastupiteľstva a všetkých komisií a správy, ktoré predkladal, schválili poslanci jednomyseľne.
"Aj toto svedčí o dobrej práci hlavného kontrolóra a celého jeho útvaru," dodal Habánik.
Plán splnil na 102 percent, tvrdí kontrolór
Hlavný kontrolór Trenčianskeho samosprávneho kraja Richard Horváth hovorí, že odmenu si cení.
„Odmenu som si nepýtal, veľmi si ju vážim. K jej výške nemám čo dodať, je to záležitosť poslancov. Som im kedykoľvek k dispozícii, našu spoluprácu chcem udržať na rovnakej úrovni ako doteraz,“ povedal po zasadnutí zastupiteľstva Horváth.
Za svojou prácou si stojí.
„Kto by nemal dobrý pocit, plán činnosti sme splnili na 102 percent,“ dodal Horváth.

Hlavný kontrolór podľa župana Jaroslava Bašku robí to, čo má.
„Vykonáva kontroly, ktoré mu schváli zastupiteľstvo, urobil odpočet, všetko prešlo. Odmenu mu navrhli aj schválili poslanci,“ povedal Baška.
To, či je výška odmeny adekvátna, dnes nekomentoval.
Proti boli dvaja poslanci
Proti návrhu hlasovali dvaja poslanci, Miroslav Žiak tvrdí, že hlasoval proti, pretože v minulom volebnom období nebol poslancom a odmena viac ako 9-tisíc eur sa mu zdá privysoká.
Poslanec Juraj Smatana sa zdržal hlasovania. Akékoľvek iné návrhy na výšku odmeny by podľa neho boli iba formálnou záležitosťou.

„Možno sme ho mali urobiť, ale bolo by to iba gesto,“ povedal Smatana.
Ten nechcel spochybňovať pracovitosť hlavného kontrolóra.
„Hlavný kontrolór je vlastne zástupcom poslancov, ktorý má kontrolovať fungovanie úradu a župana. Ja by som bol za plnú výšku odmeny len v tom prípade, ak by odhalil niečo závažné. 99 percent jeho odhalení je bežná rutina, ako to, že na nejakej škole zle zaúčtujú nákup lôpt a treba to zmeniť.
To, že tak ako bežný učiteľ alebo zdravotná sestra nedostane plné odmeny za prácu, ktorú normálne vykonáva, nedokázal som zahlasovať za plnú odmenu len na základe toho, že vykonáva to, čo sa od neho očakáva,“ povedal Smatana.
Odmenu navrhujú aj schvaľujú poslanci
Možnosť navrhnúť odmenu hlavnému kontrolórovi vo výške maximálne 30 percent zo súhrnu platov za predchádzajúci rok dáva poslancom zákon.
Priemerný mesačný plat hlavného kontrolóra v minulom roku bol 2654,40 eura, krajský parlament mu schválil maximálne možnú výšku odmeny.
Spôsob, akým bola odmena pre hlavného kontrolóra navrhnutá, skritizoval predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik.
„To, že tam niekto príde a po mesiaci, dvoch navrhne maximum, v tomto prípade to považujem za slušne povedané minimálne podivné. Je to pritiahnuté za vlasy,“ okomentoval odmenu Špánik.