PRIEVIDZA. Mimoriadne opatrenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka môže pomôcť znížiť populáciu diviakov, ktoré častokrát hľadajú potravu aj priamo v obývaných častiach mesta. Pre hroziacu epidémiu afrického moru ošípaných totiž povolilo mimoriadny lov diviačej zveri celoročne.

V lese je nedostatok bukvíc
Ako vysvetlil Ján Kulich, vedúci pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Prievidza, situácia je v okolí Prievidze iná ako po minulých päť rokov. „Nedostatku bukvíc a žaluďov sa diviačia zver ihneď prispôsobila a našla alternatívu v podobe zdrojov v blízkosti ľudských bydlísk. Diviakov v blízkostí sídel je rovnako ako po minulé roky, ale častejšie navštevujú z blízkych lesov lokality v blízkosti sídel, čoho výsledkom sú viaceré strety s ľuďmi.“
V ostatných rokoch sa odlov diviačej zveri v okrese podľa neho pohyboval v celkovej výške od tisícpäťsto kusov v sezóne 2014 / 2015 do dvetisícpäťsto kusov v sezóne 2017 / 2018, mal teda zvyšujúcu sa tendenciu. „Pre sezónu 2018 / 2019 ešte nie sú prerokované plánované počty odlovu, nakoľko sezóna 2017 / 2018 ešte bude trvať do 15. februára. Až po jej skončení prebehne sčítanie zveri, zasadnutia poradných zborov pre poľovné oblasti ako aj zasadnutia chovateľských rád, kde budú schvaľované kritéria a počty pre nasledujúcu sezónu,“ vysvetlil Kulich. Ako dodal, lov diviačej zveri bude mať v novej sezóne iné pravidlá a zrejme aj iné schválené stavy odlovu ako bolo doteraz.
Povolili celoročný lov
Doteraz bola zákonom stanovená presná doba lovu diviakov. „V kategórii dospelá diviačica a dospelý diviak je doba lovu stanovená od 1. júla do 15. januára. Zvyšok obdobia je stanovená ochrana z dôvodu kladenia mláďat. Lov diviačat a lanštiakov je povolený celoročný lov,“ povedal Kulich. Podľa povolenia mimoriadneho lovu, ktoré ministerstvo vydalo 10. januára, diviaky budú môcť poľovníci loviť aj v termíne od 16. januára do 30. júna vo všetkých poľovných revíroch v rámci Slovenskej republiky, bez ohľadu na ich vek a pohlavie.
Africký mor je blízko
Mimoriadne opatrenie ministerstva si vyžiadalo najmä výskyt nákazy afrického moru ošípaných v okolitých štátoch. Je to vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, diviakov a prasiat, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky sa prejavuje sa vysokou horúčkou, krátkym priebehom a veľmi vysokou úmrtnosťou. Vakcína proti chorobe dosiaľ nebola vyvinutá. Človeka vírus neohrozuje.
Veterinári už opatrenia pre poľovných hospodárov vydali. Potvrdil to Igor Podoba z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi. Opatrenia sa domácich chovateľov ošípaných netýkajú. Ako vysvetlil Podoba, okres Prievidza nie je nárazníkovou oblasťou. Tými sú regióny susediace s okresmi, kde sa nákaza objavila. „Na Slovensku sa zatiaľ prípad afrického moru ošípaných nevyskytol a dúfajme, že sa ani neobjaví. V Poľsku v Čechách aj na Ukrajine sa však prípady afrického moru ošípaných už vyskytli,“ povedal Podoba.

Strieľať môžu aj v intraviláne
Ľudovít Galovič, predseda poľovného združenia Breza potvrdil, že diviaky sú premnožené.
„Nie je týždňa, čo nevykazujeme odlovených diviakov,“ povedal Galovič. V novembri minulého roka na spoločnej poľovačke ulovili devätnásť kusov diviačej zveri. Uvedomuje si však aj riziko nákazy afrického moru ošípaných. „Ak teraz nebudeme diviaky strieľať, o pol roka ich budeme zbierať. Ak príde ten mor, padne deväťdesiatdeväť percent populácie a ohrozí to aj chovateľov ošípaných a producentov bravčového mäsa,“ povedal Galovič.
Okresný úrad pritom povolil lov diviakov aj na nepoľovných plochách v intraviláne mesta Prievidza, v lokalite medzi sídliskom Kopanice a miestnou časťou Necpaly. Odôvodnil to „množstvom telefonických, písomných aj osobných podaní o tom, že dochádza k stretom s touto zverou. Diviačia zver výrazne stráca plachosť a tým hrozí reálne ohrozenie majetku, zdravia a života obyvateľov mesta, ktorí takmer denne prichádzajú s diviačou zverou do fyzického kontaktu.“