BOJNICE. Kúpele Bojnice dosiahli vlani hospodársky výsledok vo výške zhruba tri a pol milióna eur. Minulý rok zaznamenali viac ako dvestotisíc prenocovaní pri kapacite deväťsto lôžok. TASR informovala prevádzková riaditeľka spoločnosti Katarína Balážová. Hospodársky výsledok bol vzhľadom na obsadenosť rekordný, rekordnou bola i obsadenosť, pričom z vyše dvestotisíc prenocovaní tvorili viac ako päťdesiat percent klienti zdravotných poisťovní, skonštatovala ďalej Balážová.
Budujú prechádzkovú zónu
„Vlani sme takmer ukončili jednu z najdôležitejších vecí, ktorá určite kúpele posunie ďalej. Vybudovali sme takzvanú horizontálnu komunikáciu, ktorá spája rozhodujúce miesta kúpeľov. Bude slúžiť predovšetkým ako prechádzková zóna kúpeľov pre kúpeľných hostí, ale samozrejme aj pre verejnosť. Komunikáciu sme osadili vzrastlými stromami, mliečnymi javormi, v počte tristo kusov,“ povedal generálny riaditeľ bojnických kúpeľov Slavomír Eliaš.
Cestu podľa neho ešte treba vyasfaltovať, pričom jej otvorenie predpokladá v období okolo Veľkej noci. „Bude to alej v dĺžke tisícpäťsto metrov a bude sa volať Alej Slovanov,“ doplnil.
Zmeny aj na Čajke

Spoločnosť tiež podľa jej generálneho riaditeľa plánuje prebudovať kúpalisko Čajka na akvapark s multifunkčným ubytovaním - hotelom, ktorý by mal mať tristopäťdesiat až štyristo lôžok. „V súčasnosti beží zisťovacie konania vo vzťahu na vplyvy na životného prostredia, takzvaný proces EIA. Keď bude ukončený, môžeme pristúpiť k ďalšej inžinierskej činnosti,“ ozrejmil. Investícia predstavuje približne štyridsať až štyridsaťpäť miliónov eur.
Ďalšou plánovanou investíciou je stavba vyhliadkovej veže s infraštruktúrou za asi štrnásť miliónov eur. „V prvej etape ju chceme postaviť iba do výšky tridsať metrov, na ktorú máme stavebné povolenie,“ načrtol Eliaš.
K vyhliadkovej veži patrí podľa neho i potrebná infraštruktúra, v tejto súvislosti chcú kúpele od mesta získať do prenájmu, prípadne kúpiť autokemping. Realizáciu investície zatiaľ pozastavili, kým sa nesplnia potrebné náležitosti. „Máme rozostavanú jednu budovu s podlahovou plochou dvetisíc metrov štvorcových, ktorá bude slúžiť na nadštandardnú rehabilitáciu. Bude napojená na kúpeľný dom Lysec, už je hotová hrubá stavba,“ priblížil ďalej generálny riaditeľ.
V rekordoch chcú pokračovať
„Očakávame, že tento rok prekonáme poslednú sezónu aj v obsadenosti, keďže pripravujeme ďalšie lôžka, čiže zvýšime lôžkovú kapacitu. Môj predpoklad je, že v sezóne, keď bývame obsadení na maximum, by sme mohli v jednom mesiaci prekonať aj dvadsaťdva tisíc pobytových dní," dodala Balážová.
Bojnické kúpele patria medzi najstaršie na Slovensku. Termálny prameň je známy už od roku 1113. Prvé objekty slúžiace na liečbu chorých postavili pod Bojnickým zámkom v prvej polovici 16. storočia. Základom liečebných procedúr je prírodná liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od dvadsaťosem do päťdesiatdva stupňov Celzia.
Liečivé účinky termálnej vody, vrátane podpornej liečby, prispievajú k liečbe chorôb pohybového ústrojenstva, nervových, ženských a chorôb z povolania, ako aj chorôb obličiek a močových ciest. Kúpele zamestnávajú v hlavnej sezóne asi dvestoosemdesiat ľudí. Počet lôžok by sa mal z pôvodných deväťsto v najbližších týždňoch navýšiť o ďalších štyridsať, na vytvorení ďalších kúpele ešte pracujú.