CIGEĽ. Pochod je venovaný pamiatke obetí nešťastného 13. januára 1945. Vtedy zavčas ráno obec Cigeľ obsadilo trestné komando, skoro všetkých mužov zaistili v krčme u Murára, vypočúvali a odvliekli na gestapo do Prievidze. Bola to krutá daň za to, že obec pomáhala partizánom z oddielu MAJOR, ktorý operoval v pohorí Vtáčnik nad Cigľom.

Dve bežkárske a štyri pešie trasy Pochodu vďaky smerujú z Cigľa na Biely kameň, na Jančekovu skalu, alebo do Handlovej. Slávnostné otvorenie je v Cigli pri Pamätníku padlých o 9:30 hod, účastnícky poplatok je tri alebo jedno euro, prezentácia je od siedmej, štart priebežný, doprava individuálna alebo autobusmi z Handlovej do Cigľa, resp. z autobusovej stanice v Prievidzi, nástupište č. 14 a späť do Prievidze. V cieli (v Cigli alebo v Handlovej) čaká všetkých registrovaných turistov a lyžiarov výborný guláš, účastnícky list a odznak.
„Spomíname a nezabúdame na nešťastný 13. január 1945, keď zavčas rána nemecké trestné komando obsadilo našu dedinu a začalo sa kruté vypočúvanie, bitie, prenasledovanie našich občanov. Vyše sto chlapov gestapo odvlieklo do Prievidze na ďalšie vypočúvanie a mučenie. Osem našich občanov to neprežilo. Tieto udalosti treba zdôrazňovať hlavne našej mladej generácii. Mnohé väčšie národy nedokázali zorganizovať také vystúpenie proti fašizmu, ako my uprostred fašistického obkľúčenia. SNP bolo potláčané, ale mnohí sa nevzdali a pokračovali v odboji v horách na Slovensku až do príchodu sovietskej a rumunskej osloboditeľskej armády,“ zaspomínal starosta obce Štefan Mjartan.
V minulom, 42. ročníku Pochodu vďaky SNP, počet registrovaných účastníkov na Pochode prekonal po prvýkrát hranicu dvoch tisíc. Organizačný výbor Pochodu vďaky sa snaží aj tento rok urobiť všetko pre spokojnosť a bezpečie všetkých zúčastnených.
„Veríme, že sa Pochod vďaky aj v roku 2018 - 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky, zaradí medzi najvýznamnejšie zimné turisticko-spoločenské akcie na Slovensku. Teší nás a zaväzuje veľký záujem účastníkov, ktorí prídu na toto podujatie, prídu po Vianociach a Novom roku, aby si uctili pamiatku padlých vo vojne, aby sa prešli vo voľnej prírode, aby sa stretli s priateľmi, aby si vychutnali nezabudnuteľné chvíle pri čaji a živej hudbe na Murovanej a Drevenej chate,“ dodal Mjartan.