PRIEVIDZA. Inšpiráciu brala z vlastných skúseností. Lucia Benková je matkou dvoch synov. Po príchode druhého sa však stretla s problémom, ktorému sa hovorí panovačnosť dieťaťa. Jej prvý syn po narodení súrodenca zmenil správanie a dokonca prestal jesť. Skúsená mamička však všetko brilantne vyriešila.
Zaujímate sa o edukáciu detí, teda pomáhate rodičom so zvládnutím ich výchovy. Ako vás napadlo venovať sa práve takejto téme a spracovať ju do knihy?
– Dôvodom pre napísanie edukačnej knihy bola neľahká situácia, v ktorej sme sa s manželom ocitli v roli rodičov. Svojho zdravého, večne usmiateho syna sme pripravovali na príchod súrodenca. Spoločne sme sa veľmi tešili. S príchodom nového bračeka, vtedy trojročný prvorodený syn náhle zmenil svoje správanie. Prestal sa smiať, ostal nesmierne smutný, odmietal prijímať potravu. Veľa sme sa naplakali, nasľubovali, navyhrážali, nič nepomohlo. Dostali sme sa k detskému psychológovi, ktorý nám diagnostikoval našťastie „len“ výchovný problém a oboznámil nás s panovačnosťou u detí.
Čo vlastné znamená panovačnosť u detí?
– Panovačnosť u detí je aj dôsledkom technokratickej doby, kedy deti sú navyknuté, že takmer všetko sa dá ovládať. Dôsledkom toho, že veľa hračiek je na batérie, resp. ovládanie, je pre dieťa zložitejšie prijať situáciu, ktorá nevyšla podľa jeho predstáv. Panovačnosť u detí sa nemusí prejavovať vždy len agresívnym správaním voči sebe, alebo voči predmetom či voči rodičom, okoliu, ale môže sa prejaviť aj neprimeraným správaním, odmietavým postojom a podobne. Detský psychológ nám odporučil ako jednu z ciest pre riešenie nášho výchovného problému nadviazať komunikáciu so synom prostredníctvom príbehov zameraných na negativistické správanie dieťaťa. Ale hlavne poskytol nám iný pohľad na výchovu. Vyhľadávala som knihy výchovného charakteru, siahla som po mnohých dielach, hľadala som odpovede, riešenia vo všetkých možných dostupných zdrojoch.
Vďaka čom sa vám to ešte podarilo?
– Využila som pedagogické vedomosti nadobudnuté počas vysokoškolského štúdia a napísala som príbehy, ktoré sme si rozprávali, neskôr čítavali. Veľmi sme sa s manželom tešili, že sme dokázali synovi vyčariť opäť úsmev na tvári. Rozprávky nám pomohli nadviazať so synom cieľavedome zameranú komunikáciu a prekonať naše vzdorovité obdobie s úsmevom. Syn si obľúbil príbehy zajačika Čudovačika. Jedného dňa mi povedal: Maminka, ja nechcem čítať z papierov. Vtedy som sa rozhodla, že knihu vydám. Verím, že príbehy môžu pomôcť aj ostatným rodinám, ktoré majú podobný problém. Prípadne potešia rodičov, ktorí radi čítajú deťom rozprávky na dobrú noc.

Čím sa v civilnom živote živíte?
– Momentálne som na materskej dovolenke. Venujem sa písaniu a ilustrovaniu kníh pre deti. V októbri som krstila knihu ÚSMEV NA DOBRÚ NOC. Krst bol spojený s výstavou výtvarných súťažných diel mladých umelcov. Na výtvarnej súťaži pod názvom Osamelá plechovka túlajúca sa svetom sa zúčastnili predškoláci a žiaci základných škôl. Víťazné výtvarné dielo sa stane námetom pre spracovanie ilustrácii môjho ďalšieho literárneho diela so zameraním na riešenie enviromentálnych problémov. Poslaním výtvarnej súťaže je vytváranie priestoru na prezentáciu tvorby mladých umelcov, podnecovanie detí k umeleckej tvorivosti a podpora rozvoja talentu.
Dostali ste za svoje autorstvo / knihu nejaké ocenenie?
– Kniha pôsobí na trhu krátku dobu. Za ten čas sa mi dostalo od mojich čitateľov veľa pozitívnej spätnej väzby, ktorú si nesmierne cením. Veľmi sa teším aj kladnému vyjadreniu detského psychológa ku knihe. Dostala som príležitosť knihu ÚSMEV NA DOBRÚ NOC ponúknuť na kongrese psychológov.
Prezradíte niečo bližšie o knihe?
– Kniha pozostáva zo šestnástich edukačných rozprávok určených na čítanie pred spaním. Každá rozprávka prináša výchovný prvok. V príbehoch je znázornené problémové správanie s následným usmernením na korektné správanie. Využité sú výchovné metódy klarifikácie (objasňovania) a persuázie (presviedčania), a taktiež výchovné hodnotiace metódy formou odmeny. Čítanie je určené pre deti predškolského a raného školského veku. Súčasťou knihy je aj záložka stvárňujúca zajačika Čudovačika.
Zajačila Čudovačika?
– Hlavným hrdinom je nezbedný zajačik Čudovačik, ktorý k nám zavítal z Čudovakova. V Čudovakove neposlúchajú a potom sa čudujú, prečo sa zajačiky neusmievajú. Chlapček učí zajačika pri hrách a radovánkach prekonať zajačikove negativistické správanie, upozorňuje zajka tiež na pravidlá láskavého, ľudského, úctivého a slušného správania. Aby bolo pre dieťa korektné správanie pútavejšie a ľahšie zapamätateľné, poučný text je písaný formou krátkej rýmovačky alebo porekadla. Na konci každého príbehu chlapček za vhodné správanie zajačika Čudovačika odmení prostredníctvom nemateriálnej odmeny. Ako odmenu mu daruje úsmev a zároveň vyčarí úsmev aj na zajkovej tváričke. Deti sa môžu aktívne zapojiť do odmeňovania a zhodnotiť zajačikove správanie pomocou záložky zajačika Čudovačika. Záložka je obojstranná, jedna strana stvárňuje zajačika, ktorý sa čuduje, na druhej strane záložky je zajačik s úsmevom. Prostredníctvom možnosti odmeny deti upriamia pozornosť na výsledné správanie, ktoré je vždy správne, pretože, ako to už v rozprávkach býva, dobro víťazí nad zlom. Kniha dáva priestor na zakomponovanie dieťaťa priamo do deja príbehu, keďže chlapčeka je možné pomenovať práve menom malého poslucháča.

Ako ste publikáciu krstili?
– Krst knihy sa niesol v čarovnej rozprávkovej atmosfére v priestoroch Mestskej knižnice v Bojniciach, kde nám pani vedúca Mestskej knižnice Lenka Šagátová poskytla tiež priestor na výstavu výtvarných diel mladých umelcov. Knihu uviedli do života krstné mamy Sofi a Elka – detské animátorky, krstilo sa mrkvičkou – nakoľko hlavným hrdinom je zajačik Čudovačik. Na krste knihy ÚSMEV NA DOBRÚ NOC zaznela po prvýkrát prekrásna pieseň s názvom ÚSMEV NA DOBRÚ NOC. Autorom hudby je manžel Peter Benko, hudbu spracovali muzikanti Marek Schön a Roman Schön z hudobnej kapely 2SP BAND a pieseň odspievala muzikálová speváčka Sonička Findorová mladšia. V rámci knihy vznikol krásny projekt spojením viacerých úžasných ľudí, ktorí budú šíriť „úsmev“ nielen v rodinách, ale aj v MŠ a iných výchovno-vzdelávacích zariadeniach formou divadelných predstavení, tvorivých dielničiek pre deti a podporovaním detských talentov.
Autor: Petra Oboňová