HORNÁ NITRA. Vyplýva to z dokumentu Ministerstva životného prostredia (MŽP) v rámci opakovaného konania, ktorý rezort zverejnil na enviroportáli.
Musia podrobnejšie rozpracovať viaceré okruhy

Bane musia v správe o hodnotení podrobnejšie rozpracovať viaceré okruhy otázok, ktoré vyplynuli zo stanovísk doručených k ich zámeru, ako i po jeho preštudovaní.
Okrem iného by mali HBP vyhodnotiť opodstatnenosť navrhovaného pokračovania ťažobnej činnosti, zdôvodniť jej potrebu a rozsah, vyhodnotiť vplyv ťažby na klimatické ciele Európskej únie a prognózy vývoja v SR s dôrazom na ciele do roku 2030. Tiež musia prehodnotiť navrhované varianty vo vzťahu k ochrannému pásmu letiska v Prievidzi, doplniť údaje o novopriznaných chorobách z povolania pri ťažbe uhlia a lignitu, vývoj zamestnanosti v spoločnosti v rokoch 2013 až 2017, či informáciu o možnom vplyve ďalšej preložky koryta rieky Nitra na povodie Nitry a Dunaja. HBP sa majú zaoberať i požiadavkami správcu toku Nitry a železničnej siete či vyhodnotiť vplyv ťažby k zdrojom podzemných vôd bojnickej kryhy. Platnosť rozsahu hodnotenia je podľa zákona tri roky od jeho určenia. Rozsah bude môcť po zverejnení pripomienkovať i dotknutá verejnosť.
„Naše odborné argumenty neboli spochybnené, preto rozsah hodnotenia akceptujeme. V súčasnosti pripravujeme podklady podľa požiadaviek Ministerstva životného prostredia,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.
MŽP SR sa ťažbou zaoberá opätovne po tom, čo osobitná komisia zrušila záverečné stanovisko povoľujúce zámer ťažby. Proti nemu totiž doručili začiatkom tohto roka dotknuté organizácie, Kúpele Bojnice a Spoločenstvo vlastníkov súkromného lesa a pasienkov so sídlom v Opatovciach nad Nitrou a jeden obyvateľ, rozklady. Zamietavé stanovisko k zámeru ťažby v rámci prvostupňového konania doručili ministerstvu i Letecké opravovne Trenčín, a.s., podľa ktorých by činnosť zasahovala do ich práv, tiež Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky. Štátny podnik nesúhlasil s prvým variantom ťažby, ktorý by mal podľa nich priamy vplyv na ich pozemky.
Zaoberalo sa tým ministerstvo
Ministerstvo sa podľa rozhodnutia osobitnej komisie síce týmito písomnými stanoviskami zaoberalo, vyhodnotilo ich však ako doručené po zákonnej lehote, a preto so subjektmi nekonalo ako s účastníkmi konania. To vyhodnotila osobitná komisia ako procesnú chybu, ktorá môže mať vplyv na zákonnosť napadnutého rozhodnutia. Preto dospela k záveru, že napadnuté rozhodnutie je potrebné zrušiť a vec vrátiť ministerstvu na nové prejednanie a rozhodnutie.
Účelom akcie HBP je vyťaženie uhoľných zásob v 12. ťažobnom poli v ťažobnom úseku, ktorý je súčasťou DP Nováky I. s plochou asi 3056 hektárov, pričom nadväzuje na 11. ťažobný úsek. Ťažbou by mali byť dotknuté Nováky, Opatovce nad Nitrou a Koš. Náklady na realizáciu zámeru bane odhadli na sumu od 27,2 milióna eur do 30,2 milióna eur, do nej však nie sú zahrnuté investície v súvislosti s otvárkou bane a realizáciou ťažobných prác. S ťažbou by chceli bane začať v roku 2023, ukončiť by ju mali v roku 2034. Zámer si vyžiada aj vyvolané investície.
Na posúdenie vplyvov na životné prostredie predložili HBP tri varianty. Ťažbu HBP odôvodnili zachovaním pracovných miest či strategickým významom v oblasti energetickej bezpečnosti regiónu a štátu.