BOJNICE. Začiatok plánovanej výstavby wellnes hotela Čajka v Bojniciach sa pravdepodobne oddiali. Zámer totiž bude musieť stavebník, Kúpele Bojnice, posúdiť podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. Vyplýva to z oznámenia, ktoré zverejnil odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prievidzi.

Ako vysvetlila vedúca odboru Darina Mjartanová, pre hodnotenie navrhovanej činnosti nebol stanovený časový harmonogram, ani žiadne špecifické požiadavky limitujúce časový rozsah hodnotenia. „Platnosť rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti je v súlade so zákonom o posudzovaní tri roky od dňa jeho určenia,“ povedala Mjartanová.
Riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliaš však verí, že začiatok výstavby na jar budúceho roka je reálny. „Proces beží, v rámci konania už boli niektoré procesné úkony vykonané. My ako navrhovateľ plníme všetky povinnosti, ktoré nám z konania vyplývajú. Snažíme sa dokázať, že k negatívnemu vplyvu na životné prostredie nedôjde,“ potvrdil Eliaš.
Podá trestné oznámenie
V priebehu konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa na facebookovej stránke, ktorá útočí na primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú, jej kolegov a politických spojencov, objavila diskreditačná kampaň aj proti Slavomírovi Eliašovi.
Na stránke zverejnili informácie, podľa ktorých mali Kúpele Bojnice pri neskolaudovanej reštaurácii vypúšťať neznámu tekutinu do potoka s termálnou vodou. Podľa anonymnej stránky na sociálnej sieti je v priamom rozpore so zákonom už samotné využívanie neskolaudovanej stavby na podnikateľské účely. Ďalej zverejnili fotografie, ktoré majú dokazovať, ako Eliáš zahrabáva stavebný odpad v okolitých lesoch, ako skladuje nebezpečný karcinogénny azbest, či ako vypúšťa odpad do teplého potoka s vyústením do rieky Nitra.
„Táto aktivita ma mrzí. Tie informácie sú staré a nepravdivé,“ reagoval Eliaš. „Je to manipulácia s verejnou mienkou,“ dodal. Podľa jeho slov kúpele vypúšťajú bazény cez regulovaný odber a sú pod kuratelou úradu životného prostredia. „Do teplého potoka má zaústenú rúru každý dom, okrem kúpeľov. My máme kontrolovaný výstup,“ tvrdí Eliaš. Informácie ohľadom azbestu si podľa jeho ďalších slov overil a zistil, že nikde v kúpeľoch nebol na stavbách použitý azbest. Nie je si ani vedomý, že by porušil stavebný zákon. „Podniknem právne kroky na ochranu dobrého mena kúpeľov aj mojej osoby. Snažím sa ten priestor zveľaďovať veľmi zodpovedne,“ povedal Eliaš.
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve v Bojniciach však vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a životného prostredia Beata Tihanyiová potvrdila, že stavebný úrad sa zaoberá podnetom v súvislosti s porušením stavebného zákona a mesto podalo podnet na okresný úrad ohľadom čiernej skládky, ktorú mali kúpele založiť. Čo sa týka obvinení anonymnej skupiny na sociálnej sieti, však podnety podané neboli. „Okresný úrad Prievidza, odbor starostlivosti o životné prostredie nedostal k dnešnému dňu v týchto veciach žiadny podnet,“ potvrdila Darina Mjartanová.
Nechce vymýšľať vymyslené
Na mestskom úrade v Bojniciach leží aj žiadosť Kúpeľov Bojnice na prenájom, alebo odkúpenie autokempingu. Poslanci o nej budú rokovať na dnešnom mestskom zastupiteľstve. Ako vysvetlil Eliaš, z autokempingu má v pláne vytvoriť ústredný priestor pre infraštruktúru vyhliadkovej veže.
„Nechcem vymýšľať niečo, čo už vymyslené je. Inšpiroval som sa vyhliadkovou vežou na Morave, ktorú za rok navštívilo 360-tisíc ľudí. Samotnú vežu obklopuje infraštruktúra ihrísk pre deti, lanové dráhy, bobová dráha a toto všetko potrebujeme vybudovať aj tu, okolo veže. Musí to mať určité proporcie. Konfiguráca terénu autokempingu tam je ideálna, všetko sa tam dá zmysluplne zasadiť,“ vysvetlil Eliaš.
Výšku investície odhadol na dvanásť až trinásť miliónov eur s tým, že samotná veža by mala stáť päť miliónov, investícia ďalších sedem alebo osem miliónov by smerovala do potrebnej infraštruktúry v priestore súčasného autokempingu. Sám sa nevzdáva nádeje, že vyhliadkovú vežu sa mu podarí vybudovať v pôvodnej, šesťdesiatmetrovej výške.

„Zatiaľ máme súhlas na tridsaťmetrovú vežu, mesto nám ale dalo kladné stanovisko na šesťdesiatmetrovú vyhliadku. Záleží aj na meste, ako bude spolupracovať, či bude tlačiť na pamiatkový úrad, aby sa naplnilo to, čo je v územnom pláne. Napríklad v Bardejove sa mesto postavilo proti pamiatkovému úradu a súd rozhodol v prospech mesta. Je to otázka názoru, ako chce mesto ďalej kreovať tento priestor. Je to kilometer od hranice ochranného pásma zámku,“ argumentoval Eliaš.
„Obidva priestory, Čajku aj súčasný autokemping som pripravený v pomerne krátkej dobe piatich, šiestich rokov usporiadať do podoby, že budú nádherné. Preto nehádžem flintu do žita. Sú to projekty, za ktoré sa oplatí bojovať,“ uzavrel.