BOJNICE. Členovia petičného výboru odovzdali do podateľne mestského úradu petíciu za výstavbu telocvične v areáli základnej školy v Bojniciach. Ako na mestskom zastupiteľstve oznámila predsedníčka petičného výboru Veronika Strížová, pod petíciu nazbierali 1107 podpisov.

„Vyjadrujeme svoju vôľu podporiť plánovanú výstavbu telocvične a vyzývame primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva, aby vyvinuli maximálne úsilie pri realizovaní plánovanej výstavby telocvične pre účely výučby telesnej výchovy na škole a za účelom podpory rozvoja športu v meste,“ zacitovala z textu petície Strížová.
K petícii priložili aj vyjadrenie rady školy, ktorá podľa Strížovej súhlasí s výstavbou telocvične, nakoľko súčasná telocvičňa nevyhovuje potrebám vzdelávacieho procesu.
Deti cvičia v učebni aj na chodbe
Zástupca riaditeľky školy Jozef Krčik priznal, že telocvičňa kapacitne nevyhovuje a potvrdil, že škola väčšiu telocvičňu potrebuje. Učiteľka telesnej výchovy na škole Helena Heráková opísala, že šiestaci, keďže sa delia na tri skupiny, sa do telocvične dostanú len každú tretiu hodinu. Ďalšia skupina cvičí v triede, ktorá slúži ako sklad a tretia skupina hrá na chodbe pingpong.
„Primátor vyhlasuje, že podporí rozvoj pohybu v meste, preto sme sa ho chceli opýtať, čo všetko už mesto urobilo, či oslovili sponzorov a našli mimorozpočtové zdroje,“ povedala Strížová. Primátor však pred bodom pre verejnosť z rokovania mestského zastupiteľstva odišiel. Údajne preto, aby si oddýchol, lebo o štvrtej ráno na druhý deň musel cestovať na služobnú cestu do Nemecka. Vedením rokovania poveril svojho zástupcu Jozefa Hatvanyiho.
Ako však František Tám zopakoval začiatkom novembra po prehlasovaní uznesenia o úvere na telocvičňu, v projekte vidí niekoľko závažných nedostatkov. Okrem výšky úveru spomenul náklady na prevádzkovanie telocvične, aj nedostatok parkovacích miest v okolí školy. Vyjadril aj názor, že športová hala nepatrí do centra, ale za mesto. Spomenul plochu pre Unipharme, alebo priestory plážového kúpaliska, kde sú aj parkovacie plochy.
„Ani poslanci nie sú jednotní. O tom, že zaúverujeme mesto na tridsať rokov nemôžu rozhodovať siedmi ľudia,“ povedal po opätovnom schválení nepodpísaného uznesenia Tám.
Uvažujú nad referendom
O výstavbe telocvične nakoniec možno rozhodne referendum. Spomenul to na zastupiteľstve zástupca primátora Jozef Hatvanyi.
„Uvažujeme aj nad touto možnosťou. Budeme sa pokúšať získať mimorozpočtové zdroje, či už od štátu, samosprávneho kraja alebo sponzorov. Ak by však malo mesto telocvičňu vybudovať za vlastné peniaze z úveru, možno budeme chcieť aby sa k tomu vyjadrili ľudia v referende,“ potvrdil Hatvanyi. Podľa jeho ďalších slov najväčším rizikom pre mesto sú prevádzkové náklady telocvične. Začlenenie telocvične do siete škôl a školských zariadení podľa neho isté nie je, navyše aj keby zaradená bola, nie je to záruka, že všetky náklady na prevádzku športoviska by znášal štát.
V rozpočte pre budúci rok, ktorý poslanci na svojom rokovaní schválili je vyčlenených na telocvičňu 300-tisíc eur, rozpočet ráta aj s úverom na telocvičňu 1,2 milióna eur. Mestský poslanec a iniciátor návrhu Jozef Barborka ozrejmil, že verejným obstarávaním by sa mali náklady znížiť, pričom zvyšné zdroje vie potom mesto v prípade výhodnej úverovej zmluvy použiť na iné investičné akcie.
Prijatie úveru na telocvičňu vo výške 1,2 milióna eur pôvodne schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní začiatkom septembra, uznesenie však primátor František Tám nepodpísal. Jeho veto prelomili poslanci na svojom októbrovom rokovaní. O prijatí úverových zdrojov však rozhoduje primátor ako štatutár mesta.