BOJNICE. Bojnice budú budúci rok hospodáriť s mierne prebytkovým rozpočtom. Celkové príjmy kúpeľného mesta majú dosiahnuť 9 078 436 eur, celkové výdavky 9 061 836 eur. Rozpočet na rok 2018 schválili na svojom rokovaní v stredu bojnickí mestskí poslanci.

„V rozpočte plánujeme investície, s ktorými sme začali tento rok. Sú to hlavne opravy miestnych komunikácií, tento rok sme opravili štyri, na budúci rok máme v pláne ďalšie štyri. Ďalej chceme dotiahnuť požiadavku občanov na zriadenie detských ihrísk, v dubnickej časti, na sídlisku Lúčky a na námestí. Chceli by sme opraviť chodníky, samozrejme, gro by mala tvoriť výstavba telocvične," načrtol predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Jozef Barborka.
Smrť cestovného ruchu v priamom prenose
Samospráva podľa neho počíta aj s prijatím mimorozpočtových zdrojov, a to na rekonštrukciu budovy Pivára, pričom už má pripravenú aj projektovú dokumentáciu a investíciu chce financovať z takzvaných Nórskych fondov. „Parkovanie sa bude tiež riešiť, na parkovací systém je vyčlenených šesťdesiattisíc eur. Malo by sa to riešiť už v roku 2018, pôjde o spoplatnenie parkovacích miest pre návštevníkov Bojníc, pre domácich rátame s tým, že budú rezidentské karty," doplnil.
V pôvodnom návrhu rozpočtu poslanci upravili stoštrnásť položiek, poslednú z nich už priamo počas rokovania zastupiteľstva na základe návrhu Tomáša Grešnera. Ten navrhol vypustiť 66-tisíc eur určených ako vklad do oblastnej organizácie cestovného ruchu a sumu presunúť na výstavbu telocvične, návrh aj jeho kolegovia nakoniec schválili. Po presune financií zostane v položke pre oblastnú organizáciu cestovného ruchu tritisíc eur. Poslanec Emil Medera, ktorý je zároveň aj predsedom oblastnej organizácie cestovného ruchu , na to reagoval, že je to „smrť v priamom prenose", pričom avizoval, že pošle na mesto oficiálny list so žiadosťou o stretnutie, kde by si mali vyjasniť, čo budú s touto sumou robiť a ako budú ďalej riešiť turizmus v meste.
„Ak nedospejeme k dohode, vzdám sa funkcie predsedu," vyhlásil. Barborka v tejto súvislosti ozrejmil, že vedenie mesta ako i poslanci nie sú spokojní s vedením oblastnej organizácie cestovného ruchu a sú pripravení prispieť na jej aktivity väčšou sumou, ak tam dôjde k zmene.
Úpravy bez dohody
„Nový rozpočet počíta s krátením financií pre príspevkové organizácie mesta, pričom ide o niekoľko desiatok tisíc eur, zároveň je tam veľa úprav finančnej komisie, na ktorých sme sa nedohodli," zdôvodnil svoje výhrady k dokumentu viceprimátor Jozef Hatvanyi, ktorý bol jedným zo zostavovateľov rozpočtu a je podpredsedom finančnej komisie. „Je pravda, že finančná komisia v dôvodovej správe uviedla, že ak budú jednotlivé príspevkové organizácie potrebovať peniaze, je ochotná v rámci úpravy rozpočtu dofinancovať tieto čiastky," uzavrel.
Požiadavky technických služieb boli neúmerné, rozpočet, ktorý je schválený, je vyšší ako v roku 2017, reagoval na krátenie financií Barborka s tým, že ide okrem iného o požiadavku v podobe stodesaťtisíc eur na kosenie. „Kultúrne centrum sa nekrátilo v nejakých veľkých položkách, cez oblastnú organizáciu cestovného ruchu chceme robiť nejaké kultúrne akcie, čo by z prenájmu malo priniesť viac ako devätnásťtisíc eur," dodal.