NOVÁKY. Primátor Novák Daniel Daniš nepodpísal uznesenie, ktorým mu poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva znížili plat. Ten mu určili na ustanovujúcej schôdzi v januári 2015. Zákonom stanovený plat mu vtedy navýšili o dvadsať percent na sumu 2147 eur.
Štyri prehrešky primátora Daniša
Poslanecký návrh, aby primátor od 1. decembra dostával len zákonom stanovený plat 1980 eur, bez príplatku dvadsať percent, predložil Anton Hajnovič. Svoj návrh zdôvodnil štyrmi prípadmi, kedy primátor konal svojvoľne a bez súhlasu poslancov.

Prvý prehrešok primátora Daniša bolo podľa Hajnoviča podpísanie zmluvy na rekonštrukciu lodenice bez finančného krytia odsúhlaseného zastupiteľstvom, ďalšou chybou malo byť vyplatenie 140-tisíc eur firme Sport service. „Ani jeden z poslancov nesúhlasil s vyplatením peňazí firme Sport service. Štyria sa hlasovania zdržali a štyria sme boli za odvolanie na krajský súd. Daniš to nerešpektoval a svojvoľne peniaze firme vyplatil,“ vysvetlil Hajnovič.
Ďalej poslanec pripomenul, že Daniel Daniš v rozpore s nájomnou zmluvou odpustil prevádzkovateľovi pivárne Vlaďa pub nájomné za dva roky. „Poslanci s týmto krokom nesúhlasili. Zmluvu nájomca podpísal s tým, že na rekonštrukciu priestorov nebude žiadať peniaze od mesta. Mal si ich prerobiť na vlastné náklady. Napriek tomu mu primátor odpustil dva roky nájmu, lebo to vymysleli tak, že to nenazvali rekonštrukciou, ale nutnou údržbou. Bola to len hra so slovíčkami,“ uviedol Hajnovič.
Štvrtý lapsus súčasného primátora je podľa Hajnoviča nevymenovanie riaditeľa príspevkovej organizácie Mestská správa majetku. „Do prvého výberového konania sa prihlásili štyria ľudia. Vyhral architekt mesta Miloslav Šimánek, ale poslanci ho neschválili. Ja som navrhol nové výberové konanie, do ktorého sa prihlásil jeden kandidát, Marián Grman. Napriek tomu, že primátor sa výberového konania zúčastnil, nepoložil mu ani jednu otázku, len na zastupiteľstve oznámil, že s ním nie je stotožnený. Nemohli sme ho teda schváliť, keďže primátor ho ani nenavrhol,“ vysvetlil Hajnovič, podľa ktorého by fungovanie príspevkovej organizácie šetrilo peniaze mesta.
Zvažujú podanie na prokuratúru
Za zníženie platu primátora hlasovalo šesť poslancov, proti boli štyria a jeden sa hlasovania zdržal. Mestské zastupiteľstvo teda Hajnovičov návrh schválilo.
O desať dní neskôr Daniel Daniš členom Mestskej rady oznámil, že uznesenie nepodpíše „z dôvodu nevýhodnosti pre mesto.“ Na našu otázku, prečo pokladá zníženie svojho platu za nevýhodné pre mesto, Daniš neodpovedal. Bezprostredne po hlasovaní však poslancom povedal: „Ak si myslíte, že s platom niečo vyriešite, tak ste na veľkom omyle. Ja som toto nešiel robiť pre peniaze, ani to nerobím pre peniaze,“ povedal. V príhovore, ktorý po nepodpísaní uznesenia zverejnil na sociálnej sieti, poslancov obvinil, že sa „nechávajú ovplyvňovať a zaťahovať do nečistých hier a praktík a vedome porušujú všetko, čo pri preberaní mandátu sľúbili.“ Zníženie platu v príhovore nazval bezdôvodným a účelovým, k žiadnemu z argumentov poslanca Hajnoviča sa však nevyjadril.
Znižovanie platu primátora v Novákoch pritom nie je novinkou. Aj predchádzajúce mestské zastupiteľstvo priznalo primátorovi Dušanovi Šimkovi v roku 2011 iba základný plat, ktorý poberal až do konca svojho funkčného obdobia.
„Ani Dušan Šimka si toto uznesenie nedovolil nepodpísať,“ dodal Anton Hajnovič. Podľa neho teraz poslanci zvažujú, že sa kvôli nepodpísaniu uznesenia obrátia na prokuratúru.
Daniš: Dôvody zverejním
Dušanovi Šimkovi však podľa Daniša zastupiteľstvo nikdy nenavrhlo znížiť alebo odobrať odmenu k jeho platu.
„Ustanovujúce mestské zastupiteľstvo dňa 21. decembra 2010 pánovi Šimkovi schválilo dvadsaťpercentné zvýšenie platu. Vtedy platný zákon ustanovoval, že plat sa prerokuje raz ročne. Plat sa mohol prerokovať až v decembri 2011, ale pánovi Šimkovi sa zrejme málilo dvadsať percent, ktoré poberal, preto do materiálov na rokovanie mesta, už v júni 2011, zaradil aj uznesenie, v ktorom bol návrh zvýšiť jeho odmenu na štyridsať percent. Keďže návrh neprešiel, tak sa muselo postupovať podľa zákona, teda pán Šimka poberal plat v minimálnej výške stanovenej zákonom. Z toho dôvodu bolo absolútne jedno, či uznesenie podpíše, alebo nepodpíše. V danom prípade poslanci neznižovali plat pánovi Šimkovi ale mu ho ani nezvyšovali na navrhovaných štyridsať percent, preto sa pán Šimka musel uspokojiť s minimálnou sumou, ktorú mu v tom čase prináležala podľa zákona,“ vysvetlil primátor.
„Dôvody, pre ktoré som v súlade so zákonom pozastavil účinnosť predmetného uznesenia o znižovaní platu primátora na základe neopodstatnených dôvodov predložených poslancom Hajnovičom v najbližších dňoch zverejním,“ prisľúbil primátor Daniel Daniš.
